រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មានកិត្តិយសសូមគោរពជម្រាបជូនសាធារណជន និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនានាមេត្តាជ្រាបថា រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា នឹងរៀបចំកិច្ចពិភាក្សាតុមូល ស្ដីពី «ភាពតានតឹងរវាងបក្សសម្ព័ន្ធណាតូ និង សហព័ន្ធរុស្ស៊ី» នៅថ្ងៃសុក្រ ១១រោច ខែបុស្ស ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ព.ស.២៥៦៥ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៨ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ នៅវេលាម៉ោង ៩:០០នាទី នៅសាលមរតកខ្មែរ អគារឥន្ទ្រទេវី នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
សាធារណជន និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ មានចំណាប់អារម្មណ៍ចូលរួម សូមទាក់ទងមកកាន់ទូរសព្ទលេខ៖
០៨១ ៤១៤ ៣៥៨ / ០៧៧ ៧២៥ ៦៩៨
ថ្ងៃទី២១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និងអគ្គលេខាធិការដ្ឋានព្រឹទ្ធសភា បានចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាដែលផ្តោតជាសំខាន់លើវិស័យសិក្សានិងស្រាវជ្រាវ។
អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ មានគោលដៅបង្កើតនិងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ភាពជាដៃគូ រវាងស្ថាប័នទាំងពីរ ដើម្បីរៀបចំកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលរួមគ្នាលើជំនាញស្រាវជ្រាវ វិភាគ និងផ្តល់យោបល់ ព្រមទាំងរៀបចំបាឋកថា និងសិក្ខាសាលាលើប្រធានបទសំខាន់ៗ ពាក់ព័ន្ធនឹងការវិវត្តក្នុងវិស័យច្បាប់និងសេដ្ឋកិច្ច សង្គមទាំងក្នុងក្របខណ្ឌជាតិនិងអន្តរជាតិ។
រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានចាប់ដំណើរការវគ្គបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវ:ជំនាញចុងភៅ វគ្គទីមួយ ដែលរៀបចំនិងបណ្តុះបណ្តាល ដោយមានលោកគ្រូចុងភៅ ស័រ សំអាង ជាគ្រូបង្រៀនដែលមានបទពិសោធន៍យូរឆ្នាំជាអ្នកបណ្តុះបណ្តាលដោយផ្ទាល់ ចាប់ពីព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២។ ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះដែរ លោក សាន សុរាវនិត ប្រធានស្តីទីមជ្ឈមណ្ឌលបណ្ដុះបណ្ដាលនិងស្រាវជ្រាវ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានអញ្ជើញសំណេះសំណាលជាមួយសិក្ខាកាមដែលចូលរួមក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវ:ជំនាញចុងភៅ រយ:ពេលពីរខែ។ ក្រៅពីជំនាញចុងភៅ ក៏មានជំនាញឆុងកាហ្វេ ភេសជ្ជ: និងក្រឡុកស្រា ដែលនឹងចាប់ផ្តើមវគ្គសិក្សា នៅថ្ងៃទី២០ ខែមករា ខាងមុខនេះ។
សូមបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីបើកវគ្គជាផ្លូវការនឹងប្រព្រឹត្តទៅនារយ:ពេល ៤សប្តាហ៍ក្រោយពីសិក្ខាកាម បានរៀនទ្រឹស្តីនិងអនុវត្ត ដោយមានការអញ្ជើញជាគណៈអធិបតីជាកិត្តិយសពីឯកឧត្តមបណ្ឌិត្យសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា រួមទាំងការរៀបចំការបង្ហាញពីស្នាដៃធ្វើម្ហូបរបស់សិក្ខាកាម ដើម្បីជាការវាស់ស្ទង់វាយតម្លៃលើចំណេះជំនាញដែលបានហ្វឹកហាត់រួច។
មជ្ឈមណ្ឌលបណ្ដុះបណ្ដាលនិងស្រាវជ្រាវ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា សូមស្វាគមន៍ចំពោះចំណាប់អារម្មណ៍របស់មាតាបិតា ដែលមានបំណងចង់ឱ្យកូន ក្មួយ សិក្សាវគ្គជំនាញវិជ្ជាជីវៈ នៅរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
(រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា)៖ អញ្ជើញថ្លែងសុន្ទរកថាបិទកម្មវិធីបាឋកថា ស្ដីពី «អាស៊ាន-អូស្ត្រាលី៖ ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ» នៅព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ១២កើត ខែបុស្ស ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៥ទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ ២០២២នេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍គូសបញ្ជាក់អំពីស្ថានភាពវិវត្តនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាជាប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន ដែលកំពុងធ្លាក់ក្នុងវិបត្តិធ្ងន់ធ្ងរថា «វិបត្តិមីយ៉ាន់ម៉ា គួរតែត្រូវបានដោះស្រាយដោយផ្ដោតទៅលើស្ថានភាពនៃសណ្ដាប់ធ្នាប់ពិភពលោកថ្មី...»។
នៅក្នុងកម្មវិធីបាឋកថាស្ដីពី «អាស៊ាន-អូស្ត្រាលី៖ ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ» ដែលឧទ្ទេសនាមដោយឯកឧត្ដមឯកអគ្គរាជទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំអាស៊ាន ភាគីអូស្ត្រាលីបានគូសបញ្ជាក់អំពីតួនាទីដ៏សំខាន់របស់អាស៊ានក្នុងការសម្របសម្រួល និងកំណត់របៀបវារៈក្នុងជំនួបជាមួយនឹងមហាអំណាច និងបណ្ដាប្រទេសនានាដែលជាដៃគូរបស់ខ្លួនក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូល និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាលក្ខណៈតំបន់ និងអន្តរជាតិ។ ឯកឧត្ដមក៏បានថ្លែងគាំទ្រដល់តួនាទីរបស់អាស៊ាន ក្នុងការសម្របសម្រួល និងចូលរួមដោះស្រាយវិបត្តិដែលកំពុងកើតមានឡើងនៅមីយ៉ាន់ម៉ា ពិសេសបានបង្ហាញជំហរគាំទ្រចំពោះការដែលប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងនាមជាប្រធានអាស៊ានឆ្នាំ២០២២ ដែលបានធ្វើដំណើរទស្សនកិច្ចផ្ទាល់ទៅកាន់មីយ៉ាន់ម៉ា និងបានប្រាស្រ័យទាក់ទងផ្ទាល់ជាមួយនឹងមេដឹកនាំយោធាមីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បីបន្ធូរបន្ថយស្ថានការណ៍ និងជំរុញ ឱ្យអនុវត្តនូវកិច្ចព្រមព្រៀងទាំង៥ចំណុចដែលអាស៊ានបានដាក់ចេញ។
នៅក្នុងសុន្ទរកថាបិទកម្មវិធីនាព្រឹកនេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះការចែករំលែកចំណេះដឹង និងទស្សនៈយល់ឃើញរបស់ឯកឧត្ដមឯកអគ្គរាជទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំអាស៊ាន ចំពោះទំនាក់ទំនងអាស៊ាន-អូស្ត្រាលី និងបានឯកភាពចំពោះការវាយតម្លៃជាវិជ្ជមានរបស់ឯកឧត្ដមឯកអគ្គរាជទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំអាស៊ាន ចំពោះដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតក៏បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះអូស្ត្រាលីដែលមានសមានចិត្ត ក្នុងការជួយដល់ប្រទេស និងប្រជាជនកម្ពុជាដោយស្មោះស្ម័គ្រកន្លងមក និងក្នុងពេលថ្មីៗដែលអូស្ត្រាលីបានផ្ដល់នូវជំនួយជាថវិកា និងវ៉ាក់សាំងដល់កម្ពុជា ដើម្បីចូលរួមចំណែកក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩។
ជាប្រសាសន៍គូសបញ្ជាក់បន្ថែម សម្រាប់ករណីវិបត្តិនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានបង្ហាញនូវទស្សនៈផ្ទាល់ខ្លួនថា វិបត្តិនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា គួរតែត្រូវបានដោះស្រាយដោយផ្ដោតទៅលើស្ថានភាពនៃសណ្ដាប់ធ្នាប់ពិភពលោកថ្មី ដោយប្រើប្រាស់យន្តការថ្មីដែលមានភាពបត់បែនជាងយន្តការដែលធ្លាប់ប្រើប្រាស់នាពេលកន្លងមក។ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតបានមានប្រសាសន៍ថា «ករណីវិបត្តិនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា គប្បីត្រូវបានដោះស្រាយដោយដំណោះស្រាយមិនមែនតាមបែបទម្លាប់ប្រពៃណីចាស់នោះឡើយ ហើយការផ្ដោតលើដំណោះស្រាយតាមបែបទម្លាប់ប្រពៃណីអន្តរជាតិខ្លាំងពេក អ្នកដែលរងគ្រោះគឺជាប្រជាជនមីយ៉ាន់ម៉ា »។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតក៏បានលើកឡើងបន្ថែមទៀតថា ប្រទេសកម្ពុជា គឺជាប្រទេសដែលធ្លាប់រងគ្រោះដោយសារវិបត្តិ នយោបាយ និងសង្គ្រាមផ្ទៃក្នុងរាប់ទសវត្សរ៍ ជាបទពិសោធដែលកម្ពុជាធ្លាប់បានជួបប្រទះ និងធ្លាប់រងការឈឺចាប់ដោយផ្ទាល់ ដូច្នេះហើយ កម្ពុជាបានយល់ជាក់ច្បាស់ចំពោះទុក្ខវេទនា ដែលប្រជាជនមីយ៉ាន់ម៉ាកំពុងជួបប្រទះនាពេលនេះ ដូច្នេះកម្ពុជាក៏ចង់ឱ្យមីយ៉ាន់ម៉ារួចផុតពីវិបត្តិនេះដូចកម្ពុជាដែរ៕
(រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា)៖ នៅព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ១២កើត ខែបុស្ស ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៥ទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ វិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិកម្ពុជានៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា សហការជាមួយស្ថានទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា រៀបចំបាឋកថា ស្ដីពី «បាឋកថា ស្ដីពី អាស៊ាន-អូស្ត្រាលី៖ ដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ» ដែលឧទ្ទេសនាមដោយឯកឧត្ដម WILL NAKERVIS ឯកអគ្គរាជទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំអាស៊ាន និងប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និងជាតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត សភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
ក្នុងកម្មវិធីបាឋកថានាព្រឹកនេះ ក៏មានការអញ្ជើញចូលរួមជាកិត្តិយសពីសំណាក់ឯកឧត្ដម Pablo Kang ឯកអគ្គរាជ ទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ព្រមទាំងមានការនិមន្តនិងអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់ព្រះសង្ឃ មន្ត្រីរាជការ អ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងនិស្សិតសរុបចំនួន ១៣៧ អង្គ/នាក់ មកពីមជ្ឈដ្ឋានផ្សេងៗគ្នា បានចូលរួមស្ដាប់ ស្វែងយល់ និងចោទសួរយ៉ាងផុសផុលក្នុងកម្មវិធីបាឋកថានាព្រឹកនេះ។
ថ្លែងនៅក្នុងកម្មវិធីបាឋកថានាព្រឹកនេះ ឯកឧត្ដម WILL NAKERVIS ឯកអគ្គរាជទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំអាស៊ាន បានថ្លែងរំលេចអំពីសារៈសំខាន់នៃទំនាក់ទំនងរវាងអូស្ត្រាលី និងអាស៊ាន និងបានគូសបញ្ជាក់អំពីទស្សនៈរបស់អូស្ត្រាលីចំពោះតួនាទីរបស់អាស៊ានក្នុងការរៀបចំសណ្តាប់ធ្នាប់ក្នុងតំបន់ ព្រមទាំងដំណើរឈានទៅកាន់ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយរវាងអូស្ត្រាលី និងអាស៊ាន។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្ដមក៏បានថ្លែងសង្កត់ធ្ងន់អំពីតួនាទីស្នូលដ៏សំខាន់របស់អាស៊ាននៅក្នុងវេទិកាតំបន់/អន្តរជាតិ ក៏ដូចជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការពហុភាគីដទៃដែលមានក្នុងតំបន់ប៉ាស៊ីហ្វិក។
លើសពីនេះ ឯកឧត្ដមឯកអគ្គរាជទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំអាស៊ាន បានបង្ហាញក្ដីរំពឹងប្រកបដោយសុទិដ្ឋិនិយមចំពោះតួនាទីរបស់កម្ពុជាក្នុងនាមប្រធានអាស៊ាននៅឆ្នាំ២០២២ ក្នុងការចូលរួមចំណែកដោះស្រាយបញ្ហានានាដែលមាននៅក្នុងតំបន់ ដូចជាករណីវិបត្តិនៅមីយ៉ាន់ម៉ាជាដើម ដោយអូស្ត្រាលីបានសម្ដែងការសាទរចំពោះការសម្របសម្រួលរបស់កម្ពុជា ដែលវានឹងក្លាយទៅជាជោគជ័យថ្មីមួយសម្រាប់អាស៊ាននៅក្នុងការសម្របសម្រួល និងស្វែងរកដំណោះស្រាយ ចំពោះ បញ្ហាកើតមានឡើងនៅក្នុងតំបន់។
នៅចុងបញ្ចប់នៃបាឋកថា ឯកឧត្ដម WILL NAKERVIS បានគូសបញ្ជាក់អំពីការគាំទ្រពេញទំហឹងរបស់អូស្ត្រាលីចំពោះតួនាទីរបស់កម្ពុជាក្នុងនាមប្រធានអាស៊ាន និងបានបង្ហាញនូវជំហរប្រកបដោយសោមនស្សក្នុងការបំពេញការងារជាមួយនឹងកម្ពុជា ក្នុងការពិភាក្សា ក៏ដូចជាពង្រឹង និងពិនិត្យមើលបន្ថែមនូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនានាជាមួយអាស៊ាន ពិសេសជាមួយនឹងប្រទេសកម្ពុជា៕
នៅរសៀលថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១១កើត ខែបុស្ស ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៥ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានជួបពិភាក្សាការងារជាមួួយលោកស្រី Alissar Chaker ប្រធាន UNDP ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លោក Julien Chevillard ទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសទទួលបន្ទុកការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងលោក Paolo Dalla Stella អ្នកជំនាញគោលនយោបាយបរិស្ថានរបស់ UNDP ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
នៅក្នុងជំនួបពិភាក្សានេះ ភាគីទាំងពីរបានជជែកគ្នាអំពីការថែរក្សាបរិស្ថាន និងការទទួលបានផលពីការលក់កាបូនព្រៃដើម្បីចូលរួមចំណែកជំរុញដល់ការអភិរក្ស និងការថែរក្សាព្រៃឈើនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ទទួលជំនួបលោកជំទាវ Amanda Milling អនុរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស ចក្រភពអង់គ្លេស ទទួលបន្ទុកកិច្ចការអាស៊ីនៅសាលទន្លេសាប នៃអគារខេមរវិទូ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃចន្ទ ៨កើត ខែបុស្ស ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ព.ស. ២៥៦៥ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២។