បន្ថែមពីនេះក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច បានពិភាក្សាដោយផ្តោតលើពាណិជ្ជ ជម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិចឆ្លងកាត់ព្រំដែន (Cross-border e-commerce) ដោយក្រុមហ៊ុនសេវាផ្គត់ផ្គង់ឌីជីថលក្រៅប្រទេស ដែលនាំឲ្យប៉ះពាល់ជាអវិជ្ជមាន ដល់ការប្រកួតប្រជែងជាមួយពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិចក្នុងស្រុក។ ការសិក្សានេះធ្វើឡើង ក្នុងគោលបំណងដើម្បី ការការពារ និងលើកស្ទួយពាណិជ្ជកម្មនៅកម្ពុជា៕
ថ្ងៃសៅរ៍ ទី២៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨
នៅថ្ងៃទី២៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨បន្ទាប់ពីរងគ្រោះរញ្ជួយដី ៧.៥ រ៉ិចទ័រ ឥណ្ឌូនេស៊ី បានជួបប្រទះនឹងរលកយក្ស ស៊ូណាមិ ថែមទៀតផង។ រលកយក្សនេះ បានវាយប្រហារទីក្រុងចំនួន២ គឺ Palu នៃខេត្ត Sulawesi និង Donggala ភាគកណ្ដាលនៃប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី និងដែលមានប្រជាជនសរុបប្រមាណជាង ៦០ម៉ឺននាក់។ មនុស្សយ៉ាងតិច ៣៨៤ នាក់ស្លាប់បាត់បង់ជីវិត និងជាង ៣៥០ នាក់បានរងរបួស ក្នុងហេតុការណ៍នេះ។
ប្រភព៖ BBC
(ភ្នំពេញ)៖ រមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ ត្រូវបានចាត់ទុកជាផលិតផលទេសចរណ៍ដ៏មានសារសំខាន់មួយ ក្នុងចំណោម លិតផលទេសចរណ៍នានា និងមានភាពប្រទាក់ក្រឡាគ្នាជាមួយផលិតផលទេសចរណ៍ផ្សេងៗ ដែលស្ថិតក្រោមទម្រង់នានា ដូចជា សណ្ឋាគារបែបរមណីយដ្ឋាន (Hotel Resort) រមណីយដ្ឋានបែបឧទ្យានជាតិដែលមានវិសាលភាពធំ រមណីយដ្ឋានវប្បធម៌ប្រវត្តិសាស្រ្តដែលបង្កប់តម្លៃមិនអាចកាត់ថ្លៃបាន រមណីយដ្ឋានវិនិយោគខ្នាតធំ រមណីយដ្ឋានកែច្នៃឯកជនបែបគ្រួសារជាដើម ដែលទាមទារនូវយន្តការគ្រប់គ្រង និងការអភិវឌ្ឍផ្សេងៗគ្នា។
បច្ចុប្បន្ន កម្ពុជាមានរមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍សរុបជិត ៤០០កន្លែង ដែលត្រូវបានចុះបញ្ជីផ្លូវការដោយមន្ទីរសចរណ៍រាជធានី-ខេត្ត ព្រមជាមួយនឹងកន្លែងមានសក្តានុពលទាក់ទាញទេសចរណ៍ជាច្រើនផេ្សងទៀត ដែលបាននិងកំពុងរៀប បចំទទួលភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិ។ទទ្ទឹមនឹងការកើនឡើងជាបរិមាណ ក្រសួងក៏សង្កេតឃើញពីការរីកចម្រើនជាលក្ខណគុណភាព ទាក់ទងការរៀបចំរមណីយដ្ឋាន និងគោលដៅទេសចរណ៍នានា មានការរីកចម្រើនកាន់តែប្រសើរ ដោយក្នុងនោះរួមមាន៖* ដោយមានការគាំទ្រពីរាជរដ្ឋាភិបាល ផ្លូវចូលទៅកាន់រមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ភាគច្រើន ត្រូវបានស្ថាបនា ជួសជុល និងកែលម្អ។* តាមរយៈការដាក់ចេញនូវយន្តការជាបន្តបន្ទាប់ កម្ពុជាអាចទប់ស្កាត់ការដំឡើងហួសហេតុលើម្អូបអាហារ និងសេវាកម្មទេសចរណ៍ ដោយមានការបិទតម្លៃជម្រាបជូនភ្ញៀវជាមុនបានត្រឹមត្រូវ។
* បញ្ហាបរិស្ថានអនាម័យមានភាពល្អប្រសើរ ដោយភ្ញៀវទេសចរ និងប្រជាពលរដ្ឋមានការយល់ដឹងកាន់តែប្រសើរ។
* បញ្ហាសន្តិសុខសុវត្ថិភាពក៏មានភាពល្អប្រសើរ ដោយមន្ទីរទេសចរណ៍បានសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ច ចាត់តាំងក្រុមការងារប្រចាំការនៅតាមគោលដៅទេសចរណ៍សំខាន់ៗ និងមានការលើកស្លាកសញ្ញាគ្រោះថ្នាក់នៅតាមតំបន់ងាយគ្រោះថ្នាក់។
ប៉ុន្តែទោះជាយ៉ាងណា ការគ្រប់គ្រងរមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍នៅតែជួបប្រទះ និងបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន ជាពិសេសការគ្រប់គ្រងសំរាមនៅតែជាបញ្ហាស្មុគស្មាញ នៅតាមរមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍មួយចំនួន ហើយរមណីយដ្ឋាន សចរណ៍ភាគច្រើនស្ថិតនៅក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់រដ្ឋ ដែលការអភិវឌ្ឍមានលក្ខណៈយឺតយ៉ាវ ហើយរមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍មួយចំនួនទៀត ពុំទាន់មានការវិនិយោគឱ្យបានពេញលេញនៅឡើយ។
ដើម្បីរួមចំណែកធ្វើឱ្យកម្ពុជាក្លាយជាគោលដៅទេសចរណ៍ ប្រកបដោយភាពទាក់ទាញ និងផ្តល់ភាពកក់ក្តៅដល់ភ្ញៀវទេសចរជាគោលដៅទេសចរណ៍ប្រកបដោយគុណភាពសាកសម«កម្ពុជា៖ព្រះរាជាណាចក្រអច្ឆរិយៈ»ក្រសួងទេស ចរណ៍ បានដាក់ចេញនូវចលនាប្រលងប្រណាំងរមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍គំរូ កាលពីឆ្នាំ២០១៧ និងបានកំណត់គោល ដៅយកឆ្នាំ២០១៩ ជាឆ្នាំធ្វើឱ្យរមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ទូទាំងប្រទេសក្លាយជារមណីយដ្ឋានស្អាត ស្របតាមស្តង់ដារបស់ក្រសួងទេសចរណ៍។
ក្នុងន័យនេះ ដើម្បីក្លាយជារមណីយដ្ឋានស្អាត រមណីយដ្ឋានគំរូ គ្រប់រមណីយដ្ឋានទាំងអស់ត្រូវតែមានផែនការមេ (Master Plan) មានអ្នកគ្រប់គ្រងច្បាស់លាស់ (Site Manager) និងមានការចាត់តាំងនូវរចនាសម្ព័ន្ធគ្រប់គ្រងច្បាស់លាស់ (DMO-Destination Management Organization) ជាពិសេសសម្រាប់រមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ ដែលគ្រប់គ្រងដោយរដ្ឋ និងសហគមន៍។ រាល់សម្បទាទ្រទ្រង់ក្នុងរមណីយដ្ឋាន រាប់តាំងពីខ្ចុះ ឬតូបអង្គុយលេង ភោជនីយដ្ឋាន អាហារដ្ឋាន កន្លែងទទួលភ្ញៀវ បន្ទប់ទឹក ត្រូវតែរចនាឡើងឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមបទដ្ឋានបច្ចេកទេស។ចំពោះបរិស្ថាន អនាម័យ រាល់គម្រោងវិនិយោគជារមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ទាំងអស់ ត្រូវបញ្ចូលនូវការគិតគូអំពីទស្សនទានបៃតង និងស្អាត ការរក្សាសោភ័ណភាពក្នុងរមណីយដ្ឋាន ដូចជាការដាំផ្កា និងដើមឈើ និងត្រូវខិតខំរក្សាឱ្យបាននូវបរិស្ថានស្អាត អនាម័យល្អជាពិសេសបញ្ឈប់ការបោះសំរាមផ្តេសផ្តាសក្នុងរមណីយដ្ឋាន។ក្នុងន័យនេះ ម្ចាស់គ្រប់គ្រងរមណីយដ្ឋានទាំងអស់ត្រូវតែសរសេរពាក្យអប់រំមិនឱ្យបោះសំរាមចោលផ្តេសផ្តាសខុសធុងសំរាម និងអប់រំភ្ញៀវទេសចរដែលចូលទៅលេងកម្សាន្តឱ្យបានច្បាស់លាស់ជាមុន ព្រមជាមួយនេះ រមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ទាំងអស់ត្រូវបំពាក់ ធុងសំរាមឲ្យបានគ្រប់គ្រាន់ និងធ្វើការបែងចែកសំរាមទៅតាមប្រភេទនីមួយៗ ជំរុញការប្រើប្រាស់ផលិតផលធ្វើពីក្រដាសឬក្រណាត់ជំនួសផ្លាស្ទិក។ទាក់ទងនឹងបញ្ហាសន្តិសុខ-សុវត្ថិភាព គ្រប់រមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ទាំងអស់ត្រូវដាក់ស្លាកសញ្ញាឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ ទាំងស្លាកបង្ហាញព័ត៌មាន (Information) និងស្លាកសញ្ញាបង្ហាញទីតាំងនានា (Communication) ជាពិសេសស្លាកសញ្ញាបង្ហាញទីតាំងហាមឃាត់ និងតំបន់គ្រោះថ្នាក់ជាដើម ឱ្យសមស្របទៅតាមស្តង់ដាអប្បបរមារមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍របស់ក្រសួងទេសចរណ៍ ហើយជាមួយនេះក៏ត្រូវសហការឱ្យបានជិតស្និទ្ធជាមួយអាជ្ញាធរ និងសមត្ថកិច្ចក្នុងតំបន់ ធ្វើការគ្រប់គ្រងលំហូរភ្ញៀវទេសចរ (Tourism Management Flow) ឱ្យបានច្បាស់លាស់។ទទ្ទឹមនឹងនេះ រមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ទាំងអស់ត្រូវរៀបចំមណ្ឌលព័ត៌មានទេសចរណ៍ (Tourist Information Center) ទៅតាមទំហំជាក់ស្តែងដើម្បីផ្តល់ព័ត៌មាន ក៏ដូចជាអប់រំភ្ញៀវទេសចរ មុនពេលចូលទៅលេងកំសាន្តក្នុងរមណីយដ្ឋានរបស់ខ្លួន ហើយមន្ទីរទេសចរណ៍ត្រូវពង្រឹងមណ្ឌលព័ត៌មានទេសចរណ៍ក្នុងខេត្តរបស់ខ្លួន ដើម្បីជាកន្លែងប្រមូលផ្តុំ និងផ្តល់ព័ត៌មានគ្រប់ជុ្រងជ្រោយពីគោលដៅទេសចរណ៍ក្នុងខេត្តរបស់ខ្លួនទៅដល់ភ្ញៀវទេសចរ។
គួរបញ្ជាក់ថា សម្រាប់ការប្រលងប្រណាំងរមណីយដ្ឋានគំរូលើកទី២ ឆ្នាំ២០១៨ នេះ មានបេក្ខភាពជារមណីយដ្ឋានស្អាតប្រចាំរាជធានី-ខេត្តចំនួន ៧៨ ត្រូវបានសម្រឹតសម្រាំងយកមកចូលរួមក្នុងការប្រលងប្រណាំងលើកទី២នេះ ដោយមានការកើនឡើងលើសទ្វេដងពីការប្រលងប្រណាំងលើកទី១ ឆ្នាំ២០១៧ ដែលមានរមណីយដ្ឋានបេក្ខភាពចូលរួមចំនួន៣៣៕
ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់ឋានៈនាំគ្នាយកចង្ហាន់ទៅប្រគេនព្រះសង្ឃគង់ចាំព្រះវស្សានៅតាមបណ្តាវត្តនានា។ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់ឋានៈនាំគ្នាយកចង្ហាន់ទៅប្រគេនព្រះសង្ឃគង់ចាំព្រះវស្សានៅតាមបណ្តាវត្តនានា។
ភ្នំពេញ៖ យោងតាមឯកសាររបស់លោកព្រឹទ្ធាចារ្យ មៀច ប៉ុណ្ណ អតីតសមាជិកក្រុមជំនុំទំនៀមទម្លាប់ខ្មែរនៃពុទ្ធ សាសនបណ្ឌិត្យនឹងបង្ហាញឱ្យយដឹងថា តើបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌមានប្រភពមកពីណា គេត្រូវធ្វើដើម្បីអ្វី ហើយនៅក្នុងរយៈពេលនៃការរៀបចំពិធីនេះតើប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរគួរធ្វើអ្វីខ្លះនោះ?បុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ជាបុណ្យសាសនាប្រពៃណីដែលធំជាងគេមួយរបស់ប្រជាជនខ្មែរយើង។បុណ្យនេះ មានលក្ខណៈជាពិធីបុណ្យគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធដល់បុព្វបុរស ញាតិសន្ដាន ដែលធ្វើមរណកាលទៅ និងជាពិធីជួបជុំគ្នានៃញាតិសន្ដាន សាច់ញាតិទាំងអស់ដែលនៅទីឆ្ងាយ។ពិសេសនោះគឺជាបុណ្យនៃការចែករំលែកជួយដល់ព្រះសង្ឃដែលគង់ចាំវស្សា ដែលព្រះសង្ឃត្រូវការទាំងចង្ហាន់ និងបច្ច័យផងនោះ។ ការធ្វើទានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៅខាងក្រៅវត្តនៅក្នុងអំឡុងនៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ។ការធ្វើទានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៅខាងក្រៅវត្តនៅក្នុងអំឡុងនៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ។
ប្រវត្ដិនៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ៖បុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ជាបុណ្យដ៏សំខាន់មួយដែលប្រារឰធ្វើពីថ្ងៃ១រោច ដល់ថ្ងៃ១៥រោច ខែភទ្របទជារៀងរាល់ឆ្នាំត្រូវនឹងខែកញ្ញា ឬតុលា។ រីឯថ្ងៃ១៥រោចហៅថាភ្ជុំបិណ្ឌ។ ក្នុងរយៈពេលភ្ជុំបិណ្ឌនេះ ចាស់ៗបានលះបង់ផ្ទះសម្បែងកូនចៅទៅនៅវត្តសមាទានសីល៥ ចាំសីល៨ បម្រើព្រះសង្ឃសម្អាតទីអារាម។ ចំណែកឯប្រជាពលរដ្ឋវិញ បានចែកវេនគ្នា ជាវេនចំនួន១៥ថ្ងៃ ឬបិណ្ឌ។ ក្នុងបិណ្ឌនីមួយៗ គេតែងធ្វើដូចជា ពេលយប់ជួបជុំពុទ្ធបរិស័ទ ប្រគេន ភេសជ្ជៈចំពោះព្រះសង្ឃ និងជូនចំពោះចាស់ព្រឹទ្ធាចារ្យ នមស្ការ គោរពព្រះរតនត្រ័យ និមន្ដព្រះសង្ឃចម្រើនព្រះបរិត្ដ និងសម្ដែងធម៌ទេសនា។ពេលព្រឹកប្រគេនអាហារ ចំពោះព្រះសង្ឃឧទ្ទិសកុសលជូនចំពោះវិញ្ញាណក្ខន្ធបុព្វការីជនដែលធ្វើមរណកាលទៅហើយនោះ។ទាក់ទិនទៅនឹងប្រវត្ដិបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះដែរ បើតាមគម្ពីរលោកុត្តរសូត្របានបរិយាយថា ព្រះបាទពិម្ពិសារមានញាតិមួយក្រុម បានបំពេញទានមិនបរិសុទ្ធ គឺស៊ីបាយមុនលោក ពេលលាចាកខាងមុខក៏កើតជា«ប្រេត»។លុះដល់ព្រះសម្ពុទ្ធ ព្រះនាមកុក្ក បានត្រាស់ដឹងឡើងក្នុងលោក ពួកប្រេតទាំងនោះទៅសួរព្រះថា ចុះយើងខ្ញុំកាលណាបានអាហារបរិភោគ? ព្រះពុទ្ធត្រាស់ថា ចាំសួរព្រះពុទ្ធជាន់ក្រោយចុះក្នុងសាស នាតថាគត អ្នកទាំងឡាយនឹងបានអាហារបរិភោគ។ លុះដល់ព្រះពុទ្ធនាម នាគមនោ ក៏បានត្រាស់ដូចព្រះពុទ្ធមុនទៀត ដល់ពុទ្ធកាលព្រះកស្សបោ ក៏ត្រាស់ប្រាប់ដូចនេះទៀត ទើបតែដល់ព្រះសមណគោតមត្រាស់ដឹង ទ្រង់បានត្រាស់ថា ចាំមើលព្រះបាទពិម្ពិសារ ជាញាតិរបស់អ្នកទាំងឡាយហើយ។លុះពិម្ពិសារបានថ្វាយទាន ជាដំបូងហើយ មិនផ្សាយទៅឱ្យពួកញាតិក៏ស្រាប់តែពួកប្រេតទាំងឡាយដែលជាញាតិនោះស្រែកយំទ្រហឹងក្នុងពេលរាត្រី។ ព្រះបាទពិម្ពិសារស្ដេចយាង ទៅកាន់វត្ដវេឡុវ័ន ហើយទូលសួរព្រះពុទ្ធ ព្រះពុទ្ធត្រាស់ថា ពួកប្រេត ជាញាតិរបស់ព្រះអង្គនាំគ្នាយំទារអាហារ ព្រោះពួកប្រេតទាំងនោះ ត្រូវបានអាហារបរិភោគក្នុងសាសនាតថាគត ប៉ុន្ដែព្រះអង្គធ្វើបុណ្យហើយ មិនបានផ្សាយទៅឱ្យ។ ពេលព្រះបាទពិម្ពិសារទ្រង់ជ្រាបហើយក៏បានធ្វើបុណ្យចាត់ចែងបញ្ជូនទៅឲ្យ។ ពួកប្រេតទាំងនោះ ក៏បានកើតនៅក្នុងទិព្វវិមាន ដោយសុខរៀងដរាប តទៅ។ ចាប់តាំងពីពេលនោះមក ពិធីកាន់បិណ្ឌ ក៏ចាប់ផ្ដើមមានកំណើតឡើងរហូតមកទល់ពេលនេះ។សាសនានិកនាំគ្នារាប់បាត្រឧទ្ទិសកុសលផលបុណ្យជូនដល់សាច់ញាតិរបស់ខ្លួន។សាសនានិកនាំគ្នារាប់បាត្រឧទ្ទិសកុសលផលបុណ្យជូនដល់សាច់ញាតិរបស់ខ្លួន។ អ្នកសាងល្អបានល្អ អ្នកសាងអាក្រក់បានផលអាក្រក់៖បើតាមគម្ពីរព្រះពុទ្ធសាសនា បានចែងថា មនុស្សដែលស្លាប់ទៅតែងទៅកើតទីផ្សេងៗតាមកម្មរបស់ខ្លួន។ មនុស្សចិត្ដអា ក្រក់ដែលបានធ្វើបាបកម្មផ្សេងៗលុះស្លាប់ទៅ តែងតែកើតជាប្រេត៤ប្រភេទ គឺប្រេតដែលចិញ្ចឹមជីវិតដោយខ្ទុះឈាម ប្រេតស្រេកឃ្លានអាហារជានិច្ច ប្រេតដែលភ្លើងឆេះជានិច្ច និងប្រេតដែលចិញ្ចឹមជីវិតដោយផលដែលបុគ្គលដទៃឧទ្ទិសទៅឲ្យ។ គេតែងនិយមជ្រើសរើសចំថ្ងៃរនោច ខែភទ្របទ ព្រោះពេលវេលានោះ ព្រះចន្ទពុំសូវមានពន្លឺ ហើយចេះតែងងឹតទៅៗ ព្រោះឱកាសនោះហើយ ដែលយមរាជដោះលែងពួកប្រេតទាំងនោះឲ្យមករស់នៅលាយឡំជាមួយមនុស្ស ចាំទទួលភោគផល ដែលបងប្អូនញាតិសន្ដាន ដែលញាតិឧទ្ទិសឲ្យ ព្រោះពួកប្រេតខ្លាចពន្លឺណាស់។ ប្រសិនបើរយៈពេល១៥ថ្ងៃ ពួកប្រេតដើររកគ្រប់វត្ដ ពុំមានឃើញបងប្អូនញាតិសន្ដានណាធ្វើបុណ្យ បញ្ជូនកុសលទៅឱ្យទេពួក គេនឹងអត់បាយ អត់ទឹក ស្រេកឃ្លានរងទុក្ខវេទនាយ៉ាងក្រៃលែង ហើយនឹងជេរប្រទេចដាក់បណ្ដាសាដល់បងប្អូនញាតិ កាទាំងឡាយឱ្យហិនហោចទ្រព្យសម្បត្ដិ ព្រាត់ប្រាសឪពុកម្ដាយ ប្ដីប្រពន្ធ កូនចៅ ញាតិផៅទាំងប្រាំពីរសន្ដាន។ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរទូទាំងប្រទេសតែងតែមានជំនឿទៅលើបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ នេះជានិច្ច ទោះបីមានក្ដី ក្រក្ដី ទោះយ៉ាងណា ត្រូវធ្វើបុណ្យនេះ ដោយខានមិនបានមួយឆ្នាំម្ដងៗ គឺត្រូវយកនំចំណី ទៀន ធូប រៀងរាល់ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃ១រោច ដល់ថ្ងៃ១៥រោច ក្នុងខែភទ្របទ។ បុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះ កាលដើមឡើយ គឺធ្វើឡើងរយៈពេល៣ខែ គឺ៩០ថ្ងៃ ដោយគិតតាំងពីថ្ងៃចូលព្រះវស្សា រហូតដល់ថ្ងៃចេញព្រះវស្សា។
ប៉ុន្ដែរហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន បុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ត្រូវកាត់បន្ថយនៅសល់តែ១៥ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ ព្រោះដោយសារពេលវេលាមិនអំណោយផល បងប្អូនយើងមានភាពមមាញឹកខ្លាំង ក្នុងមុខរបរទទួលទាន ដូច្នេះ ត្រូវកាត់បន្ថយឲ្យខ្លីទៅវិញ។ បុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះមានអត្ថន័យធំធេងណាស់ សម្រាប់ប្រជាពុទ្ធបរិស័ទខ្មែរយើង ព្រោះបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះ ធ្វើឡើងដើម្បីឧទ្ទិសថ្វាយដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធបុព្វបុរស ញាតិកាទាំងប្រាំពីរសន្ដាន ដែលបានចែកឋានទៅកើតជាប្រេត នរក ឬក៏សភាវៈផ្សេង។ មួយវិញទៀតនោះ បុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌជាបុណ្យជួបជុំបងប្អូនញាតិផៅគ្រប់ទិសទី សម្ដែងនូវសេចក្ដីសាទររីករាយ គ្រប់ៗគ្នា និងអ្វីដែលសំខាន់នោះ កាលណាមនុស្សយើងមានសទ្ធាជ្រះថ្លា ក្នុងព្រះធម៌ ក្នុងការធ្វើបុណ្យធ្វើទាននោះ វាជាបច្ច័យមួយ ជួយធ្វើឲ្យមនុស្សយើងមានចិត្ដស្ងប់ រំលស់នូវភាពសៅហ្មងគ្រប់ៗគ្នា។
ពិធីសំខាន់ ក្នុងរយៈពេលបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ មានដូចជា ពិធីសូត្រមន្ដបង្សុកូល បោះបាយបិណ្ឌជាដើម។ជំនឿលើពិធីពូនភ្នំខ្សាច់ ក្នុងពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ៖ទាក់ទិនទៅនឹងជំនឿ ដែលពុទ្ធបរិស័ទ លើកឡើងអំពីការពូនភ្នំខ្សាច់ នៅអំឡុងពេលបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះ វាជាជំនឿមួយដែលខ្មែរយើងទូទៅ យល់ឃើញថា វាល្អហើយមានប្រយោជន៍ ទើបពួកគាត់ធ្វើហើយបានដាក់លុយទៅតាមភ្នំខ្សាច់នីមួយៗ ព្រមទាំងអុជធូបស្មារលានូវរាល់កំហុសបាបមួយចំនួន ដែលខ្លួនបានសាងឡើង ដោយមិនបានចាប់អារម្មណ៍កន្លងមក។ ការពូនភ្នំខ្សាច់នេះ ក៏ជាការឧទ្ទិសកុសលផលបុណ្យមួយ ជូនដល់ឧបការីជនទាំងឡាយ ដែលបានលាចាកលោកផងដែរ។ជំនឿរបស់ពលរដ្ឋលើការបោះបាយបិណ្ឌ៖នៅព្រលឹមម៉ោង៤ព្រឹកប្រជាពលរដ្ឋតែងតែនាំគ្នា ដើរទៅវត្ដអារាមនានា នៅក្នុងភូមិឬនៅក្បែរផ្ទះរបស់ខ្លួន ជាមួយនឹងនំចំណី ដែលធ្វើរួចជាស្រេច ដាក់ក្នុងចាន ឬស្បោង ដើម្បីទៅវត្ដ គេហៅថា «បោះបាយបិណ្ឌ»។ ការបោះបាយបិណ្ឌ ជាជំនឿអរូបីមួយផងដែរដែលប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរយើងនិយមធ្វើជារៀងរាល់ព្រឹកព្រហាមដើម្បីបញ្ជូនឬឧទ្ទិសកុសលឱ្យទៅញាតិសន្ដានសាច់សាលោហិតដែលបានចែកឋានទៅបរលោក។ ប៉ុន្តែនាពេលបច្ចុប្បន្ន ការបោះបាយបិណ្ឌនៅតាមបណ្តាវត្តខ្លះគេធ្វើតាំងពីល្ងាចមកម្ល៉េះ លុះព្រឹកឡើងទើបព្រះសង្ឃជួយវេរធម៌តាមក្រោយ។
ដំបូន្មានរបស់អ្នកជំនាញបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ៖បុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌជាបុណ្យមួយដែលមានសារៈសំខាន់ណាស់ សម្រាប់ប្រជាជាតិខ្មែរយើង។ ដូច្នេះហើយបងប្អូនទាំងឡាយ ត្រូវតែប្រកាន់ខ្ជាប់នូវពិធីបុណ្យនេះ ជាដរាប ព្រោះជាបុណ្យដែលបង្កើតឡើងសម្រាប់ផ្ដល់ឱកាសឲ្យពុទ្ធបរិស័ទទាំងឡាយធ្វើបុណ្យធ្វើទាន ឧទ្ទិសកុសលដល់បុព្វការីជន និងសាច់ញាតិ ដែលបានចែកឋានទៅ និងជាបុណ្យសាសនាមួយផងដែរ ដែលប្រជាពលរដ្ឋទូទៅមិនអាចបំភ្លេចបាន៕