មន្ត្រីវិទ្យាស្ថានជីវសាស្ត្រ វេជ្ជសាស្ត្រ និងកសិកម្ម ប្រគេនបច្ច័យវត្តអង្គស្អាត ស្ថិតក្នុងភូមិព្រៃស្បាត៖
ថ្ងៃពុធ ទី៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨
(ភ្នំពេញ)៖ ដើម្បីសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើររបស់ប្រជាពលរដ្ឋពីរាជធានីភ្នំពេញទៅខេត្តនានា ក៏ដូចជាត្រឡប់មកពីខេត្តនានាមកកាន់រាជធានីភ្នំពេញវិញឱ្យមានលក្ខណៈល្អប្រសើរនោះ នៅក្នុងឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានសម្រេចផ្តល់កាដូមួយថ្មីទៀតជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋដោយអនុញ្ញាតឱ្យសាលារាជធានីភ្នំពេញបញ្ចេញរថយន្តក្រុងសាធារណៈចំនួន ១២០គ្រឿង ដើម្បីដឹកជញ្ជូនប្រជាពលរដ្ឋទៅមកមិនគិតថ្លៃរយៈពេល៦ថ្ងៃនៅក្នុងឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌប្រពៃណីខ្មែរនេះ។
ការដឹកជូនប្រជាពលរដ្ឋទៅវិញទៅមកដោយឥតគិតថ្លៃ ពីរាជធានីភ្នំពេញទៅស្រុកកំណើតនេះ នឹងចាប់ផ្តើមធ្វើឡើងនៅរៀងរាល់ម៉ោង ៥ៈ៣០នាទីព្រឹក ពីថ្ងៃទី០៦ ដល់ថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ ដោយអនុវត្តនៅលើផ្លូវជាតិលេខ១ ផ្លូវជាតិលេខ២ ផ្លូវជាតិលេខ៣ ផ្លូវជាតិលេខ៤ ផ្លូវជាតិលេខ៥ ផ្លូវជាតិលេខ៦ ផ្លូវជាតិលេខ៧ និងផ្លូវជាតិលេខ៨។ ជាមួយនោះដែរសាលារាជធានីភ្នំពេញ នឹងប្រើប្រាស់រថយន្តក្រុងចំនួន ៩៥គ្រឿង ដើម្បីដឹកជញ្ជូនដោយមិនបង់ប្រាក់រយៈពេល០៣ថ្ងៃ គិតចាប់ពីថ្ងៃទី០៨ ដល់ថ្ងៃទី១០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញផ្ទាល់តែម្តង។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្រៅពីការផ្តល់កាដូឱ្យមានការដឹកជញ្ជូនប្រជាពលរដ្ឋទៅមកស្រុកកំណើតដោយឥតគិតថ្លៃនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក៏បានប្រកាសឱ្យសហគ្រាស និងគ្រឹះស្ថានទាំងអស់ដែលស្ថិតក្នុងដែនអនុវត្តច្បាប់ស្តីពីការងារអនុញ្ញាតឱ្យកម្មករនិយោជិក បានឈប់សម្រាកការងារចំនួន០៣ថ្ងៃ នៅក្នុងឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ដោយបើកប្រាក់ឈ្នួលមុនបុណ្យប្រពៃណីនេះផងដែរ។ ក្រៅពីនេះមន្រ្តីរាជការទូទៅ បានទទួលប្រាក់ខែមុនកំណត់ដូចជាកម្មករ កម្មការិនីផងដែរ ជាពិសេសទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភបន្ថែមម្នាក់ៗចំនួន ៥ម៉ឺនរៀល នៅក្នុងឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះថែមទៀត៕
ប្រភព: សាលារាជធានីភ្នំពេញ
ជារៀងរាល់សប្តាហ៍ នៅថ្ងៃអង្គារ និងថ្ងៃពុធ ក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ នឹងរៀបចំប្រជុំគណៈកម្មការទាំងអស់ដើម្បីពិនិត្យនិងវាយតម្លៃលើបច្ចេកសព្ទតាមជំនាញនីមួយៗ។ នៅសប្តាហ៍នេះ គឺត្រូវនឹងថ្ងៃពុធ ៩រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស.២៥៦២ ក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ាន សុខុម បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំ ដើម្បីពិនិត្យ ពិភាក្សា លើបច្ចេកសព្ទគណៈកម្មការវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច ហើយជាលទ្ធផល អង្គប្រជុំបានសម្រេចអនុម័តបច្ចេកសព្ទថ្មី បានចំនួន៥ពាក្យ ក្នុងនោះមាន៖
ប្រភព៖ ហង្ស លក្ខណា ក្រុមប្រឹក្សាភាសាជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម លោក ប៉ាន សូរស័ក្តិ បានបង្ហាញជំនឿថា កម្ពុជានឹងក្លាយជាទីតាំងឧស្សាហកម្មកែច្នៃ និងផ្គត់ផ្គង់ដំឡូងមី ដែលអាចជឿទុកចិត្តបាន សម្រាប់ទីផ្សារពិភពលោកនាពេលខាងមុខនេះ តាមរយៈគោល នយោបាយដំឡូងមី ឆ្នាំ២០១៨-២០២២។
ការលើកឡើងនេះធ្វើឡើងក្នុងពិធីប្រគល់និងទទួលឯកសារគោលនយោបាយដំឡូងមី ដែលបានចងក្រងដោយនាយក ដ្ឋានគោលនយោបាយពាណិជ្ជកម្ម សហការជាមួយអង្គការ UNDP និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធដើម្បីបម្រើការអភិវឌ្ឍវិស័យដំឡូងមីកម្ពុជាដែលជាដំណាំសក្ដានុពលទី២បន្ទាប់ពីដំណាំស្រូវ និងជាផលិតផលអាហារប្រចាំសតវត្សរ៍ទី២១ នាព្រឹក ថ្ងៃទី១០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៨នេះ នៅទីស្ដីការក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម។
គួររំលឹកថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១១ ផ្ទៃដីដាំដុះដំឡូងមី ត្រូវបានពង្រីកពី ៤០០ពាន់ហិកតា ដល់ ៥៧៤ពាន់ហិកតា នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៥ ហើយបានផ្តល់ទិន្នផលសរុបជាង ១៣លានតោន។
ជាមួយគ្នានេះ កាលពីឆ្នាំ២០១៧ កម្ពុជាបានក្លាយជាប្រទេសដែលឈរនៅលំដាប់លេខរៀងទី៨ ក្នុងចំណោមប្រទេសផលិតដំឡូងមីធំៗទាំង១០នៅលើពិភពលោក។ ទន្ទឹមគ្នានេះ បច្ចុប្បន្នរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានកំពុងប្រឹងប្រែងជំរុញការនាំចេញផលិតផលដំឡូងមី ទៅកាន់ប្រទេសចិន ដោយសារតែប្រទេសទាំងពីរបានចុះហត្ថលេខាពិធីសារស្តីពីប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ និងលក្ខខណ្ឌតម្រូវផ្នែកភូតគាមអនាម័យនិងអនាម័យ ហើយបានកំពុងសិក្សាពីលទ្ធភាពកែច្នៃពីដំឡូងមី និងធ្វើពិពិធកម្មទីផ្សារនាំចេញ៕
ប្រភព: Business-cambodia
ថ្ងៃពុធ ទី៩រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ វេលាម៉ោង ១១ព្រឹក នៅសាលប្រជុំស្លឹករឹតមានជំនួបពិភាក្សាមួយស្ដីពី ការសិក្សាតាមប្រព័ន្ធអនឡានរវាងរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជានិងក្រុមហ៊ុនChinese Road»។
ជំនួបនៃកិច្ចពិភាក្សានេះបានដឹកនាំដោយ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត្យសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា អមដោយលោក បណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ប្រធានមជ្ឍមណ្ឌលសិក្សាចិននៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា កញ្ញា វុធ សុភ័ក្រណានាយិកាភាគីខ្មែររបស់វិទ្យាស្ថានខុងជឺនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជារួមទាំងប្រធាន និងអនុប្រធាននៃស្ថានប័នឧបសម្ព័ន្ធនានារបស់រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។ ចំណែកឯភាគីចិន បានដឹកនាំដោយ លោក Anthony Guo នាយកក្រុមហ៊ុន«ផ្លូវភាសាចិន» អមដោយលោក Michael Chui ប្រធានផ្នែកទីផ្សារ លោក ឆាយ ឃឹឈីង នាយកភាគីចិនរបស់វិទ្យាស្ថានខុងជឺនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
គោលបំណងនៃជំនួបគឺបានពិភាក្សា៖
១- ដើម្បីស្វែងរកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការណ៍ក្នុងការបើកវេទិកាសិក្សាភាសាចិនតាម Online របស់ភាគីចិនគឺក្រុមហ៊ុន «ផ្លូវភាសាចិន»នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
២- ដើម្បីសិក្សាស្រាវជ្រាវស្វែងទីផ្សារ ហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាផ្សារភាគហ៊ុននៅកម្ពុជា។
ថ្លែងនៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សានោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានសម្រេចនិងលើកជាអនុសាសន៍ថា៖ កិច្ចការបើកវេទិកាសិក្សាភាសាចិនតាមOnline របស់ភាគីចិនគឺមានវិទ្យាស្ថានខុងជឺនៃរាជ បណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាជាអ្នកទទួលសហការ។
ចំណែកការសិក្សាស្រាវជ្រាវស្វែងទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាផ្សារភាគហ៊ុននៅកម្ពុជា គឺត្រូវប្រគល់ជូនលោកបណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាចិននៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ជាអ្នកទទួលកិច្ចសហការជាមួយភាគីចិនផ្ទាល់។
ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែចុងក្រោយនេះយើងបានសង្កេតឃើញថា មានការជជែកគ្នាស្តីអំពីការទទួលសេវាប្រាក់កម្ចីតាមរយៈការទទួលបានសារចូលនៅក្នុងទូរស័ព្ទដៃ។ ការផ្តល់ប្រាក់កម្ចីនេះ មិនមានតម្រូវការនៅក្នុងការរបស់បញ្ចាំមានលក្ខណៈស្មុគស្មាញច្រើនដែលធ្វើឱ្យអ្នកទទួលសារជាច្រើនយល់ថាងាយស្រួល ប៉ុន្តែបើគិតឱ្យបានច្បាស់លាស់ ទៅមិនមានភាពងាយស្រួលដូចការគិត លើកលែងតែអ្នកដែលមានតម្រូវការថវិកាបន្ទាន់ទំនងជាអាចប្រថុយនឹងសេវកម្មនេះ។
កន្លងមកក៏មានជនរងគ្រោះបានផ្សព្វផ្សាយតាមបណ្តាញហ្វេសប៊ុករបស់ខ្លួនពីបញ្ហាដែលលង់ខ្លួននឹងសេវាប្រាក់កម្ចីបានបង្ហោះតាមទូរស័ព្ទបែបនេះ។ ដោយមើលឃើញពីហេតុការណ៍ដែលអាចធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋត្រូវរងគ្រោះដោយ សារសេវាកម្ចីឥណទានដែលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានចាត់ទុកជាសេវាកម្មខុសច្បាប់ ទើបសេចក្តីប្រកាសជាធារណៈមួយរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានចេញផ្សាយជូនដល់ដំណឹងដល់សាធារណជនទូទៅ កាលពីថ្ងៃទី២ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០១៨ ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហាផ្ញើសារតាមបណ្តាប្រព័ន្ធទូរស័ព្ទនានា ដើម្បីផ្តល់ប្រាក់កម្ចីជាលក្ខណៈបុគ្គល។
***អាស្រ័យហេតុនេះហើយសូមប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូបដែលមានតម្រូវការចាំបាច់ក្នុងការទទួលយកសេវាប្រាក់កម្ចី រហ័ស ទាន់ចិត្ត និងមានអា្រតាការប្រាក់ខ្ពស់ សូមមេត្តាត្រិះរិះពិចារណាជាមុនសិន មុននឹងសម្រេចចិត្តជៀសវាងការបោកប្រាស់ !
សូមអានលំអិតពីសេចក្តីប្រកាសរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដូចខាងក្រោម៖
យោងតាមប្រភពព័ត៌មាន ពីកាសែត រ៉យទ័រ ចុះផ្សាយនៅថ្ងៃទី០២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ បានឱ្យដឹងថាមូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ (IMF)កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានឹងស្ថិតនៅ ៧,២៥% នៅឆ្នាំ២០១៨នេះ និង ៧% នៅឆ្នាំក្រោយ។បើតាមការដកស្រង់ការផ្សាយចេញពីភ្នំពេញដេលី នៅថ្ងៃទី០៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ ថា ប្រធានគណៈប្រតិភូដឹកនាំក្រុមការងារIMF លោកJarkko Turunene ដែលធ្វើទស្សនកិច្ចនៅកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានថា ឥណ្ឌទានធនាគារ ដែលផ្ដល់កម្ចីទៅឱ្យវិស័យអចលនទ្រព្យ ត្រូវរំពឹងថា នឹងកើនឡើងក្នុងរង្វង់ ២០% នៅឆ្នាំ២០១៨នេះ ហើយជាមួយនឹងគុណភាពឥណ្ឌទាន និងកម្ចីក្រៅផ្លូវការដោយអ្នកអភិវឌ្ឍន៍អចលទ្រព្យ បន្ដបង្កើតជាហានិភ័យដល់ស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុ និងម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច។
បើតាមប្រភពព័ត៌ដដែរ លោកបន្ដថា ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានដាក់ចេញយន្តការគោលនយោបាយជាច្រើនដើម្បីលុបបំបាត់ហានិភ័យ រួមទាំងបានដាក់ឱ្យអនុវត្តការការពារអភិរក្សមូលធន និងការគ្រប់គ្រងសាច់ប្រាក់។ទន្ទឹមនោះIMF បានជំរុញឲ្យរដ្ឋាភិបាលពន្លឿនកំណែទម្រង់វិស័យសុខាភិបាល និងអប់រំ ដើម្បីសម្រេចគោលដៅកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ៧% ក្នុងរយៈពេលមធ្យម និងលើកកម្ពស់បរិយាកាសពាណិជ្ជកម្ម ដោយទម្លាក់តម្លៃថាមពល អភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ៕