«ការទាញសន្លឹកឆ្នោត និងការបញ្ជាក់ពីគោលនយោបាយការបរទេសរបស់លោក ដូណាល់ ត្រាំ»
នៅ​ទូទាំង​អាម៉េរិក ទាំង​គណបក្ស​សាធារណរដ្ឋ​និង​គណបក្ស​ប្រជាធិបតេយ្យ​បាន​ធ្វើ​ឬនឹង​ធ្វើ​ការ​បោះឆ្នោត​បឋម​ដើម្បី​ជ្រើសរើស​បេក្ខជន​របស់​ខ្លួន​ដែល​នឹង​ត្រូវ​ប្រកួត​ប្រជែង​គ្នា​នៅ​ក្នុង​ការ​បោះឆ្នោត​សភា​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៦ ខែ​វិច្ឆិកាខាង​មុខ​នេះ។ លោក​ប្រធានាធិបតី ដូណាល់ ត្រាំបាន​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​ខ្លាំងក្លា​មួយ​តំណាង​ឱ្យ​គណបក្ស​សាធារណរដ្ឋក្នុង​ក្ដី​សង្ឃឹម​ដើម្បី  ប្រឆាំង​នឹង​ក្ដី​រំពឹង​ទុក​នៃ​ការ​គាំទ្រ​ដែល​គណបក្ស​ប្រជាធិបតេយ្យ​ទទួល​បាន។លោក ដូណាល់ ត្រាំ​បាននិយាយ​ថា៖ «សហរដ្ឋ​អាម៉េរិក​ត្រូវ​បាន​គេ​គោរព​ឡើង​វិញ​ហើយ ហើយ​សហរដ្ឋ​អាម៉េរិក​ឈ្នះ​ឡើង​វិញ​ហើយដោយសារតែ​យើង​ផ្ដល់ទិភាព​ឱ្យ​សហរដ្ឋ​អាម៉េរិក​ជា​មុន‍»។
ខាងក្រោមនេះជាការព្យាយាមទាញសន្លឹកឆ្នោត និងការបញ្ជាក់ពីគោលនយោបាយការបរទេសរបស់លោក ដូណា់ ត្រាំ៖
១-នៅថ្ងៃទី២៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨ លោក ដូណាល់ ត្រាំ លើកឡើងបែបនេះ​ ​នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន​មួយ ថ្ងៃ ពុធសប្ដាហ៍​នេះ(ម៉ោងក្នុង​​ទីក្រុងញូយ៉ក)។ ថ្លែង​នាឱកាសនោះ ប្រធានាធិបតី​អាម៉េរិករូបនេះ​​បានគូសបញ្ជាក់យ៉ាងដូច្នេះថា «អតីតប្រធានាធិបតី​ លោក អូបាម៉ា ធ្លាប់ជិតឈាន​ដល់ការបំផ្ទុះ​សង្រ្គាម​ ជា​មួយកូរ៉េខាងជើងទៅហើយ។ សង្រ្គាម​នេះមិនមែ​ន​ត្រឹមនឹងសម្លាប់មនុស្ស​រាប់ពាន់នាក់នោះទេ ពោលបើ​វាផ្ទុះឡើង មនុស្ស​រាប់លាននាក់​នឹងត្រូវ​រងការកាប់សម្លាប់ ហើយវា​អាចនឹងបង្កជាសង្រ្គាម​លោកថ្មីមួយក៏ថា​បាន...ប៉ុន្តែសំណាងល្អ​ដែលខ្ញុំបានជាប់ឆ្នោត​ជាប្រធានាធិបតីអាម៉េរិកនឹងប្រើប្រាស់​ទំនាក់ទំនងជាមួយ​លោក គីម ជុងអ៊ុនដើម្បីទប់ស្កាត់​សង្រ្គាម​មិនឱ្យ​ផ្ទុះឡើង» ។
២-លោកដូណាល់ ត្រាំ បានថ្លែងប្រាប់នៅកិច្ចប្រជុំរបស់ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិសុខអង្គការសហប្រជាជាតិថា«ចិនបាននិងកំពុងប៉ុនប៉ងចូលជ្រៀតជ្រែកនៅក្នុងការបោះឆ្នោតឆ្នាំ២០១៨នាពេលខាងមុខរបស់យើង។ប្រឆាំងនឹងរដ្ឋាភិបាលរបស់ខ្ញុំ»។ ប៉ុន្តែភ្លាមៗប្រមុខការទូតចិន លោកវ៉ាងយី បានប្រាប់ក្រុមប្រឹក្សាថា« យើងមិនបាន ហើយក៏នឹងមិនជ្រៀតជ្រែកកិច្ចការផ្ទៃក្នុងរបស់ប្រទេសណាមួយដែរ។យើងមិនទទួលយកការចោទប្រកាន់គ្មានការទទួលខុសត្រូវប្រឆាំងចិនឡើយ»។
៣- នៅថ្ងៃមហាសន្និបាត​អង្គការសហប្រជាជាតិ​នា​ថ្ងៃ ២៥ ខែកញ្ញា​ ដដែរប្រធានាធិបតី​អាមេរិក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ ថា សង្គ្រាមជាមួយកូរ៉េខាងជើងអាចនឹងផ្ទុះឡើង បើសិនជាខ្លួនមិនជាប់ឆ្នោតជាប្រធានាធិបតីសហរដ្ឋអាម៉េរិក។លោក ដូណាល់ ត្រាំ បានគូសបញ្ជាក់ថា រដ្ឋបាលនៃអតីតប្រធានាធិបតីអាម៉េរិកលោក បារ៉ាក់ អូបាម៉ា ជិតឈានដល់ការបំផ្ទុះសង្រ្គាមជាមួយកូរ៉េខាងជើងនៅក្នុងអាណត្តិរបស់ខ្លួន ហើយថា បើលោកមិនបានជាប់ឆ្នោតជាប្រធានាធិបតីអាម៉េរិកទេនោះ ម្ល៉េះសង្រ្គាមនេះ ផ្ទុះឡើងបាត់ទៅហើយ។
៤-​ប្រធានាធិបតី​អាម៉េរិក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ បាន​ពន្យល់​ប្រាប់​អង្គ​មហាសន្និបាត​អង្គការសហប្រជាជាតិ​នា​ថ្ងៃ ២៥ ខែកញ្ញា​ថា«​ខ្ញុំ​ឱ្យ​តម្លៃ​លើ​សិទ្ធិ​របស់​ប្រជាជាតិ​នីមួយៗ​ក្នុង​សាលប្រជុំ​នេះ​ក្នុង​ការការពារ​ទំនៀមទម្លាប់​ ជំនឿ និង​ប្រពៃណីរបស់​ខ្លួន​។អាម៉េរិក​មិន​ទៅប្រាប់​អ្នក​ពី​របៀប​នៃ​ការរស់នៅធ្វើការ​ឬ​គោរព​ប្រណិប័តន៍​អ្វី​ឡើយ​។ យើង​សុំ​មកវិញត្រឹមតែ​អ្នក​គោរព​អធិបតេយ្យ​របស់​យើង​ប៉ុណ្ណោះ​»​។ ​លោក ត្រាំក៏បាន​លើកឡើង​ជាថ្មីទៀត​ដែរ​ថា គោលនយោបាយ​ការបរទេស​អាម៉េរិកគឺ​ដើរ​តាម​គោល​គំនិត«​ប្រាកដនិយម​ជាគោលការណ៍(Principled Realism)​» ដែល​ផ្អែកលើ​លទ្ធផលនិង​ស្ថានភាព​ជាក់ស្តែង មិនមែន​ផ្អែកលើ​ទ្រឹស្តី​ឬ​មនោគមន៍​វិ​ជា្ជ​ឡើយ​។ ត្រង់នេះបញ្ជាក់ថាអាមេរិក​នឹងមិន​បង្រៀន​គេឯង ឬ​បង្ខំ​ឱ្យ​គេឯង​ធ្វើតាម​ខ្លួន​ជុំវិញ​បញ្ហា​សិទ្ធិមនុស្ស និង​ប្រជាធិបតេយ្យ​ឡើយ​។