គួរបញ្ជាក់ថា ប្រជាជនកម្ពុជាជាង២លាននាក់កំពុងប្រើប្រាស់ផលិតផលថ្នាំជក់ និងចំណាយថវិកាសម្រាប់​ទិញបារីប្រមាណជាង២០០លានដុល្លារ និងលើការព្យាបាលជំងឺព្រមទាំងការបាត់បង់កម្លាំងពលកម្មបណ្ដាលមកពីជំងឺដែលបង្កដោយថ្នាំជក់ប្រមាណ១៦២,៧លានដុល្លារជារៀងរាល់ឆ្នាំ៕
2018-09-30 14:34:26   ថ្ងៃអាទិត្យ, 30 កញ្ញា 2018 ម៉ោង 09:34 PM
«ផ្ទះ​បណ្តែត​ទឹក​ជនជាតិ​វៀតណាម​នៅ​កំពង់ឆ្នាំង នឹង​ត្រូវ​បម្លាស់​​ទី​ឡើង​​គោកវិញ​ឱ្យ​អស់ ត្រឹម​ចុង​ឆ្នាំ​នេះនៅថ្ងៃ​ទី០១ ខែ​តុលា ឆ្នាំ២០១៨ ខាងមុខ​នេះ...»
អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​កំពង់ឆ្នាំងនឹង​ចាប់ផ្តើម​បម្លាស់​ទី​ផ្ទះ​បណ្តែត​ទឹក​របស់​ជនជាតិ​វៀតណាម​ ជិត​១ពាន់គ្រួសារ នៅក្នុង​ក្រុង​កំពង់ឆ្នាំង ឱ្យមក​រស់នៅ​លើ​គោកវិញ​ឱ្យ​អស់​​ត្រឹម​ចុង​ឆ្នាំ​នេះ។នេះបើ​តាមការ​ចុះផ្សាយ​របស់​វិបសាយ​ក្រសួងព័ត៌មាន កាលពី​ថ្ងៃទី​២៤ ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ​២០១៨។វិបសាយ​នេះ បាន​ដកស្រង់​សម្តី​លោក ស៊ុន សុវណ្ណរិទ្ធ អភិបាលរង​ខេត្ត​កំពង់ឆ្នាំង ​ឱ្យដឹងថា កាលពី​ថ្ងៃទី២៤ ខែ​កញ្ញា អាជ្ញាធរ​ខេត្ត បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​សេចក្តី​ជូនដំណឹង​ពី​ផែនការ​ខាងលើនេះ​ ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​កំពុង​រស់នៅ​លើផ្ទះ​បណ្តែត​ទឹក​ក្នុង​ទន្លេ ដើម្បី​ចូលរួម​អនុវត្ត​ផែនការ​៥ឆ្នាំ​របស់​ខេត្ត​ឱ្យ​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ។
ផែនការនេះ ​គឺត្រូវ​អនុវត្ត ពីឆ្នាំ​២០១៥ ដល់ ២០១៩។លោក​​បន្តថា នៅក្នុង​ផែនការ​នេះ អាជ្ញាធរ​ខេត្ត បាន​បង្កើត​គណៈកម្មការ ៦​ក្រុម គឺ​ក្រុមទី១ ដឹកនាំដោយ​លោក​ផ្ទាល់ ធ្វើ​​បម្លាស់​ទី​ផ្ទះ​បណ្តែត​ទឹក នៅក្នុង​ក្រុង​កំពង់ឆ្នាំង ឱ្យឡើង​មក​រស់នៅ​លើ​គោក​វិញ ឱ្យអស់​នៅចុងឆ្នាំ​២០១៨​នេះ ។ ចំណែក ៥ក្រុម​ទៀត គឺមាន​លោក​ស្នងការ​នគរបាល​ខេត្ត​ជា​ប្រធាន និង​អភិបាល​ស្រុក​ពាក់ព័ន្ធ ជា​អនុ​ប្រធាន ដោយ​ត្រូវ​ធ្វើការ​បម្លាស់​ទី​ផ្ទះ​បណ្តែតទឹក​ទាំងអស់ ដែលមាន​ទាំង​វៀតណាម ទាំង​ខ្មែរ និងទាំង​ខ្មែរ​ឥស្លាម​មាន​ចំនួន​ជាង ២ពាន់​គ្រួសារ នៅតាម​ស្រុក​ក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ឆ្នាំង ឱ្យ​ឡើង​មក​រស់នៅ​លើ​គោក​ទាំងអស់​នៅក្នុងឆ្នាំ​២០១៩។ ក្នុងនោះ ជាង​២ពាន់​គ្រួសារ បាន​ផ្តិត​មេដៃ​យល់ព្រម​រួចហើយ ហើយ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត ក៏បាន​បញ្ជូន​មេដៃ​ទាំងនោះ ជូន​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​រួច​ហើយ​ដែរ។បើតាម​លោក​អភិបាល​រងខេត្ត នៅក្រុង​កំពង់ឆ្នាំងនេះ មានផ្ទះ​បណ្ដែតទឹក​របស់​ជនជាតិ​វៀតណាម​ចំនួន ៩៩៦​គ្រួសារ ដែលត្រូវ​បម្លាស់ទី​ឱ្យ​ឡើង​មករស់​នៅ​លើ​គោក លើដី​ទំហំ​ជាង ៤០ហិកតា ក្នុងឃុំ​ស្វាយជ្រុំ ស្រុក​រលាប្អៀរ។
អាជ្ញាធរខេត្ត បានធ្វើ​គម្រោង​ សុំ​អនុ​ប្រយោគ​ពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​សុំកាត់​ដីនេះ ចេញពី​តំបន់​ដី​លិច​ទឹក។គួរ​រំលឹក​ដែរថា កាលពី​ព្រឹកថ្ងៃទី​២៧កញ្ញា​ម្សិលមិញ​នេះ អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​កំពង់ឆ្នាំង បាន​ធ្វើពិធី​ក្រុង​ពាលី​សុំសេចក្តីសុខ ខណៈ​ដែល​អាជ្ញាធរ​ត្រៀម​រៀបចំ​គម្រោង​ធ្វើការ​បម្លាស់​ទី​ផ្ទះ​បណ្តែត​ទឹក​នេះ។លោក ឈួរ ច័ន្ទឌឿន អភិបាល​ខេត្ត​កំពង់​ឆ្នាំង បានថ្លែង​ក្នុង​ពិធី​នេះ​ថា គម្រោង​បម្លាស់ទី​​ផ្ទះ​បណ្តែតទឹក​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​បរិស្ថាន និង​សោភ័ណភាព​នៅ​តាម​ដង​ទន្លេ​នៃ​ភូមិសាស្រ្ត​ខេត្ត​កំពង់ឆ្នាំង៕