2018-08-07 04:34:40 ថ្ងៃអង្គារ, 07 សីហា 2018 ម៉ោង 11:34 AM
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសបើកកម្មវិធីបាឋកថា ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច បានមានប្រសាសន៍ថា «កម្មវិធីនេះ​ពិត​ជា​​ល្អប្រសើរ​ណាស់ ព្រោះថាយើងមានបញ្ញវន្តដែលអាច​ចែករំលែកបទពិសោធន៍ជាមួយអ្នកសិក្សាស្រាវ​ជ្រាវរបស់រាជ​បណ្ឌិត្យ​​សភាកម្ពុជា ក៏ដូចជាប្រជាជនកម្ពុជាទាំងមូល។ ការ​ចិញ្ចឹមដង្កូវនាង​នៅប្រទេសចិន ត្រូវ​បាន​គេទទួល​ស្គាល់​និង​ឱ្យ​​ឈ្មោះថាជា ប្រទេស​សរសៃសូត្រ»។
«ចំណែកនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាវិញ សរសៃសូត្រមានសារសំខាន់ និងបានចាក់ឫស​យ៉ាងជ្រៅនៅក្នុងប្រពៃណី​ទំនៀម​ទម្លាប់​​របស់ខ្មែរយើង។» ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច​ បានបញ្ជាក់ថា សរសៃសូត្រ បាន​ក្លាយ​ជាចំណែក​មួយ​​លើក​តម្លៃសម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណី។ នៅពេលគេនិយាយពីសំពត់ហូល គឺគេគិតភ្លាមថា ហូលរបស់ខ្មែរ គឺ​ត្បាញ​ពី​សរសៃ​​សូត្រ។ ជាការពិតណាស់ថា នៅពេលគេ និយាយអំពីសរសៃសូត្រ គឺធ្វើឱ្យយើងនឹកឃើញភ្លាម​ពីសម្លៀកបំពាក់​ដែល​ផលិត​ពីសរសៃសូត្រ ហើយប្រភេទសម្លៀកបំពាក់ធ្វើពីសរសៃសូត្រ ត្រូវបានចាត់ទុកជាប្រភេទសម្លៀកបំពាក់​ប្រណិត និង​មានតម្លៃថ្លៃ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានជម្រុញលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ទាំង​​ក្នុងនិងក្រៅស្ថាប័ន ត្រូវជម្រុញការសិក្សា​ឱ្យបានស៊ីជម្រៅលើវិស័យសូត្រនេះ ព្រោះនេះ មិនមែន​ត្រឹមតែផ្តល់​នូវ​​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ជូនដល់ស្ថាប័ន និងកសិករទូទៅប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏​ដើម្បី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលរស់នៅតំបន់ជុំវិញ​កសិដ្ឋាន​ចិញ្ចឹមកូន​នាង។ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា សុខចិត្តខាតបង់ប្រសិនបើពេលសិក្សាស្រាវជ្រាវដំណើរ​ការមិនល្អ តែមិនអាចឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវបរាជ័យលើវិស័យផលិតកម្មសូត្រនេះទេ។ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា នឹងរៀបចំចងក្រងឯកសារ​ស្រាវជ្រាវ​នានា​អំពីផលិតកម្មសូត្រ និងផ្តល់ជាធាតុចូលជូនដល់ក្រសួងស្ថាប័ន​ដែលពាក់ព័ន្ធ អ្នកសិក្សា ជាពិសេស​ប្រជាកសិករ​ខ្មែរ​ទូទៅ។ ឯកសារទាំងនេះ នឹងក្លាយជាការចង្អុលបង្ហាញ​ផ្លូវឆ្ពោះទៅរកភាពជោគជ័យលើ​អាជីវកម្មផលិតកម្មសូត្រ នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។
ក្នុងខណៈឆ្លើយតបនឹងសំណួរអ្នកសារព័ត៌មាន ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យ​សភា​កម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា រាជបណ្ឌិត្យសភា​កម្ពុជា នឹងជម្រុញ​ឱ្យមានការអនុវត្តភូមិមួយផលិតផលមួយ នៅតំបន់កសិដ្ឋាន​ដាំមនចិញ្ចឹមដង្កូវនាងនៅខេត្តព្រះវិហារ ដោយ​ហេតុថា អ្នកវិនិយោគ មិនមកទិញផលិតផលសូត្រក្នុងចំនួនតិចតួចនោះទេ ដូច្នេះប្រជាពលរដ្ឋចូលរួមតិចគ្នា​ក៏មិន​អាច​បំពេញតម្រូវការដល់អ្នកវិនិយោគដែរ ក្នុងន័យនេះ ការចងក្រងជាសហគមន៍ នឹងដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងការលើកតម្លៃ និងការពារផលិតផលរបស់ខ្មែរយើង។
សូមបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីបាឋកថានេះ បានប្រព្រឹត្តទៅនៅព្រឹកថ្ងៃ១១ រោច ខែទុតិយាសាឍ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធស័ក ព.ស.​២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ៧ សីហា ឆ្នាំ ២០១៨ ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត​សភា​ចារ្យ សុខ ទូច ប្រធាន​រាជបណ្ឌិត្យ​សភាកម្ពុជា និងវាគ្មិនកិត្តិយស គឺ សាស្ត្រាចារ្យ លីវ ជីវ ភិង (Dr. Liu Ji Ping) ជានាយកស្តីទី​នៃ​មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះ​បណ្តាលដង្កូវនាងក្នុង​តំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (២០០៧រហូតដល់បច្ចុប្បន្ន) និងជាអ្នកឯកទេស​ចិញ្ចឹម​ដង្កូវ​នាង និងសត្វល្អិតកសិកម្ម ដែលនឹងធ្វើបទបង្ហាញស្តីពី «ការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ​តាមរយៈការដាំដំណាំមន និង​ចិញ្ចឹម​ដង្កូវនាង»។ កម្មវិធីនេះ ប្រព្រឹត្តឡើងដោយមានវត្តមានអ្នកចូលរួមមកពីក្រសួង ស្ថាប័នរដ្ឋនិងឯកជន ជាង ១0០នាក់៕