វេទិកានេះ បានអញ្ជើញ អ្នកស្រាវជ្រាវទាំងរដ្ឋនិងឯកជនជួបគ្នានៅសាកលវិទ្យាល័យយូណាន ពីថ្ងៃ២៥-២៨ ខែកញ្ញា។ កម្មវិធីនេះ ធ្វើឡើងក្នុងឱកាសខួបលើកទី១៥ នៃទំនាក់ដៃគូជាយុទ្ធសាស្ត្ររវាង ចិន-អាស៊ាន និងជាឆ្នាំសំខាន់សម្រាប់ជម្រុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ឡានឆាង-មេគង្គ ជាពិសេសលើកកំពស់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងលើកកំពស់គំនិតផ្តួចផ្តើម «ផ្លូវមួយ ខ្សែក្រវ៉ាត់មួយ» នៅក្រុង ដាលី Dali ខេត្តយូណាន សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ចាប់ពីថ្ងៃទី២៥ ដល់ថ្ងៃទី ២៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨។
សមាសភាពអ្នកចូលរួម ជាអ្នកស្រាវជ្រាវមកពីបណ្តាប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ាន ក្នុងនេះដែរ ថ្នាក់ដឹកនាំនិងមន្ត្រីរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ពីររូប៖ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និង លោក ហេង វីរិទ្ធិ ប្រធានលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាបណ្ឌិតសភាចារ្យ នឹងអញ្ជើញចូលរួមក្នុងវេទិកាអន្តរជាតិ «The 9th Southwest Forum & the 2nd Lancang-Mekong Cooperation Think Tank Forum» នេះ តបតាមការអញ្ជើញរបស់សាកលវិទ្យាល័យយូណាន នៅក្រុងដាលី ខេត្តយូណាន នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះ ក្នុងនាម រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា យើងនឹងមានប្រជុំចង្អៀតជាមួយសាកលវិទ្យាល័យយូណាន់ តាមរបៀបវារៈ៖
១. ការពិនិត្យលទ្ធភាព កិច្ចសហប្រតិបត្តិការស្រាវជ្រាវរួមគ្នា លើការរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រនយោបាយអន្តរជាតិសម្រាប់ប្រទេសយើងទាំងពីរ។
២. ការពិនិត្យលទ្ធភាព កិច្ចសហប្រតិបត្តិការស្រាវជ្រាវរួមគ្នា លើការករណីជនជាតិចិននៅកំពង់សោម។
៣. ផ្សេងៗ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា នៅក្នុងវេទិកាអន្តរជាតិលើកទី៩ ប្រធានបទសំខាន់សម្រាប់កិច្ចពិភាក្សាក្នុងវេទិកានេះ គឺ«សហគមន៍ដែលមានអនាគតរួមគា្នរវាងចិននិងអាស៊ាន និង កិច្ចសហប្រតិបត្តិការទន្លេមេគង្គ-ឡានឆាង» របៀបវារៈនៃការពិភាក្សា នឹងផ្តោតលើបញ្ហាដូចខាងក្រោម៖