ក្នុងជំនួបនៅព្រឹកថ្ងៃច័ន្ទ ២កើត ខែស្រាពណ៍ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស. ២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៣ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០១៨ នេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ បានសំដែងការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅចំពោះ​វត្តមាន​គណៈប្រតិភូសាកលវិទ្យាល័យក្វាងតុង នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ដើម្បីពិភាក្សាលើចំណុចអទិភាព​៤៖
• ការផ្លាស់ប្តូរការសិក្សាស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្រ
• ការស្វែងរកដៃគូសហប្រតិបត្តិការរួមគ្នា
• ការពិភាក្សាលើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មរវាងខេត្តក្វាងតុងជាមួយប្រទេសកម្ពុជា ក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើមគោលនយោបាយ «ផ្លូវមួយខ្សែក្រវ៉ាត់មួយ”
• ស្វែងយល់ពីបរិយាកាសវិនិយោគនៃបណ្តាប្រទេសអាស៊ាន។​
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានប្រគល់ការងារពាក់ព័ន្ធនឹងការទំនាក់ទំនងការងារបន្តជាមួយសាកលវិទ្យាល័យ​ក្វាងតុង ទៅ​មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាចិន ដែលមានលោកបណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ ជាប្រធានដឹកនាំការងារនេះ។ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត យង់ ពៅ ក៏បានមានប្រសាសន៍ដែរថា «យើងគួរមានការសិក្សាស្រាវជ្រាវដែលមាន  លក្ខណៈ​វិទ្យាសាស្រ្តរួមគ្នាមួយអំពីផ្លូវមួយខ្សែក្រវាត់មួយជាមួយកម្ពុជា ព្រោះយើងចង់ឱ្យចំណុចនេះក្លាយជាគំរូ​ល្អមួយសម្រាប់​ប្រទេសឯទៀត ជៀសវាងមហាជនគេថាវិនិយោគិនចិនមិនមានបំណងល្អ ហើយពុំមានប្រទេសណាមួយគេចង់ស្វាគមន៍ភ្ញៀវចិន ដោយយើងធ្វើការសិក្សាថា តើការចូលវិនិយោគរបស់ចិនមាន​ផលវិបាក ឬប្រឈមយ៉ាងដូចម្តេចខ្លះ?»។ ឯកឧត្តមអគ្គលេខាធិការ បានបញ្ជាក់ដូច្នេះថា ការចុះអនុស្សរណៈលើកិច្ចការជាក់ស្តែង អាចជា MoU ឬ MoA រួមគ្នា រវាងស្ថាប័នទាំងពីរ គឺជាចំណុចចាប់ផ្តើមដ៏ល្អសម្រាប់ជំរុញការសហប្រតិបត្តិការផ្លូវមួយខ្សែក្រវ៉ាត់មួយក្នុងក្របខណ្ឌនៃស្ថាប័នទាំងពីរ។
Dr. Zhao Weihua ប្រធានគណៈប្រតិភូចិនមកពីសាកលវិទ្យាល័យក្វាងតុង និងសហការីចំនួន៥រូប បានបង្ហាញពីទំនុកចិត្តក្នុងការពិភាក្សាជាមួយនឹងប្រតិភូរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ដើម្បីពិនិត្យពីលទ្ធភាពក្នុងការបង្កើតកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយគ្នាឱ្យស្របតាមគោលនយោបាយ«ផ្លូវមួយ ខ្សែក្រវ៉ាត់មួយ» របស់រដ្ឋាភិបាលចិន ព្រោះនេះមិនត្រឹមជាគោលនយោបាយដែលមានការគាំទ្រក្នុងកម្រិតប្រទេសរវាងរដ្ឋាភិបាលនិងរដ្ឋាភិបាល ប៉ុណ្ណោះទេ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងស្ថាប័នរបស់រដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសទាំងពីរ ក៏ជាបញ្ហាអទិភាពដែលត្រូវស្វះស្វែងបង្កើតឡើង ដើម្បីជម្រុញឱ្យកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងប្រទេសទាំងពីរមានលក្ខណៈគ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ តាំងពីកម្រិតលំដាប់ថ្នាក់ដឹកនាំកំពូល និងរវាងស្ថាប័នសំខាន់នៃប្រទេសទាំងពីរផងដែរ។
បន្ថែមលើបញ្ហាសហប្រតិបត្តិការវិទ្យាសាស្ត្រ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ ក៏បានលើកឡើងពីបញ្ហាសង្គមមួយចំនួនដែលបានកើតឡើងបន្ទាប់ពីមានវត្តមានជនជាតិចិននៅពេលថ្មីនេះ ក៏ដូចជាការបញ្ហាដែលបន្សល់ទុកពីការវិនិយោគរបស់ភាគីចិនផងដែរ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បានគូសបញ្ជាក់ថា ជនជាតិចិនដែលចូលមកនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាកាលពីសម័យមុន ដែលភាគច្រើនបានបង្ហាញពីវប្បធម៌ក្នុងការរស់នៅ តស៊ូ អត់ធ្មត់ ព្យាយាមក្នុងរបររកស៊ី និងមានចរឹតសុភាពរាបសារ មិន​ដូចជាជនជាតិចិនភាគច្រើនដែលចូលមកប្រទេសកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ននេះ ហាក់ដូចជារស់នៅមិនសូវចុះសម្រុងជាមួយជនជាតិខ្មែរជិតខាង ហើយបង្កបញ្ហាក៏ច្រើន។
ជាការឆ្លើយតប ភាគីចិនពិតជាចង់សហការជាមួយខាងកម្ពុជាណាស់ ហើយដើម្បីឱ្យការសហការគ្នានោះកាន់​តែមានទម្ងន់ភាគីនឹងសិក្សាលម្អិតចំពោះរឿងនេះ។ ដោយឡែករឿងឥរិយាបទអ្នកវិនិយោគចិនចូល​មក​កម្ពុជា គឺជារឿងដែលគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ និងគួរមានការយកចិត្តទុកដាក់ឱ្យបានខ្ពស់។ ជៀសវាងបង្កបរិយាកាសមិនល្អដល់ទំនាក់ទំនងរបស់រដ្ឋាភិបាលយើងទាំងពីរ។ ក្រៅពីនេះ ភាគីទាំងពីរក៏បានលើកយកបញ្ហា​គុណភាពក្នុងវិស័យសំណង់របស់ក្រុមហ៊ុនចិន មានដូចជា សំណង់អាគារ ស្ពាន ថ្នល់… នៅប្រទេស​កម្ពុជា ដែលហាក់បីដូចជាមិនសូវបានគិតគូរនិងពិនិត្យពិច័យឱ្យបានហ្មត់ចត់។
ចំពោះ​នេះ Dr. Zhao Weihua និងសហការី បានលើកឡើងថា យុទ្ធសាស្ត្ររបស់ចិន គឺកសាងទំនុកចិត្តដល់បណ្តា​ប្រទេសនានាក្នុងតំបន់ គឺមិនគិតតែបរិមាណនោះទេ។ ភាគី បានបង្ហាញពីឆន្ទៈក្នុងការសិក្សាពីបញ្ហាតាមការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ​ និងលើកយកបញ្ហាសិក្សាឱ្យបានលំអិតបន្ថែមទៀតដើម្បី​បង្កើនប្រសិទ្ធភាព​ការងារ និងសហប្រតិបត្តិការឱ្យកាន់តែប្រសើរជាងមុន ហើយភាគីចិននឹងអញ្ជើញភាគីរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ទៅចូលរួមក្នុងកម្មវិធីប្រចាំឆ្នាំរបស់ខ្លួន ដើម្បីបានសិក្សាពីវប្បធម៌របស់ចិនបន្ថែមទៀត។ សូមបញ្ជាក់ថា សាកលវិទ្យាល័យក្វាងតុង ជាឃ្លាំងចំណេះដឹង ប្រមូលផ្តុំដោយអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវជាច្រើន ហើយក៏ជាមជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវធំមួយរបស់ខេត្តក្វាងតុងនៃសាធារណៈរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។
កន្លងមក ថ្នាក់ដឹកនាំ និងអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវពីរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ក៏ធ្លាប់ទទួលបានការអញ្ជើញពី​សាកលវិទ្យាល័យក្វាងតុង ចូលរួមក្នុងកម្មវិធីវេទិកាវិទ្យាសាស្ត្រ សិក្ខាសាលាអន្តរជាតិជាច្រើនលើកផងដែរ ហើយកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ នឹងនៅតែបន្តមានរវាងសាកលវិទ្យាល័យក្វាងតុង និងរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។