2018-06-07 05:07:59 ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍, 07 មិថុនា 2018 ម៉ោង 12:07 PM
នៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៩រោច ខែជេស្ឋ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស ២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨ សណ្ឋាគារអង្គរសិនជូរី ខេត្តសៀមរាប។ សិក្ខាសាលាអន្តរជាតិនេះ សហការរៀបចំដោយវិទ្យាស្ថានជីវសាស្ត្រ វេជ្ជសាស្ត្រ និងកសិកម្ម នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ក្រោមការឧបត្ថម្ភពីអាស៊ាន-ជប៉ុន (JAIF) ដោយមានវត្តមានអ្នកជំនាញ អ្នកស្រាវជ្រាវមកពីប្រទេសអាស៊ាន និងជប៉ុន សរុបចំនួន៦៩រូប។
ឆ្លៀតឱកាសក្នុងការរៀបចំពិធីនេះឡើងបង្ហាញពីចំណាប់អារម្មណ៍នៅក្នុងឱកាសបើកម្មវិធីសាស្ត្រាចារ្យ H. Sambuichi អ្នកជំនាញការផ្នែកបរិស្ថាននិងកសិកម្មមកពីប្រទេសជប៉ុន បានមានប្រសាសន៍ពីចំណាប់អារម្មណ៍របស់លោកដែលបានមកធ្វើការ និងពិភាក្សាជាមួយអ្នកជំនាញឯកទេស អ្នកស្រាវជ្រាវផ្នែកកសិកម្ម បរិស្ថាន ជាពិសេសការផ្តោតអំពីបញ្ហានៃការប្រើប្រាស់ជីគីមី និងថ្នាំកសិកម្មទៅលើប្រភេទដំណាំ និងរុក្ខជាតិផ្សេងៗ នៅតាមបណ្តាប្រទេសអាស៊ាននានា។
លោកសាស្ត្រាចារ្យ ក៏បង្ហាញដែរ ថា លោករីករាយនឹងចែករំលែកពីបទពិសោធន៍ ពិភាក្សាពីការគ្រប់គ្រងការប្រើប្រាស់ជី និងថ្នាំកសិកម្មនានាក្នុងវិស័យកសិកម្មនៅប្រទេសជប៉ុន ហើយរំពឹងថា ប្រទេសអាស៊ាន និងជប៉ុន អាចនឹងផ្តល់នូវបទពិសោធន៍នៃការអនុវត្តល្អពីប្រទេសរៀងខ្លួន ដែលអាចជាការបន្តបេសកកម្មមួយដែលល្អសម្រាប់សុខភាពសាធារណៈ និងបរិស្ថាន។
នៅក្នុងការថ្លែងសុន្ទរកថាបើកកម្មវិធីសិក្ខាសាលាអន្តរជាតិនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត នុត សម្បត្តិ អគ្គនាយកនៃវិទ្យាស្ថានជីវសាស្ត្រ វេជ្ជសាស្ត្រ និងកសិកម្ម នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា ជីគីមី និងថ្នាំកសិកម្ម ជាបញ្ហាដែលកំពុងកើតមានឡើងច្រើនដោយសារការរប្រើប្រាស់ហួសកម្រិតដែលបានបន្សល់ទុកនូវកាកសំណល់នៅក្នុងបន្លែផ្លែឈើ និងផលិតផលកសិកម្មនានា។ សំណល់ថ្នាំកសិកម្មទាំងនេះ បានបង្កឱ្យមានផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាព និងបរិស្ថាន។ ការរៀបចំសិក្ខាសាលានេះ បាននាំមកនូវអ្នកជំនាញមកពីបណ្តាប្រទេសអាស៊ាន និងជប៉ុន ដើម្បីមកពិភាក្សាពីបញ្ហាដែលកើតមាន ពីការអនុវត្តរបស់ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ទាំងស្ថាប័នរដ្ឋ និងក្រុមហ៊ុនឯកជន ដែលកំពុងតែធ្វើការពាក់ព័ន្ធនឹងសារធាតុគីមីដែលអាចធ្វើឱ្យមានការប៉ះពាល់ដល់សុខភាពសាធារណៈ។ ក្រៅពីនេះ សិក្ខាសាលានេះ អាចនឹងក្លាយជាយន្តការមួយរួមចំណែកក្នុងការស្វែររកដំណោះស្រាយ ឬផ្តល់ជាអនុសាសន៍ផ្សេងៗសម្រាប់ធ្វើជាគោលនយោបាយក្នុងការគ្រប់គ្រងការប្រើប្រាស់ និងផលប៉ះពាល់ បង្កើនការយល់ដឹងពីគ្រោះថ្នាក់ដោយសារការប្រើប្រាស់មិនត្រូវតាមបច្ចេកទេស។ ការរស់នៅក្នុងបរិស្ថានស្រស់ស្អាត គ្មានការបំពុលដោយសារសំណល់សារធាតុគីមីផ្សេងៗ ជាគោលដៅដែលប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់គ្នាត្រូវការ ហើយនេះ ជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏វិសេសវិសាល ក្នុងការផ្លាស់ប្តូរការយល់ដឹង ការអនុវត្តផ្ទាល់ ការរួមបញ្ចូលទៅក្នុងច្បាប់ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា ដែលកើតមានឡើងចំពោះសុខភាពសាធារណៈ បរិស្ថាន និងសង្គមសេដ្ឋកិច្ច។
សូមបញ្ជាក់ថា សិក្ខាសាលានេះ ត្រូវរៀបចំឡើងនៅសណ្ឋាគារអង្គរសិនជូរី នៅខេត្តសៀមរាប រយៈពេល៦ថ្ងៃចាប់ពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៩រោច ខែជេស្ឋ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស ២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨ និងបញ្ចប់នៅថ្ងៃអង្គារ ១៤រោច ខែជេស្ឋ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស ២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨៕