2024-09-04 03:11:55 ថ្ងៃពុធ, 04 កញ្ញា 2024 ម៉ោង 10:11 AM
(រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា)៖ នៅថ្ងៃពុធ ២ កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ វេលាម៉ោង ០៩:០០ នាទីព្រឹក វិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិកម្ពុជា នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានរៀបចំវេទិកាទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិលើកទី៣ ស្ដីពី៖ «សណ្តាប់ធ្នាប់ពិភពលោកប្រកបដោយការផ្លាស់ប្តូរនិងតួនាទីរបស់មហាអំណាច សម្រាប់សន្តិភាព ស្ថិរភាព និង វិបុលភាពសាកល» ដោយទទួលបានកិច្ចសហការរៀបចំនិងផ្ដល់មូលនិធិដោយ មូលនិធិខុនរ៉ាដអាដិណៅអ៊ែរ (KONRAD ADENAUER STIFTUNG)។
វេទិកាទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិលើកទី៣នាឱកាសនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា លោក Jason Chumtong ប្រធានមូលនិធិខុនរ៉ាដអាដិណៅអ៊ែរប្រចាំកម្ពុជា ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និងឯកឧត្តមបណ្ឌិត គិន ភា ប្រធានវិទ្យាស្ថានវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្ដរជាតិនៃកម្ពុជារាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
វេទិកាទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិលើកទី៣ ស្ដីពី៖ «សណ្តាប់ធ្នាប់ពិភពលោកប្រកបដោយការផ្លាស់ប្តូរនិងតួនាទីរបស់មហាអំណាច សម្រាប់សន្តិភាព ស្ថិរភាព និង វិបុលភាពសាកល» ប្រព្រឹត្តទៅដោយផ្ដោតលើប្រធានបទចំនួន៣គឺ
១. "សណ្ដាប់ធ្នាប់ពិភពលោកថ្មី៖ ការប្រកួតប្រជែងរវាងមហាអំណាច"
២. "ភាពតានតឹងនៅអឺរ៉ុបនិងមជ្ឈិមបូព៌ា" និង
៣. "តួនាទីរបស់មហាអំណាចក្នុងការលើកកម្ពស់សុខដុមភាពពិភពលោក"។
វេទិកាទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិលើកទី៣ នាឱកាសនេះ មានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់វាគ្មិនជាតិ និងអន្តរជាតិដូចខាងក្រោម៖
- លោកបណ្ឌិត Raimund Weiss សាស្ត្រាចារ្យរងនិងជាព្រឹទ្ធបុរសនៃមហាវិទ្យាល័យសេដ្ឋកិច្ចនិងវិទ្យាសាស្ត្ររដ្ឋបាល នៃសាកលវិទ្យាល័យអន្តរជាតិផារ៉ាហ្កន់
- ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ុន ឃាង រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការបរទេសនិងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា
- លោក ឯម សុវណ្ណរ៉ា ប្រធាននាយកដ្ឋាននយោបាយនិងសន្តិសុខអន្តរជាតិនៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៃកម្ពុជា នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា
- ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ឈាង វណ្ណរិទ្ធ ប្រធានក្រុមទីប្រឹក្សានៃរដ្ឋសភានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា
- លោកសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត Kevin Nauen ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រសង្គម និងទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៃសាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្ត្រកម្ពុជា