2018-09-26 14:03:08 ថ្ងៃពុធ, 26 កញ្ញា 2018 ម៉ោង 09:03 PM
ថ្លែងក្នុង​វេទិកា​មហាសន្និបាត​អង្គការសហប្រជាជាតិប្រមាណជាង៣០នាទីនាថ្ងៃទី​២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨ របស់ប្រធានាធិបតី​អាម៉េរិក លោក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ មានចំណុចសំខាន់ៗជាច្រើនត្រូវបានលើកឡើង ក្នុងនោះមាន៖
1. អ៊ីរ៉ង់៖លោក​ត្រាំ​បាន​បន្ទោស​ចំៗ​ដាក់​ប្រធានាធិបតី​អ៊ីរ៉ង់ ពី​ការ​បង្កចលាចលការសម្លាប់​មនុស្សនិង​ការបំផ្លិចបំផ្លាញ​នានា​។  លោក​ថា​អ៊ីរ៉ង់​មិនបាន​គោរព​ដល់​ប្រទេសជិតខាង ឬ​សិទ្ធិសេរីភាព​ជាតិ​សាសន៍​ដទៃ​ឡើយ​។  ផ្ទុយទៅវិញ​មេដឹកនាំ​អ៊ីរ៉ង់​បាន​រឹបអូស​ទ្រព្យសម្បត្ដិ​ជាតិ ដើម្បី​ផលប្រយោជន៍​ផ្ទាល់ខ្លួន ធ្វើឲ្យ​ខ្លួនឯង​ក្លាយជា​បុគ្គលដែលមាន​ឥទ្ធិពល​នៅ​ទូទាំង​តំបន់​មជ្ឈិមបូព៌ា​និង​នៅ​ទូទាំង​ពិភពលោក​។លោក​ថា​ការដកខ្លួន​ចេញពី​កិច្ចព្រមព្រៀង​នុយក្លេអ៊ែរ​អ៊ីរ៉ង់ ពិតជា​រឿង​ត្រឹមត្រូវ​។​
2. កូរ៉េខាងជើង៖ លោក​ត្រាំអរគុណ​ដល់​មេដឹកនាំ​កូរ៉េខាងជើង​លោក​គីម ជុង​អ៊ុន សម្រាប់​កិច្ចខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​កន្ល​ង​មក ទោះបីជា​មានរឿង​ជាច្រើន​ត្រូវធ្វើ​បន្ដ​ក្ដី​។    យ៉ាងណាមិញ​ទណ្ឌកម្ម​លើ​កូរ៉េខាងជើង នៅតែមាន​ប្រសិទ្ធភាព​ដដែល លុះត្រាតែ​កូរ៉េខាងជើង​សម្រេចបាន​ការរំលាយ​នុយក្លេអ៊ែ​រ​។
3. ចិន៖ លោក​ត្រាំ​សង្កត់ធ្ងន់​ពី​សង្គ្រាម​ពាណិជ្ជ​ជាមួយ​ចិន​។ រដ្ឋបាល​អាម៉េរិក​នឹងមិន​អត់ធ្មត់​ចំពោះ​សកម្មភាព​បង្កហេតុ​ពី​ចិន​ឡើយ​។   លោក​បាន​ចោទប្រកាន់​ចិន​ដែល​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​គ្មាន​តុល្យភាព​ជាមួយ​អាមេរិក បាន​លួច​កម្មសិទ្ធិបញ្ញា​អាមេរិក នាំឲ្យមាន​ឱនភាព​ពាណិជ្ជកម្មដ៏​ធំ​កើតឡើង​។ អាម៉េរិក​ក៏បាន​ដំឡើង​ពន្ធ​លើ​ទំនិញ​ចិន​មានតម្លៃ​រាប់ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ផងដែរ​។​
4. ចំពោះមុខ​មេដឹកនាំ​បណ្ដា​ប្រទេស​តូចធំ​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​លើក​ទី​៧៣ មហាសន្និបាត​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ប្រធានាធិបតី​អាម៉េរិក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ បាន​គំរាម​ផ្ដាច់ជំនួយ​ឲ្យ​ប្រទេស​ណា​ដែល​មិន​ជួយ​អាម៉េរិក​វិញ​។  លោកថា «​យើង​នឹង​គិតគូរ​អ្វីដែល​បាន​ផល អ្វីដែល​មិនបាន​ផលហើយ​ថា  តើ​ប្រទេស​ដែល​ទទួល​លុយ​ដុល្លារ​របស់​យើង និង​ការការពារ​របស់​យើង មានបាន​គិតគូរ​ពី​ប្រយោជន៍​របស់​យើង​ក្នុង​បេះដូង​ពួកគេ​ឬទេ​។​»