ពិធីបំពាក់គ្រឿងឥស្សរិយយសជូនដល់សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាស្តង់ដាជាតិ និងគណៈកម្មការបច្ចេកទេសដែលមានស្នាដៃឆ្នើមក្នុងការអភិវឌ្ឍស្តង់ដាជាតិ ត្រូវបានប្រារព្ធឡើងនាព្រឹកថ្ងៃចន្ទ ៨រោច ខែស្រាពណ៍ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស.២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ នៅទីស្តីការក្រសួងឧស្សាហកម្ម និងសិប្បកម្ម។
ក្រៅពីនេះ ក៏មានការផ្តល់ជូនគ្រឿងឥស្សរិយយសជូនដល់ថ្នាក់ដឹកនាំ និងសមាជិកនៃក្រុមប្រឹក្សាស្តង់ដាជាតិដែលជាថ្នាក់ដឹកនាំនិងសមាជិកនៃក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជាច្រើនរូបផងដែរ។
ឆ្លៀតឱកាសមុនចាប់ផ្តើមពិធីបំពាក់គ្រឿងឥស្សរិយយសជូនថ្នាក់ដឹកនាំ និងសមាជិកដែលមានស្នាដៃឆ្នើមក្នុងការអភិវឌ្ឍស្តង់ដាជាតិនោះ ក្រុមប្រឹក្សាស្តង់ដាជាតិ បានរៀបចំកិច្ចប្រជុំស្តង់ដារលើកទី២០ តាមផែនការកំណត់ ដោយបានអនុម័តនូវស្តង់ដាមួយចំនួនបន្ថែមទៀត មានដូចជា៖ ស្តង់ដារសារធាតុថ្មីបន្ថែម ស្តង់ដារយានយន្ត ស្តង់ដាគ្រឿងសង្ហារិមជាដើម។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា ច្បាប់ស្តីពីស្តង់ដាកម្ពុជា ត្រូវបានប្រកាសឱ្យប្រាស់ផ្លូវការដោយព្រះរាជក្រមលេខ នស/រកម/០៦០៧/០១៣ ចុះថ្ងៃទី២៤ មិថុនា ឆ្នាំ២០០៧។ រហូតដល់ឆ្នាំ២០១៤ ក្រសួងឧស្សាហកម្មនិងសិប្បកម្ម បានចេញសេចក្តីប្រកាស លេខ ១៤១ MIH/២០១៤ ចុះថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០១៤ ស្តីពីការរៀបចំ និងការប្រព្រឹត្តទៅក្រុមប្រឹក្សាស្តង់ដាជាតិ និងបានដាក់ដំណើរការប្រជុំស្តង់ដាជាតិក្នុង១ឆ្នាំ២ដងតាមការដាក់ស្នើសុំអនុម័តរបស់គណៈកម្មការដែលមានសមាជិកមកពីអន្តរក្រសួង។