2018-07-02 16:16:56 ថ្ងៃចន្ទ, 02 កក្កដា 2018 ម៉ោង 11:16 PM
ដោយមានកិច្ចសហការរវាងឧទ្យានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា តេជោសែន ឫស្សីត្រឹប នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ជាមួយនឹងវិទ្យាស្ថានបរិស្ថានកូរ៉េ (KEI) សិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់ស្តីពី «ការសិក្សាបឋមដើម្បីរៀបចំផែនការមេក្នុងឧទ្យានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា តេជោសែន ឫស្សីត្រឹប» បានរៀបចំឡើងនៅសណ្ឋាគារ Green Palace កាលពីព្រឹកម៉ិញនេះ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច បានលើកឡើងពីការបង្កើតឧទ្យាន គុណតម្លៃធម្មជាតិ មរតកវប្បធម៌ និងជាតិពិន្ធុសាសន៍ និងបានរំលឹកឡើងពីសមិទ្ធផលមួយចំនួនដែលឧទ្យានសម្រេចបាន កន្លងមកនេះ រួមមាន៖
- ការបញ្ចប់ទាំងស្រុងនូវការឈូសឆាយដីដាំអំពៅចំនួន ៨៥៥ហិតា ពីក្រុមហ៊ុនចិនបានរំលោភយកទៅធ្វើអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន និងយកមកដាក់ក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ឧទ្យានឡើងវិញ។
- ការធ្វើអត្តសញ្ញាណកម្មក្បាលដីប្រជាពលរដ្ឋដែលមកតាំងទីលំនៅក្នុងឧទ្យាន ចំនួន ៣១ក្បាលដី និងដីអាស្រ័យផលចំនួន ២៨៤​ក្បាល​ដី​។
- ការកំណត់ព្រំសីមា និងបោះបង្គោលព្រំឧទ្យានបន្ថែមចំនួន៥០បង្គោល។
- ការជីកនិងស្តារត្រពាំងធំៗចំនួន ៦កន្លែងក្នុងបរិវេណឧទ្យានសម្រាប់ផ្តល់ជាទីអាស្រ័យរបស់សត្វព្រៃទាំងឡាយ។
- ការធ្វើផែនការដាំកូនឈើ១លានដើម ជាទិសដៅដែលរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានដាក់ចេញ ហើយខាងឧទ្យានបានសង់ថ្នាលបណ្តុះកូនឈើ ៣០×៥០ម. និងដាំបានកូនឈើចំនួន ១២.៥០០ដើមរួចមកហើយ។
- ក្រៅពីនោះយើងបានដាំស្មៅ សំណង់រោងគោដើម្បីត្រៀមចិញ្ចឹមគោសាច់ និងគោទឹកដោះនៅក្នុងឧទ្យានដែលជាចំណែកមួយនៃយុទ្ធសាស្ត្របង្កើតការងារជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅជុំវិញឧទ្យាន។
ឯកឧត្តមបណ្ដិតសភាចារ្យក៏បានគូសបញ្ជាក់ពីចក្ខុវិស័យរបស់ឧទ្យានចំនួន៦ចំណុច៖
១- ប្រែក្លាយឧទ្យានទៅជាកន្លែងសិក្សាស្រាវជ្រាវ ដោយផ្សារភ្ជាប់នឹងការអនុវត្តជាក់ស្តែង។
២- ស្តារនិងបង្កើតគម្របព្រៃឈើឡើងវិញក្នុងផែនការរយៈពេល៦ឆ្នាំដោយដាំកូនឈើឱ្យបាន ១លានដើម។
៣- ប្រែក្លាយតំបន់ឧទ្យានទៅជាតំបន់ទេសចរណ៍បរិស្ថាន វប្បធម៌ និងសិប្បនិម្មិត។
៤- ប្រែក្លាយតំបន់នេះជាតំបន់កសាង និងផលិតឯកសារ។
៥- ប្រែក្លាយឧទ្យានឱ្យទៅជាសួនច្បារសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នា។
៦- កន្លែងផ្តល់ការងារជូនប្រជាជន និងអ្នកស្រាវជ្រាវ។
សូមបញ្ជាក់ថា ឧទ្យានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា តេជោសែនឫស្សីត្រឹប មានទីតាំងនៅស្រុកឆែប នៃខេត្តព្រះវិហារ ជាតំបន់ដែលសំបូរដោយជីវចម្រុះជាច្រើនប្រភេទ ដែលត្រូវការរក្សាការពារ ពីការកាប់បំផ្លាញនិងការប្រម៉ាញ់សត្វព្រៃគ្រប់ប្រភេទ៕