M.C ពូជស្រូវត្រីរៀលជាកសិផលមួយមានរយៈពេលខ្លីដាំដុះទទួលបានទិន្នផលល្អដែលកសិករនៅ ឃុំភ្លុក ស្រុក សេសាន ខេត្តស្ទឹងត្រែងបានរកឃើញដោយខ្លួនឯង អាចចែកចាយដល់កសិករយើងផ្សេងៗមិនបាច់ចំណាយថវិការ ទិញស្រូវពូជ មកពីខេត្តនានា។
ក្នុងឱកាសចុះជួបកសិករដែលជ្រើសរើសបានពូជស្រូវថ្មី (ហៅស្រូវត្រីរៀល) លោក ថងឌីអាត កសិករនៅភូមិភ្លុកជាម្ចាស់ស្រូវបានបញ្ជាក់ថា ស្រូវនេះលោកបានសន្សំវាធ្វើពូជបានរយៈពេល៣ឆ្នាំហើយ ព្រោះវាដាំដុះមិនរើសដីនិងឆាប់ទទួលបានផលមុនគេ ។
លោកបញ្ជាក់ថា ដំបូងឡើយលោកធ្វើស្រូវរំដួល ពេលនោះវាមានលាយឡំនៅក្នុងស្រែបានចេញផ្លែទុំមុនគេ ហើយក៏ចេះតែប្រមូលពូជវាទុកបានមួយតៅយកមកដាំ។ពេលចេញផ្លែទុំមានសម្បុរភ្លឺផ្លេកចាំងពន្លឺថ្ងៃដូចហ្វូងត្រីរៀលឡើង ទើបគាត់ដាក់ឈ្មោះវាជាស្រូវត្រីរៀល។
លោកទួន ថាំងមេឃុំភ្លុក ស្រុកសេសាន បានអះអាងថាបច្ចុប្បន្នពូជស្រូវនេះត្រូវបានកសិករចាប់អារម្មណ៍ធ្វើបានប្រមាណ២០គ្រួសារហើយ ចំណែកស្រូវផ្សេងៗទៀតដូចជាពូជស្រូវរំដួល ផ្កាម្លិះ -ផ្កាល្មៀត- ផ្ការំដេង- សែនពិដោរ- ក៏កសិករយើងនិយមធ្វើដែរ ព្រោះពេលបានផលងាយស្រួលលក់ ។
លោកថាចំពោះស្រូវត្រីរៀលថ្មីដែលកសិករបង្កាត់ពូជបាននេះ ពិតជាពូជស្រូវមួយដាំដុះឆាប់ទទួលបានផលពិត ប្រាកដមែន ជាពិសេសនៅចុងខែកញ្ញានេះ ត្រូវបានប្រមូលផលរួចរាល់ហើយ លោកនឹងទាក់ទងទៅខាងបច្ចេកទេសកសិកម្មឱ្យគាំទ្រលើគម្រោងនេះ ព្រោះជាលើកទី១ហើយដែលកសិករយើងមករកឃើញពូជស្រូវនេះ ដើម្បីឱ្យផ្នែកបច្ចេកទេសមកជួយរបៀបបន្សុទ្ធបន្ថែម ដើម្បីយើងទុកពូជឱ្យបានកាន់តែល្អ ។
លោក ធី សាយ កសិករដាំស្រូវនេះដែរបានបញ្ជាក់ថា តាំងពីបានដាំដុះស្រូវនេះមក ឃើញថាមិនពិបាកថែទាំទេ ហើយក្នុងរយៈពេលតែ៧៥ថ្ងៃបានចេញផ្លែទុំ ទទួលផលទាន់ចិត្ត និងបានដាល់អំបុកលក់មុនគេថែមទៀត ។
សូមបញ្ជាក់ថា ឃុំភ្លុក ស្រុកសេសាន ស្ថិតនៅតាមបណ្តោយដងទន្លេសេសាន មានចំងាយពីទីរួមខេត្តប្រមាណជាង ២០គីឡូម៉ែត្រ មានប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅ ៤០៧ គ្រួសារ ស្មើនឹងចំនួនមនុស្ស ១៦៨៥ នាក់ និងមានផ្ទៃដីដាំដុះដំណាំស្រូវស្រែចម្ការប្រមាណ ជាង៤០០ហិកតា ។