2018-03-14 06:47:20 ថ្ងៃពុធ, 14 មីនា 2018 ម៉ោង 01:47 PM
សតវត្សនៃការជម្លៀសជនជាតិចាមដោយបង្ខំ ៖ ករណីសិក្សាជនជាតិចាមនៅម៉ឡេស៊ី «ខ្ញុំចង់សង្កត់ធ្ងន់ចំពោះគុណបំណាច់របស់សម្តេច ហេង សំរិន ដែលបានសង្គ្រោះជនជាតិចាមឱ្យរស់រានមានជីវិត និង សម្តេចហ៊ុន សែន ដែលបានអភិវឌ្ឍជនជាតិចាមប្រកបដោយសុខដុមរមនាក្នុងសង្គមខ្មែរឱ្យមានសេរីភាព។
បើទោះជាមានការជន្លៀសទោកាន់ប្រទេសម៉ាឡេតែក៏មានជនជាតិចាម និងសហគមន៍ចាមរស់នៅដោយសុខដុមរមនាក្នុងប្រទេសខ្មែរ» នេះជាការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ស៊ុ ឈុំប៊ុន អនុប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ថ្លែងក្នុង¬ឳកាសបើកបាឋកថាស្តីអំពី សតវត្សនៃការជម្លៀសជនជាតិចាមដោយបង្ខំ ៖ ករណីសិក្សាជនជាតិចាមនៅម៉ឡេស៊ី ដែលប្រព្រឹទ្ធទៅនៅវេលាព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ១រោច ខែផល្គុន ឆ្នាំរកា នព្វស័ក ព.ស ២៥៦១ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០១៨ នៅសាលរំដួល នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបានបន្តទៀតថា៖ ក្រោយរំដោះឆ្នាំដ១៩៧៩ មកដល់ឥឡូវ៣៩ឆ្នាំហើយ ដែលសហគមន៍ជនជាតិចាមមានការអភវិឌ្ឍន៍ មានការចេះដឹង រីកចម្រើន និង មានសិទ្ធិសេរីភាព និងបានទៅកាន់អារ៉ាប់និងម៉ាឡេស៊ីជាដើម។ ទាំងនេះក៏ដោយសារតែនយោបាយដ៏ល្អប្រពៃ ដែលមានការបន្តវេនពីសម្តេចហេង សំរិន និង សម្តេចហ៊ុន សែនដែលបានរៀបចំឱ្យមានការរស់នៅប្រកបដោយសិទ្ធិសេរីភាព និងការគោរពតាមច្បាប់របស់កម្ពុជាដែលកម្ពុជាយើងឃើញថាជនជាតិចាមរស់នៅកម្ពុជាប្រកបដោយសុខដុមនិងរីករចម្រើន។
វាគ្មិនដោយបណ្ឌិត៖ Rie Nakamura សាស្ត្រាចារ្យសាកលវិទ្យាល័យកេបាសាអាងប្រទេសម៉ាឡេស៊ី លោកបានបលើកឡើងថា៖ ជនជាតិចាមមានប្រវត្តិយូរអង្វែងមកហើយ ដែលបានធ្វើចំណាកស្រុកមករស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលយើងហៅថា ខ្មែរ-ឥស្លាម រហូតដល់របបប៉ុលពតដែលបានធ្វើបាបជនជាតិចាមដែលនាំឱ្យមានការជន្លៀសទៅកាន់ប្រទេសម៉ាឡេ។ សូមបញ្ជាក់ជូនថា បាឋកថានេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាសហការជាមួយសាកលវិទ្យាល័យកេសបាងសាអាប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។