2018-09-12 03:22:49 ថ្ងៃពុធ, 12 កញ្ញា 2018 ម៉ោង 10:22 AM
«បង្សុកូល៖ អតីតកាលជាមេរៀនសម្រាប់បច្ចុប្បន្ន បច្ចុប្បន្នដើម្បីអនាគត» គឺជាស្នាដៃ​និពន្ធថ្មី​​ស្រឡាងមួយដែលកើតចេញពីគំនិត និងការ​​​ច្នៃ ប្រឌិតខ្ពស់របស់កូនខ្មែរ​​​ដោយរួមបញ្ចូល​ការនិពន្ធ​បទភ្លេងថ្មី ចម្រៀង​​បែបរចនាបទស្មូត្រខ្មែរ ការបញ្ចាំងកុនឯកសារ និងចលនាសម្ដែង ហើយ​ក៏ដូចជា​ការប្រគំតន្ត្រី​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ​មិន​ធ្លាប់​មាន​ពីមុនមក​​​ដែលរួមមាន ឧបករណ៍តន្ត្រីខ្មែរ ជាច្រើនប្រភេទ​​​​ដូចជា គ្រឿងខ្សែកេះ ​​​(ពិណ​​​​​​ខ្មែរ) គ្រឿង​ខ្សែកូត (ទ្រសោ ទ្រអ៊ូ ទ្រខ្មែរ) គ្រឿងផ្លុំ (ស្រឡៃ​​​ ខ្លុយ ខ្លុយដី ​ប៉ីពក​ ស្នែង) រនាតភ្លោះ​ គងភ្លោះ​ ស្គរឆៃយ៉ាំ ចំនួន៥ ស្គរសម្ភោរមួយ គងម៉ឹងមួយ ឆាបតូចមួយគូរ។ ទាំងនេះ ជាការ​រៀបរាប់បង្ហាញ​ពីឯកឧត្តម​បណ្ឌិត ហ៊ឹម សុភី សមាជិកបម្រុងនៃក្រុមប្រឹក្សាបណ្ឌិតសភាចារ្យ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ក្នុងឱកាសធ្វើ បាឋកថាស្តីពី «បង្សុកូល៖ អតីតកាលជាមេរៀនសម្រាប់បច្ចុប្បន្ន បច្ចុប្បន្នដើម្បីអនាគត»​ដែលរៀបចំឡើង​ដោយ​រាជបណ្ឌិត្យ សភាកម្ពុជា វេលាម៉ោង ៨:៣០ព្រឹក​នៅព្រឹថ្ងៃពុធ ៣កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស. ២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០១៨។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ក្នុងសុន្ទរកថា​បើក​កម្មវិធីបាឋាកថានេះ ការធ្វើបទបង្ហាញស្នាដៃរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ឹម សុភី សមាជិកបម្រុងនៃ​ក្រុម​ប្រឹក្សា​បណ្ឌិតសភាចារ្យ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា នាពេលនេះ ពិតជាបានរួមចំណែកយ៉ាងសំខា​ន់​សម្រាប់​រាជបណ្ឌិត្យ​សភា​កម្ពុជា​ ក្នុងការបំពេញបេសកកម្មរបស់ខ្លួនស្របតាមអនុសាសន៍ដ៏ថ្លៃថ្លារបស់សម្តេចអគ្គមហា​សេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងជាការ​ចែករំលែកបទ​ពិសោធន៍ និងចំណេះដឹងដ៏មាន​សារៈសំខាន់​ជូនដល់សិក្ខាកាម ក៏ដូចជាជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរទាំងមូលដែរ។ ការខិត​ខំ​ស្រាវជ្រាវបន្ថែមនូវស្នាដៃ​ក្នុង​វិស័យ​តូរតន្ត្រីនេះ បានរួមចំណែកស្របគ្នានឹងបេសកកម្មរបស់រាជបណ្ឌិត្យ​សភា​កម្ពុជា ក្នុងការជំរុញការ​អភិវឌ្ឍ​វិទ្យាសាស្ត្រ ឱ្យមាន​សន្ទុះ​កាន់តែប្រសើរឡើង។
ឯកឧត្តមអគ្គលេខាធិការបាន​បញ្ជាក់​បន្ថែមថា «ប្រធានបទ​ដែល​លើក​ឡើងមកនេះ បានបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់ពី តួនាទី និងការរួមចំណែករបស់តូរតន្ត្រី«បង្សុកូល» គាស់កកាយពី​តម្លៃ​វប្បធម៌​ដ៏​វិសេស​វិសាល​របស់​ខ្មែរ​យើង​ដែល​ត្រូវរងការ​ខូច​ខាត និងការបាត់បង់នូវធនធានមនុស្សល្អៗ​នៅក្នុង​សម័យ​សង្គ្រាម ហើយ​លើស​ពីនេះ តូរតន្ត្រីនេះ ជា​ចំណែក​​នៃ​ការ​សាបព្រួសនូវវប្បធម៌សន្តិភាព ដើម្បីរួមចំណែករក្សា​ស្ថិរភាព និងការអភិវឌ្ឍសង្គម និងជា​គោលសំខាន់មួយ​សម្រាប់ការអប់រំចិត្តមនុស្សគ្រប់គ្នាឱ្យយល់អំពីតម្លៃ​នៃ​ការរស់នៅ ពីការបាត់បង់ ពី​ភាព​រងគ្រោះដោយសារ​វិនាសកម្ម​នានា ហើយតន្ត្រី មាននាទីជួយកសាង និងអប់រំចិត្ត​ដល់​មនុស្សគ្រប់រូប»។
សូមបញ្ជាក់ដែរថាស្នាដៃនិពន្ធតន្រ្តីថ្មីឈ្មោះ “បង្សុកូល” គឺជាកិច្ចការតែងនិពន្ធតន្រ្តីសម្រាប់ក្រុមតន្រ្តីចម្រុះខ្នាតធំមួយ​​​ដែល​ពុំដែលមានពីមុន​មកនៅប្រទេសកម្ពុជាយើង។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ឹម សុភី បានផ្តួចផ្តើម មានគំនិត និពន្ធវណ្ណកម្មធំមួយនេះតាំងពីឆ្នាំ២០០៨ មកម៉្លេះ គឺបន្ទាប់ពីការសំដែងរ៉ុកអូប៉េរ៉ាខ្មែរដែលជាស្នាដៃទីមួយ រឿង “ទីដំរីយំ”។ គោលបំណងនៃការនិពន្ធស្នាដៃតន្រ្តី “បង្សុកូល” គឺដើម្បីឧទ្ទិសកុសលជូន​ចំពោះ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ​ដែល​បានបាត់បង់ជីវិត​​​ដោយសារសង្រ្គាមដ៏ឈឺចាប់ ខ្លោចផ្សា នៅប្រទេស​កម្ពុជាយើង ហើយក៏ជាសារមួយដ៏​មាន​សារៈសំខាន់ជូនទៅដល់ពិភពលោកយើងនេះ ក្នុងការថែរក្សាសុខសន្តិភាព​ជូនមនុស្សលោកទាំងមូល និងដើម្បី​ប្រឆាំង​ចំពោះការបង្កសង្រ្គាម វិនាសកម្មគ្រប់បែបយ៉ាង។ ​​​ម្យ៉ាង​​​វិញទៀត នេះគឺជាស្នាដៃតន្រ្តីដ៏ធំមួយ​ដែលប្រគំ​ឡើង​ដើម្បី​បង្ហាញពិភពលោកឱ្យមានចំណាប់អារម្មណ៍​​​មកលើ​​​សិល្បៈ​​​​​​តន្រ្តីខ្មែរ​​​ ជាពិសេសទៅលើវប្បធម៌​​​​​​ខ្មែរទាំងមូល។ តន្ត្រី​បង្សុកូល ធ្លាប់បានប្រគំជាលក្ខណៈអន្តរជាតិនៅឯប្រទេសអូស្ត្រាលី និងនៅសហរដ្ឋអាម៉េរិក ដោយមាន​ការគាំទ្រ​ពីសំណាក់សាធារណជនទូទៅ តន្ត្រីវិទូ និងសិល្បករ សិល្បការិនីល្បីៗជាច្រើន។ ទាំងនេះ បានបញ្ជាក់​យ៉ាង​ច្បាស់ថា វិស័យតូរតន្ត្រី ជាចំណែកមួយដែលមិនអាចកាត់ផ្តាច់បាននៅក្នុងសង្គម ហើយក៏ជាវិស័យមួយ​ដែល​អាច​បញ្រ្ជាបនូវ​ទស្សនវិជ្ជា ភ្ជាប់ជាមួយ​