រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បាននឹងកំពុងយកអភិក្រមទាំង៥ មកអនុវត្ដនៅក្នុងស្ថាប័នរបស់ខ្លួនដើម្បីជំរុញកំណើនការងារ សមធម៌ និងប្រសិទ្ធភាពការងាររបស់មន្ដ្រីរាជការនានា។ សំខាន់ គឺដើម្បីជំរុញឱ្យស្ថាប័នមានការអភិវឌ្ឍ ក៏ដូចជាការស្វែងរកធាតុចូលបន្ថែមឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពជូនរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
អ្វីទៅជាអភិក្រមទាំង៥?
គួររំលឹកដែរថា វិទ្យាស្ថានវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ គឺជាវិទ្យាស្ថានទី១ ដែលឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានកោះប្រជុំកាលពីព្រឹកម៉ិញនេះ ដើម្បីធ្វើការត្រួតពិនិត្យ និងតាម​ដាន​ការងារបច្ចុប្បន្នភាពរបស់វិទ្យាស្ថាន។
សូមជម្រាបថាវិទ្យាស្ថាននេះមានផ្នែកចំនួន៥រួមមាន៖ ផ្នែកវប្បធម៌វិទ្យា ផ្នែកសិល្បៈនិងឥស្សរិយយស ផ្នែកស្ថាបត្យកម្ម ផ្នែកបុរាណវិទ្យា និងផ្នែកទស្សនីយភាព។ សម្រាប់ឆ្នាំ២០១៨នេះ វិទ្យាស្ថានបានទទួលនៅគម្រោង​ស្រាវជ្រាវ​មួយ គឺគម្រោងសម្បត្ដិបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌អរូបី និងអរូបីនៅឧទ្យានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាតេជោសែន ឫស្សីត្រឹប ដែលមានទីតាំងនៅស្រុកឆែប ខេត្តព្រះវិហារ។
ជាលទ្ធផលនៃកិច្ចប្រជុំ ថ្ងៃទី៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨នេះ វិទ្យាស្ថានវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានសន្យានឹងប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាថា នៅឆ្នាំក្រោយវិទ្យាស្ថាននឹងបង្កើតឱ្យមានការសម្ដែង​សិល្បៈ វប្បធម៌ ដែលជាសមិទ្ធផលបានមកពីការស្រាវជ្រាវរបស់វិទ្យាស្ថាន៕