2018-08-29 11:05:46 ថ្ងៃពុធ, 29 សីហា 2018 ម៉ោង 06:05 PM
កាលព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ២រោច ខែស្រាពណ៍ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស.២៥៦២ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ នៅទីស្តីការក្រសួងបរិស្ថាន អគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព (ក.ជ.អ.ច.) បានរៀបចំកិច្ចប្រជុំក្រុមការងាររួមគ្នារវាង កម្ពុជា-រុស្ស៊ី សម្រាប់សម្របសម្រួលកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការប្រើប្រាស់ថាមពល​នុយក្លេអ៊ែរ​ដើម្បីបម្រើ​ឱ្យ​គោលបំណង​សន្តិភាព។
កិច្ចប្រជុំនេះត្រូវបានប្រព្រឹត្តឡើងក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម ទិន ពន្លក ប្រធានក្រុមការងារ​ថ្នាក់ជាតិ និងជាអគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានក.ជ.អ.ច. និងលោក GONCHARUK  Artem ប្រធានគណៈប្រតិភូ Rosatom (សហព័ន្ធរុស្ស៊ី) ដើម្បីពិនិត្យ និងពិភាក្សាលើសេចក្តីពា្រងកិច្ចព្រមព្រៀងរវាងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងរដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធរុស្ស៊ីស្តីពី  «កិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យានុយក្លេអ៊ែរ» នៅលើទឹកដីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ គោលបំណងនៃកចិ្ចប្រជុំនេះបានផ្តោតទៅលើបញ្ហាសំខាន់ៗមួយចំនួនពាក់ព័ន្ធនឹងការរៀបចំពិភាក្សាគ្នាចំពោះគម្រោង IGA ការដឹកជញ្ជូននិងការលើកលែងពន្ធសម្ភារៈបរិក្ខារសាងសង់ ផែនការអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្ស និងផែនការនៃការផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងគ្នារួម។
ស្ថិតនៅក្នុងដំណើរពង្រាងខ្លឹមសារក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងដើម្បីបង្កើតកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យានុយក្លេអ៊ែរនៅកម្ពុជា ដែលបានចងក្រងឡើងរហូតដល់១៨ប្រការ ក្នុងនោះមានខ្លឹមសារសំខាន់ៗដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការដឹកជញ្ជូន រួមទាំងការលើកលែងពន្ធផងនោះ ជាលទ្ធផលភាគីទាំងពីរបានពង្រាងសេចក្តីដោយធ្វើកំណែរ ខ្លឹមសារខ្លះៗតាមប្រការនីមួយៗ បន្ទាប់អំពីកំណត់បង្ហាញយោបល់ពីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងនោះមាន៖
1. គ្មានការដាក់ស្នើសុំកិច្ចសន្យាចាំបាច់នៅក្នុងសេចក្តីសន្និដ្ឋានកិច្ចសន្យាពាក់ព័ន្ធជាមួយនឹង IGA  (ប្រការ៤)
2. គ្មានការបង់ថ្លៃជាគោល (ប្រការ៦)
3. ការធ្វើឱ្យខូចខាតនុយក្លេអ៊ែររបស់ប្រតិបត្តិករក្នុងកំឡុងពេលសាងសង់ (ប្រការ១១)
4. ការលើកលែងពន្ធ (ប្រការ១២)
5. ត្រង់ប្រការទី១៤ ក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព នឹងធ្វើការពិភាក្សាជាមួយនឹងអ្នកច្បាប់បន្ត និងទទួលការប្រឹក្សាយោបល់ជាមួយស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ អង្គភាពរដ្ឋាភិបាល ស្តីពីអ្នកទទួលខុសត្រូវខាងភាគីរបស់កម្ពុជាដោយយោងតាម IGA ហើយនឹងរៀបចំសេចក្តីស្នើសុំរៀបចំ (ប្រការ ៦)។
រីឯខ្លឹមសារនៃកិច្ចភិភាក្សាគ្នាក្នុងផែនការទំនាក់ទំនងរវាងភាគីទាំងពីរបានព្រមព្រៀងគ្នាថា៖
1. បង្កើតព្រឹត្តិការណ៍លើកទីមួយដែលនឹងត្រូវធ្វើនៅក្នុងខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៨ ស្របតាមទម្រង់មេរៀនស្តីពី បច្ចេកទេសនុយក្លេអ៊ែរនៅក្នុង ITC។
2. ក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព ព្រមព្រៀងបកប្រែខ្លឹមសារនុយក្លែអ៊ែរ ABC រហូតដល់ចុងខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨ ហើយភាគីខាងរុស្ស៊ី នឹងរៀបចំធ្វើបទបង្ហាញនៅក្នុងកំឡុងពេលផ្តល់មេរៀននាខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០១៨ ខាងមុខនេះ។
3. ភាគីខាងរុស្ស៊ី បានត្រៀមគោលជំហរជាស្រេចដើម្បីរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ផ្សេងៗទៀតដែលស្ថិតនៅក្រោមផែនការទំនាក់ទំនងរួមគ្នាមួយ​ ( ថ្ងៃវិទ្យាសាស្ត្រប្រើប្រាស់នុយក្លេអ៊ែរ កិច្ចពិភាក្សាជាក្រុម និងរៀបចំជាអត្ថបទព័ត៌មានខ្លី)។
4. ក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព នឹងរៀបចំពេលវេលាសមរម្យដើម្បីព្រឹត្តិការណ៍ទាំងអស់នោះ និង​រៀបចំបញ្ជីឈ្មោះសមាសភាព អ្នកជំនាញក្នុងស្រុក សាស្រ្តាចារ្យ ថ្នាក់ដឹកនាំដែលពាក់ព័ន្ធបានចូលរួមជាភាគី។
5. ភាគីទាំងពីរក៏បានសម្រេចផងដែរថានឹងមានកិច្ចពិភាក្សាលើកទី៣បន្តទៀតក្រោមភាពជាដៃគូ ចំណងការទូតជាមួយគ្នា ដើម្បីពិនិត្យមើលពីដំណើរការវិវឌ្ឍនៃ IGA នឹងដើម្បីបានបញ្ចប់កិច្ចពិភាក្សា ដែលគ្រោងនឹងធ្វើជាដំណាក់កាលបន្តក្នុងខែវិច្ឆិកា នៅក្រុងព្រះសីហនុ។
ប្រភពព័ត៌មាន៖ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត នុត សម្បត្តិ ប្រធានវិទ្យាស្ថានជីវសាស្ត្រ វេជ្ជសាស្ត្រ និងកសិកម្ម​ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។