កាលពីឆ្នាំកន្លង រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានរៀបធ្វើពិធីក្រុងពាលីសាងសង់«អគារខេមរវិទូ»កំពស់៤ជាន់មួយ នៅក្នុងបរិវេណរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ចំណែកនៅឆ្នាំនេះ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានរៀបចំពិធី «សែនក្រុងពាលីបុកគ្រឹះសាងសង់អគារឥន្ទ្រទេវី» ជាផ្លូវការនៅវេលាម៉ោង៣ៈ០០ រសៀល ថ្ងៃអាទិត្យ ១៥ កើត ខែស្រាពណ៌ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស ២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ ក្រោមអធិបតីរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ព្រមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំ និង មន្ត្រីរាជការនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
សំណង់«អគារឥន្ទ្រទេវី» ជាសមិទ្ធផលជាប្រវត្តិសាស្ត្រទី២ ដែលរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាទទួលបានក្រោមការដឹកនាំរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ដែលជាប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាត្រឹមរយៈពេលតែ១ឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ។ សំណង់អគារនេះ នឹងមានបំពាក់ដោយឧបករណ៍ និងសម្ភារៈបរិក្ខារសម្រាប់បម្រើដល់ការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស និងក្លាយជាកន្លែងសម្រាប់ប្រមូលផ្តុំបញ្ញវន្ត ដែលមានឧបនិស្ស័យនឹងការស្រាវជ្រាវ សម្រាប់ផ្តល់ធាតុចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជា។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា អគារឥន្ទ្រទេវីនេះ មានកំពស់៤ជាន់ សម្រាប់បម្រើដល់វិស័យអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងជាកន្លែងប្រមូលផ្តុំនូវបញ្ញវន្តកម្រឹតខ្ពស់សម្រាប់ជួយដល់ប្រទេសជាតិ។ បច្ចុប្បន្ន រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មិនទាន់មានទីកន្លែងសម្រាប់រៀបចំកម្មវិធីនានាដែលអាចឱ្យអ្នកចូលរួមលើសពី២០០នាក់នៅឡើយទេ តែអគារឥន្ទ្រទេវីនេះ មានកន្លែងដែលអាចរៀបចំកម្មវិធីសម្រាប់អ្នកចូលរួមជាង ៤០០នាក់។ អគារនេះ ឧបត្ថម្ភសាងសង់ដោយអ្នកឧកញ៉ា ពុង ឃាវសែ ដែលនឹងចំណាយទឹកប្រាក់ជាង ២លានដុល្លារអាម៉េរិក ហើយគ្រោងសាងសង់រួចរាល់នៅឆ្នាំក្រោយនេះ។