2018-08-24 10:07:33 ថ្ងៃសុក្រ, 24 សីហា 2018 ម៉ោង 05:07 PM
រហូតមកទល់ពេលនេះ កិច្ចពិភាក្សា និងពិនិត្យលើសេចក្តីព្រាងនៃកិច្ចកិច្ចព្រមព្រៀងរវាង​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា និងរដ្ឋាភិបាល​សហព័ន្ធរុស្សី ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្រ្តនិងបច្ចេកទេស​នុយក្លេអែរនៅលើទឹកដីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ឈានដល់ដំណាក់កាលដែលជិតទទួល​បាន​ផ្លែ​ផ្កា​។ ក្នុងនាមស្ថាប័នស្រាវជ្រាវជាន់ខ្ពស់ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានកំពុងចូលរួមចំណែកយ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ដំណើរ​ការ​នៃការពិភាក្សា និងត្រួតពិនិត្យលើពង្រាងកិច្ចព្រមព្រាងរវាងរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសទាំងពីរ ដោយ​មានឯកឧត្តមបណ្ឌិត នុត សម្បត្តិ​ ប្រធានវិទ្យាស្ថានជីវសាស្រ្ត វេជ្ជសាស្រ្ត ​និងកសិកម្ម ជាតំណាងរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។នៅរសៀលថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត នុត សម្បត្តិ​ បានទៅចូលរួមក្នុងកិច្ច​ប្រជុំដែលរៀបចំឡើងនៅឯនាយកដ្ឋានវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យានៃក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍ​ន៍ដោយចីរភាពនៃ​ក្រសួងបរិស្ថាន ហើយ នេះក៏មិនមែនជាកិច្ចប្រជុំលើកដំបូងមកដែរអំពីបញ្ហាសេចក្តីព្រៀងកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ​។ កិច្ច​ប្រជុំ​នេះ រៀបចំឡើងក្រោមអធិបតីភាពរបស់ឯកឧត្តម ទិន ពន្លក ប្រធានក្រុមការងារថ្នាក់ជាតិ ដើម្បី​សម្រប​សម្រួល​កិច្ច​សហ​ប្រតិបត្តិការក្នុងការប្រើប្រាស់ថាមពលនុយក្លេអ៊ែរសម្រាប់បម្រើឱ្យបំណងសន្តិភាព ក្នុងគោល​បំណង​ពិនិត្យ​ឡើងវិញអំពីខ្លឹមសារនៅក្នុងសេចក្តីព្រាងកិច្ចព្រមព្រៀងរវាងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងរដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធរុស្ស៊ី ស្តីពីកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការក្នុងការសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌល​វិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យានុយក្លេអ៊ែរនៅលើទឹកដីនៃព្រះរាជាណា​ចក្រកម្ពុជា ជាពិសេសយកចិត្តទុកដាក់លើមាត្រានានាពាក់ព័ន្ធនឹងការដឹកជញ្ជូនគ្រឿងសម្ភារៈបរិក្ខារនុយក្លេអ៊ែរ​សម្រាប់ការសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌល និងការលើកលែងពន្ធនានាដល់ការនាំចូលសម្ភារៈ និងការសាងសង់ជាដើម។
បន្តពីកិច្ចប្រជុំថ្ងៃទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត នុត សម្បត្តិ និងលោកបណ្ឌិត លឹម សេងឌី  តំណាងឱ្យរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា​ តបតាមការអញ្ជើញរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន បានអញ្ជើញចូលរួមកិច្ចក្នុងប្រជុំ នៅ​រសៀលថ្ងៃទី២៤ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ ក្រោមអធិបតីភាពរបស់រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងបរិស្ថាន ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ដើម្បី​ពិភាក្សាផ្លាស់ប្តូរមតិយោបល់ស្តីពីភាពចាំបាច់ និងសារៈសំខាន់នៃវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍ សម្រាប់​បម្រើឱ្យការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។
សូមបញ្ជាក់ថា អគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព នឹងរៀបចំកិច្ចប្រជុំ​ជាមួយក្រុម​ការងារ​នៃប្រទេស​រុស្ស៊ី  Rosatom នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ ខាង​មុខ​នេះនៅទីស្តីការក្រសួង​បរិស្ថាន។ កិច្ចប្រជុំនេះ មានគោលបំណងសំខាន់ ពិនិត្យ និងពិភាក្សាបញ្ចប់លើសេចក្តីព្រាង​នៃ​កិច្ចព្រមព្រាង​រវាង​រាជ​រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងរដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធរុស្ស៊ី ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការសាងសង់មជ្ឍមណ្ឌល​ស្រាវជ្រាវ​វិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យានុយក្លេអ៊ែរ នៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។