សន្និបាតនេះ ប្រារព្ធធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងពិនិត្យ និងវាយតម្លៃលទ្ធផលការងាររបស់រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ក្នុងរយៈពេលពេញមួយឆ្នាំ២០១៧មកនេះ និងលើកទិសដៅឆ្នាំ២០១៨។ ជាការណ៍ពិតណាស់, មួយឆ្នាំកន្លងទៅនេះ មានការងារជាច្រើនដែលយើងសម្រេចបានប្រកបដោយភាពវិជ្ជមាន ទន្ទឹមនឹងនេះក៏នៅមានសេសសល់ការងារជាច្រើនទៀតដែលទាមទារឱ្យយើងត្រូវរួមគ្នាគិតនិងរួមគ្នាធ្វើបន្តទៅទៀត ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារឱ្យកាន់តែមានការរីកចម្រើនទៅមុខថែមមួយកម្រិតទៀត ស័ក្តសមជាស្ថាប័នស្រាវជ្រាវជាន់ខ្ពស់របស់ជាតិ ដើម្បីស្វែងរកធាតុចូលថ្មីៗជូនរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនកម្ពុជា។
នេះជាការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ក្នុងសន្និបាតបូកសរុបការងារប្រចាំឆ្នាំ២០១៧ និងទិសដៅឆ្នាំ២០១៨។ នៅចំពោះមុខថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីរាជការរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាជាង២៤៦នាក់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យបានសង្កត់ធ្ងន់ថា « យើងត្រូវជម្រុះចោលឱ្យអស់នូវមន្ត្រីអសកម្មការងារ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាត្រូវការអ្នកដែលមកធ្វើការ បើគ្រាន់តែចុះហត្ថលេខាក៏ពឹងឱ្យគេចុះហត្ថលេខាជំនួសដែរ សូមដាក់ពាក្យព្យួរការងារទៅ យើងត្រូវការមនុស្សដែលមកធ្វើការ មិនត្រូវការអ្នកយកមុខនោះទេ។ នៅខែមេសាខាងមុខនេះ យើងនឹងត្រូវការរើសមន្ត្រីថ្មីដើម្បីធ្វើការ...»សូមជម្រាបជូនថា នៅវេលាព្រឹកថ្ងៃពុធ ៧រោច ខែមាឃ ឆ្នាំរកា នព្វស័ក ព.ស.២៥៦១ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី០៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៨ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាកំពុងរៀបចំកម្មវិធី បើកសន្និបាតបូកសរុបការងារប្រចាំឆ្នាំ២០១៧និងទិសដៅឆ្នាំ២០១៨។ កម្មវិធីសន្និបាតនេះប្រព្រឹត្តិទៅរយៈពេលបីថ្ងៃ គឺចាប់ពីថ្ងៃទី០៧-០៨-០៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៨ នៅ សាលរំដួល រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ក្រោមអធិបតីដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និងថ្នាក់ដឹកនាំព្រមទាំងមន្ត្រីរាជការទាំងអស់របស់រាជបណ្ឌិត្យភាកម្ពុជា។