៥- ពិនិត្យទស្សនៈផ្សេងគ្នាលើប្រវត្តិសាស្ត្រកម្ពុជាក្នុងសម័យអាណានិគមបារាំង
៦- ពង្រឹងនិងជំរុញការស្រាវជ្រាវប្រកបដោយនិរន្តរភាពលើប្រវត្តិសាស្រ្តនៃប្រទេសកម្ពុជា
៧- រួមចំណែកក្នុងជំរុញការសិក្សាប្រវត្តិសាស្ត្រខ្មែរ
៨- ផ្ទៀងផ្ទាត់ខ្លឹមសារនិងទិន្នន័យអំពីប្រវត្តិសាស្ត្រខ្មែររវាងអ្នកស្រាវជ្រាវមកពីប្រភពនានា។
សន្និសីទអន្តរជាតិស្តីពី «ប្រវត្តិសាស្ត្រប្រទេសកម្ពុជា : កម្ពុជាក្នុងសម័យអាណានិគមបារាំង» ត្រូវបានរៀបចំឡើងនៅសាលមហោស្រពអគារខេមរវិទូនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ដោយរៀបចំឡើងចំនួនមួយថ្ងៃកន្លះ ដោយចាប់ផ្តើមនាព្រឹកថ្ងៃទី៧ពេញមួយថ្ងៃនិងនៅថ្ងៃទី៨ចំនួនមួយពេលព្រឹកដោយចែកចេញជា៣ ប្រធានបទរងរួមមាន៖ ព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តិសាស្ត្រពីឆ្នាំ១៨៤៥-១៨៦៣​, ព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តិសាស្ត្រពីឆ្នាំ១៨៦៣-១៩០៤ និងព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តិសាស្ត្រពីឆ្នាំ១៩០៤-១៩៥៣ ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់វាគ្មិនជំនាញដែលជាអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវអំពីប្រវត្តិសាស្ត្រខ្មែរ អញ្ជើញមកពីបណ្ដាប្រទេសនានាដូចជា ប្រទេសបារាំង សហរដ្ឋអាម៉េរិក          សហព័ន្ធរុស្ស៊ី ឡាវ និងអូស្ត្រាលី ជាដើម។
នៅក្នុងប្រធានបទទី១ ស្ដីពី «ព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តិសាស្ត្រពីឆ្នាំ១៨៤៥-១៨៦៣​» មានវាគ្មិនចំនួន៣រូបគឺ៖
- ឯកអគ្គរដ្ឋទូត Julio A. Jeldres  អ្នកឯកទេសប្រវត្តិសាស្ត្រការទូតរបស់កម្ពុជា និងជាអតីតលេខារបស់សម្ដេចព្រះនរោត្ដមសីហនុ និងជាសាស្ត្រាចារ្យនៅសាកលវិទ្យាល័យ Griffith University ប្រទេសអូស្ត្រាលី
- លោកបណ្ឌិត តឹក ម៉េង អ្នកស្រាវជ្រាវនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា
- លោកបណ្ឌិត Dmitry MOSYAKOV ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលអាស៊ីអាគ្នេយ៍ អូស្ត្រាលី និងអូសេអានី នៃវិទ្យាស្ថានសិក្សាបូព៌ា នៃបណ្ឌិត្យវិទ្យាសាស្ត្ររុស្ស៊ី