2024-09-17 03:48:23 ថ្ងៃអង្គារ, 17 កញ្ញា 2024 ម៉ោង 10:48 AM
(រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា)៖ នៅព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ១៥ កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព.ស. ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤នេះ វិទ្យាស្ថានខុងជឺនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា រៀបចំពិធីសំណេះសំណាល និងតម្រង់ទិសការងារជូនគ្រូបង្រៀនជនជាតិចិន ឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥ ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និងលោក ឆិន ឆុង (CHEN Cong) អគ្គទីប្រឹក្សាស្ថានទូតសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិនប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ពិធីសំណេះសំណាល និងតម្រង់ទិសការងារជូនគ្រូបង្រៀនជនជាតិចិន នាព្រឹកនេះ ក៏មានការអញ្ជើញចូលរួមជាកិត្តិយសដោយ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា លោក តាំង ម៉េងឆុង នាយកភាគីខ្មែរនៃវិទ្យាស្ថានខុងជឺ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និងលោក WANG Feng នាយកភាគីចិននៃវិទ្យាស្ថានខុងជឺ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
គួរបញ្ជាក់ថា ពិធីសំណេះសំណាល និងតម្រង់ទិសការងារនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងណែនាំអំពីវិន័យ និងការងាររបស់វិទ្យាស្ថានខុងជឺ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ដល់លោកគ្រូអ្នកគ្រូដែលជាជនជាតិចិនទាំង ៧១នាក់ នៅក្នុងការបង្រៀនភាសាចិនដល់សិស្សនៅកម្ពុជា និងដើម្បីជំរុញការស្វែងយល់ពីស្ថានភាពនៃការរស់នៅ វប្បធម៌ ប្រពៃណី និងទំនៀមទម្លាប់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
នៅក្នុងពិធីនាព្រឹកនេះដែរ ក៏មានការរៀបចំធ្វើបទបង្ហាញលើប្រធានបទសំខាន់ចំនួន ៥ផងដែរគឺ៖
១. «ស្ថានភាពប្រជាជនចិនរស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា» ដោយលោក JIANG Peng តំណាងការិយាល័យកិច្ចការអត្រានុកូលដ្ឋានស្ថានទូតចិនប្រចាំកម្ពុជា
២. «ការការពារជំងឺទូទៅនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា» ដោយលោក CHENG Zhiyon អ្នកជំនាញរបស់ក្រុមគ្រូពេទ្យវេជ្ជសាស្ត្រចិនប្រចាំកម្ពុជា
៣. «បទបញ្ជា និងសុវត្ថិភាពក្នុងការរស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា» ដោយលោកស្រី ZHAO Yuexi តំណាងការិយាល័យគ្រប់គ្រងគ្រូស្ម័គ្រចិត្តជនជាតិចិននៃមជ្ឈមណ្ឌលកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនិងផ្លាស់ប្ដូរភាសាចិន-បរទេស នៃក្រសួងអប់រំចិន
៤. «ច្បាប់ពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនរបស់ប្រទេសកម្ពុជា» ដោយលោកបណ្ឌិត ង៉ូ សាឡុង ប្រធាននាយកដ្ឋានអ្នកបកប្រែ និងជាអ្នកជំនាញក្នុងវិស័យច្បាប់ និងយុត្តិធម៌
៥. «ប្រពៃណី ទំនៀមទម្លាប់ ការរស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា» ដោយលោកស្រីបណ្ឌិត ជា វណ្ណី ប្រធាននាយកដ្ឋានធម្មសាស្ត្រ ចរិយាសាស្ត្រ និងយេនឌ័រ នៃវិទ្យាស្ថានមនុស្សសាស្ត្រ និងវិទ្យាសាស្ត្រសង្គម នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា
ថ្លែងក្នុងឱកាសបើកពិធីសំណេះសំណាល និងតម្រង់ទិសការងារជូនគ្រូបង្រៀនជនជាតិចិន ឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥នេះនាឱកាសនេះ ​ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានថ្លែងកោតសរសើរនូវវីរៈភាពរបស់គ្រូបង្រៀនជនជាតិចិន ដែលធ្វើដំណើររាប់ពាន់គីឡូម៉ែត្រ ដើម្បីបង្រៀនភាសាចិនដល់ប្រជាជនកម្ពុជា ដែលជាផ្នែកមួយនៃការផ្លាស់ប្ដូរវប្បធម៌រវាងប្រទេសទាំងពីរ។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យក៏បានបានគូសបញ្ជាក់អំពីទំនាក់ទំនងកម្ពុជា-ចិន ដោយផ្ដោតទៅលើទិដ្ឋភាពសំខាន់ៗចំនួន ៥គឺ៖ ១. ឥទ្វិពលនៃវប្បធម៌ចិនបានផ្លាស់ប្ដូរឥរិយាបថនៃការបរិភោគរបស់ប្រជាជនខ្មែរ ២. ភាសាគឺជាស្ពានឆ្លងនៃការដោះដូរ និងមានទំនាក់ទំនងជាមួយគ្នា ហើយគ្រូបង្រៀនភាសាចិនទាំងអស់ នឹងក្លាយទៅជាវិចិត្រករឆ្លាក់សិស្សដែលរៀនជាមួយ ដែលនឹងក្លាយធនធានមនុស្សភាសាចិនដ៏សំខាន់ ៣. ទំនាក់ទំនងកម្ពុជា-ចិន គឺជាទំនាក់ទំនងប្រវត្តិសាស្ត្រ ហើយការបង្រៀនរបស់លោកគ្រូអ្នកគ្រូនឹងផ្ដល់នូវអនុស្សាវរីយ៍នៃការរៀននិងបង្រៀនដល់ប្រជាជនកម្ពុជា ៤. រយៈពេល១៥ឆ្នាំនៃដំណើរការវិទ្យាស្ថានខុងជឺ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានក្លាយជាពេលវេលាដ៏មានគុណតម្លៃសម្រាប់ការសិក្សានិងស្វែងយល់អំពីភាសាចិន។ ៥. ទំនាក់ទំនងកម្ពុជា-ចិន ​ដែលចាប់ផ្ដើមជាផ្លូវការដោយស្ថាបនិកទាំងពីរ សម្ដេចនរោត្ដមសីហនុ និងលោក ជូ អេនឡាយ នឹងកាន់តែរឹងមាំបន្ថែមទៀតដោយកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងការពង្រឹងទំនាក់ទំនងបន្ថែមតាមរយៈគំនិតផ្ដួចផ្ដើមផ្លូវនិងខ្សែក្រវាត់។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានលើកទឹកចិត្តដល់គ្រូបង្រៀនជនជាតិចិន ឱ្យសិក្សារៀនសូត្រអំពីភាសាខ្មែរ ដោយរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជានឹងផ្ដល់ការបណ្ដុះបណ្ដាលភាសាខ្មែរដោយឥតគិតថ្លៃ ដល់គ្រូបង្រៀនជាជនជាតិចិនទាំងអស់។ បន្ថែមពីលើនេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ក៏បានជំរុញឱ្យទៅទស្សនាប្រាសាទអង្គរវត្ត ដែលមានឆ្លាក់នូវទិដ្ឋភាពនៃទំនាក់ទំនងរវាងកម្ពុជា និងចិននៅក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រផងដែរ ដើម្បីពង្រឹងនិងពង្រីកការយល់ដឹងបន្ថែមទៀតអំពីប្រវត្តិនិងការវិវត្តនៃទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរ កម្ពុជា-ចិន៕