2024-05-15 09:08:39 ថ្ងៃពុធ, 15 ឧសភា 2024 ម៉ោង 04:08 PM
នៅក្នុងជំនាញវិជ្ជាជីវៈជាអ្នកបណ្ដុះបណ្ដាលនិងអប់រំ គ្រូបានបង្រៀនសិស្សទាំងឡាយក្នុងសង្គម ដោយមានសិស្សខ្លះបានរៀនចប់ និងបានវិវត្តខ្លួនទៅជាមនុស្សល្អៗភាគច្រើនជាងមនុស្សមិនល្អ ខណៈដែលអ្នកខ្លះកំពុងដឹកនាំសង្គម អ្នកខ្លះជាមហាសេដ្ឋី អ្នកខ្លះជាសិល្បករល្បី ជាវិចិត្រករល្បី...។ល។ និង ។ល។ នេះជាការលើកឡើងរបស់បណ្ឌិត យង់ ពៅ គ្រូបង្រៀន និងជាអ្នកជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រនយោបាយមួយរូប ដែលបានគូសបញ្ជាក់នៅថ្ងៃទី១៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤នេះ។
លោកបណ្ឌិត បានគូសបញ្ជាក់បន្ថែមទៀតថា គ្រូមួយចំនួនបានប្រព្រឹត្តខុសវិជ្ជាជីវៈបន្តិចបន្តួច ក៏ព្រោះតែចង់រស់រីករាយនឹងជីវភាពសមរម្យដូចអ្នកដទៃផ្សេងផងដែរ ព្រោះគ្រូក៏មានប្រពន្ធ/ប្តី គ្រូក៏មានកូនប្រុស/ស្រី ... ដែលត្រូវទទួលបន្តុក ចិញ្ចឹមបីបាច់ ថែរក្សា។
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានចោទជាសំណួរ ដើម្បីជាការពិចារណាថ្លឹងថ្លែងថា "តើលោកអ្នកឃើញ វិស័យណាខ្លះនៅក្នុងសង្គមកម្ពុជាប្រព្រឹត្តត្រូវតាមវិជ្ជាជីវៈទាំងស្រុង១០០%? តើលោកអ្នក ដែលកំពុងតែស្តីបន្ទោសគ្រូនោះ បានជួយដល់សង្គមយ៉ាងដូចម្តេចខ្លះ ឬបានប្រព្រឹត្តត្រឹមត្រូវតាមវិជ្ជាជីវៈកម្រិតណា?
ហេតុអ្វីបានជាលោកអ្នក ដែលមានធនធានច្រើនក្រាស់ក្រែលបញ្ជូនកូនទៅរៀនសាលាថ្លៃៗ​ (សាលាខ្លះតម្លៃរាប់ម៉ឺនដុល្លារក្នុង១ឆ្នាំ)?"
សម្រាប់លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ ដើម្បីចូលរួមចំណែកនៅក្នុងការពង្រឹងភាពរឹងមាំ នៃសង្គមជាតិ មហាជនទាំងអស់ គួរតែផ្លាស់ប្ដូរពីការស្តីបន្ទោស មកជាការពិភាក្សាកែលម្អ និងបំពេញបន្ថែមនូវចំណុចខ្វះខាត ជៀសវាងការដាក់បន្ទុក និងច្រានកំហុសធំៗក្នុងសង្គមទៅលើគ្រូបង្រៀន។ លោកបណ្ឌិតបន្តទៀតថា គេមិនគួរចេះត្រឹមតែប្រើពាក្យស្ដីបន្ទោសៗ ដាក់បន្ទុកតែទៅលើគ្រូ ក្នុងខណៈខ្លួនឯងគេចមិនផុតពីគ្រូផងនោះទេ។