2018-10-04 10:18:50 ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍, 04 តុលា 2018 ម៉ោង 05:18 PM
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ព្រមទាំងថា្នក់ដឹកនាំ និងមន្រ្តីរាជការ​នៃ​រាជ​បណ្ឌិត្យ​​សភា​កម្ពុជា ប្រមាណ៤០នាក់ ​បាននាំយកទេយ្យទានទៅចូលរួមកាន់បិណ្ឌទី១០ នៅវត្តពោធិ៍រុន ស្ថិត​ក្នុងភូមិសំរ៉ង ឃុំត្រពាំងធំខាងជើង ស្រុកត្រាំកក់ ខេត្តតាកែវ ហើយនិង​បាន​នាំ​យកថវិកា​សម្រាប់ចូលរួមក្នុងព្រះពុទ្ធសាសនាប្រគេនវត្តចំនួន៤ទៀតនៅក្នុងឃុំត្រពាំងធំខាងជើងនេះ កាលពីព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១០រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស.២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ ។
ថ្នាក់ដឹកនាំរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា​ និងមន្រ្តីទាំងអស់បានអញ្ជើញបូជាទៀន ធូប ផ្កាភ្ញី ថ្វាយព្រះពុទ្ធរូប និងនាំយក​នូវ​គ្រឿងឧបភោគបរិភោគ ចង្ហាន់បិណ្ឌបាត្រ និងបច្ច័យប្រគេនព្រះសង្ឃ និងសម្រាប់​ទុក​កសាង​សមិទ្ធផល​ផ្សេងៗ​ក្នុង​ទីអារាម ដើម្បីឧទ្ទិសទៅដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធជីដូន ជីតា បុព្វការីជន​ និងបញ្ញវន្តកម្ពុជា ពិសេស​គឺ​ឧទ្ទិស​ជូន​ដល់​បញ្ញវន្តនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាដែលបានចែកឋានទៅ ទៅតាមប្រពៃណីសាសនា។
ចង្ហាន់ មី ទឹកសុទ្ធ គ្រឿងរណ្តាប់បង្សុកូល អង្ករ និងថវិកាចំនួន​៣.៦៣០.០០០ រៀល បានវេរប្រគេន​ព្រះសង្ឃ​វត្ត​ពោធិរុន ហើយតាយាយចាស់ៗដែលបានអញ្ជើញមកវត្តយ៉ាងកុះករសរុប ៨៩នាក់ ក្នុងវេលានេះ ក៏ទទួល​បាន​ថវិកា​ក្នុងម្នាក់ៗ ១០.០០០រៀល​ ពីឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាផងដែរ។ ក្រៅអំពីការធ្វើបុណ្យកាន់បិណ្ឌនៅវត្តពោធិ៍រុនថ្នាក់ដឹកនាំនិងមន្ត្រីរាជការនៃរាជ​បណ្ឌិត្យ​​សភា​កម្ពុជា ក៏បានចូលរួមជា​ថវិកាប្រគេនដល់ព្រះសង្ឃនៅតាមវត្តចំនួន៤ផ្សេងទៀតដែលមានក្នុងឃុំត្រពាំងធំខាងជើងផងដែរ ក្នុងនោះមាន៖ វត្តមង្គលមានលក្ខណ៍ ហៅវត្តត្រពាំងគល់ស្ថិតនៅភូមិត្រពាំងស្វាយ​, វត្តអង្គស្អាត​ស្ថិត​នៅភូមិព្រៃស្បាត, វត្តពោធិ៍ដុះ​ស្ថិត​ក្នុង​ភូមិពោធិ៍ដុះ, និងវត្តសិរី​ដំណាក់​នៅភូមិអង្គត្រាវ​ ទទួលបានបច្ច័យក្នុង១វត្តចំនួន ៤៦០.០០០រៀល ដោយឡែកតែវត្តពោធិ៍ដុះ ដែលថ្នាក់ដឹកនាំនិងមន្ត្រីវិទ្យាស្ថានវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បានមានសទ្ធាជ្រះថ្លាបរិច្ចាក​ថវិកាបន្ថែមពីលើចំនួន២៤០.០០០រៀល សម្រាប់បិណ្ឌទី១០ និង ៩០.០០០រៀលបន្ថែមសម្រាប់បិណ្ឌទី១១ នៅវត្តពោធិ៍ដុះ សរុបវត្តពោធិ៍ដុះទទួលបាន ៧៩០.០០០ រៀល។
បន្ទាប់ពីប្រគេនចង្ហាន់ និងបច្ច័យរួចហើយ ថ្នាក់ដឹកនាំរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា​ ព្រមទាំងមន្រ្តី​ បានបួងសួងឱ្យ​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​ និងមន្រ្តីរាជការ​ទាំងអស់​មានសុខភាពល្អ​ រួមគ្នាជាកម្លាំងបញ្ញាញាណ​ ធនាគារខួរក្បាល​ ខិតខំបំពេញភារកិច្ច សិក្សាស្រាវជ្រាវ ផ្តល់ជាធាតុចូលជូនរាជរដ្ឋាភិបាល​ ដើម្បីបន្តអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសឱ្យរីកចម្រើនតទៅមុខទៀត៕