​ថ្ងៃអាទិត្យ ទី៣០ កញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨
ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ ពុំទាន់បាន​ពិភាក្សា​ទៅលើ​យន្តការ ឬ​កំណត់​ពេលវេលា​ក្នុងការ​ប្រមូល​ពន្ធ លើពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិចត្រូនិច​(Online)​ក្នុងស្រុក​ទេ​។នេះ​បើតាម​សេចក្តីបំភ្លឺ​បន្ថែម​របស់​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិ​រញ្ញា​វត្ថុ ថ្ងៃទី​២៨​កញ្ញា​។
​​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ស្តីពី​«​សារពើពន្ធ​អេឡិចត្រូនិច​(E-Tax)​នៅ​ទីស្តីការក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច កាលពី​ថ្ងៃទី​២៥ ខែកញ្ញា ក្រសួង គ្រាន់តែ​សិក្សា​ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ​នៃ​E-Tax និង​ការរីកចម្រើន​របស់​សេដ្ឋ​កិច្ចឌីជី​ថ​ល​ក្នុងប្រទេស តំបន់ និង​សាកលលោក​។ ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​នោះ បាន​ផ្តោត​សំខាន់​ទៅលើ​ការរៀបចំ​បរិស្ថាន ដើម្បី​ឱ្យយ​ទីផ្សារ​សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល កម្ពុជា​មានការរីកចម្រើន​លូតលាស់តាមរយៈ​ការគិតគូរ និង​រៀបចំ​ក្របខណ្ឌ​គោលនយោបាយ​គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ​ ដើម្បី​វ​ឌ្ឍ​នភាព​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិចត្រូនិច​នៅ​កម្ពុជា​។
បន្ថែម​ពីនេះក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច បាន​ពិភាក្សា​ដោយ​ផ្តោតលើ​ពាណិជ្ជ ជម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេ​ឡិច​ត្រូ​និ​ច​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន (Cross-border e-commerce) ដោយក្រុមហ៊ុន​សេវា​ផ្គត់ផ្គង់​ឌីជីថល​ក្រៅប្រទេស ដែល​នាំ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ជា​អវិជ្ជមាន​ ដល់​ការប្រកួតប្រជែង​ជាមួយ​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេ​ឡិច​ត្រូ​និច​ក្នុងស្រុក​។ ការសិក្សា​នេះ​ធ្វើឡើង ក្នុង​គោលបំណង​ដើម្បី​ ការការពារ និង​លើកស្ទួយ​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​កម្ពុជា​៕