ថ្ងៃអាទិត្យ ទី៣០ កញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨
ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ពុំទាន់បានពិភាក្សាទៅលើយន្តការ ឬកំណត់ពេលវេលាក្នុងការប្រមូលពន្ធ លើពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិច(Online)ក្នុងស្រុកទេ។នេះបើតាមសេចក្តីបំភ្លឺបន្ថែមរបស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញាវត្ថុ ថ្ងៃទី២៨កញ្ញា។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំស្តីពី«សារពើពន្ធអេឡិចត្រូនិច(E-Tax)នៅទីស្តីការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច កាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ក្រសួង គ្រាន់តែសិក្សាទិដ្ឋភាពទូទៅនៃE-Tax និងការរីកចម្រើនរបស់សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលក្នុងប្រទេស តំបន់ និងសាកលលោក។ ក្នុងកិច្ចប្រជុំនោះ បានផ្តោតសំខាន់ទៅលើការរៀបចំបរិស្ថាន ដើម្បីឱ្យយទីផ្សារសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល កម្ពុជាមានការរីកចម្រើនលូតលាស់តាមរយៈការគិតគូរ និងរៀបចំក្របខណ្ឌគោលនយោបាយគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បីវឌ្ឍនភាពពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិចនៅកម្ពុជា។
បន្ថែមពីនេះក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច បានពិភាក្សាដោយផ្តោតលើពាណិជ្ជ ជម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិចឆ្លងកាត់ព្រំដែន (Cross-border e-commerce) ដោយក្រុមហ៊ុនសេវាផ្គត់ផ្គង់ឌីជីថលក្រៅប្រទេស ដែលនាំឲ្យប៉ះពាល់ជាអវិជ្ជមាន ដល់ការប្រកួតប្រជែងជាមួយពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិចក្នុងស្រុក។ ការសិក្សានេះធ្វើឡើង ក្នុងគោលបំណងដើម្បី ការការពារ និងលើកស្ទួយពាណិជ្ជកម្មនៅកម្ពុជា៕