ថ្ងៃសុក្រ ទី២៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨
សូមជម្រាបថាវិទ្យាស្ថានទី៥ហើយដែលឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានកោះ ហៅប្រជុំភ្លាមដើម្បីតាមដាននិងត្រួតពិនិត្យការងាររបស់វិទ្យាស្ថាន។
វិទ្យាស្ថានទី៥ដែលឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានកោះហៅគឺជាវិទ្យាស្ថានវិទ្យាសាស្ដ្រ និងបច្ចេកវិទ្យា។រំលឹកផងដែរ ថា វិទ្យាស្ថាននេះមានលេខាធិការដ្ឋាន១ និងមាន៥ផ្នែកគឺ ១.ផ្នែកគណិតវិទ្យានិងស្ថិតិ ២.ផ្នែកគីមីនិងចំណីអាហារ៣.ផ្នែករូបវិទ្យានិងថាមពល ៤.ផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ៥.ផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យានិងទូរគមនាគមន៍
កិច្ចប្រជុំនេះឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានឱ្យមន្ដ្រីនីមួយៗក្នុងវិទ្យាស្ថានបង្ហាញពីសកម្មភាពការងារស្នាដៃកន្លងមក។សម្រាប់មន្ដ្រីដែលអសកម្មភាព និងអសមត្ថភាព ត្រូវតែចេញពីរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។លើសពីនេះទៅទៀតបានជម្រុញឱ្យមន្ដ្រីដែលមានសមត្ថភាពខិតខំប្រឹងប្រែងធ្វើការសម្រាប់ឋានៈនិងតួនាទីមកតាមក្រោយសូមកុំដេកលក់ ឱ្យសោះ ព្រោះយើងជាស្ថាប័នជាតិកំពូល មួយដែលជាធនាគារខួរក្បាលរបស់ជាតិ។
ថ្លែងក្នុងអង្គប្រជុំឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូចប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាក៏មានប្រសាសន៍រំលឹកផងដែរថា៖
-ការតែងតាំងទីប្រឹក្សារបស់រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មិនមែនយកមកធ្វើជាព្រៃព្រឹក្សារបស់រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាទេ គឺផ្អែកនៅលើស្នាដៃនិងសមត្ថភាពរបស់ខ្លួនដើម្បីបន្សល់ទុកនៅស្នា ដៃចុងក្រោយរបស់ខ្លួន។