2020-01-20 14:49:21 ថ្ងៃចន្ទ, 20 មករា 2020 ម៉ោង 09:49 PM
(រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា)៖ ថ្លែងក្នុងកិច្ចពិភាក្សាដែលមានការផ្សាយផ្ទាល់តាមបណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុកពីរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា នៅវេលា ម៉ោង៦ល្ងាចថ្ងៃទី២០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២០នេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ឲ្យតម្លៃខ្ពស់ទៅលើធនធានមនុស្សដែលមានគុណភាព ចំណេះជំនាញសមត្ថភាពពិតប្រាកដ គឺជាធនធានចម្បង ដើម្បីអភិវឌ្ឍជាតិ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យបានមានប្រសាសន៍ប្រៀបធៀបលើកឡើងអំពី ប្រព័ន្ធអប់រំ និងការប្រមូលផ្តុំប្រើប្រាស់ធនធានមនុស្សរបស់ប្រទេសមួយចំនួនក្នុងតំបន់អាស៊ី ដើម្បីអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិឲ្យរីកចម្រើន ក្នុងនោះ រួមមាន ប្រទេសសិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី ថៃ វៀតណាម តៃវ៉ាន់ កូរ៉េខាងត្បូង និងប្រទេសជប៉ុន។ ដើម្បីទទួលបានធនធានមនុស្សប្រកបដោយគុណភាព ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាត្រូវតែពង្រឹងគុណភាពប្រព័ន្ធអប់រំចាប់ពីកម្រិតបឋមសិក្សារហូតដល់ថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា ដោយត្រូវបណ្តុះបណ្តាលទាំងលើទ្រឹស្តី និងការអនុវត្តទ្រឹស្តីជាក់លាក់ ដើម្បីឲ្យពួកគេមានចំណេះជំនាញមូលដ្ឋានច្បាស់លាស់ពិតប្រាកដ និងគំនិតទូលំទូលាយ ក្នុងសម័យសកលភាវូបនីយកម្មបច្ចេកវិទ្យា ៤.0 នាពេលនេះ។
លើសពីនេះ ដើម្បីឲ្យធនធានមនុស្សមានសមត្ថភាព និងក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈថែមទៀត ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យបានមានប្រសាសន៍បន្ថែមថា មាតាបិតា អាណាព្យាបាលរបស់សិស្សានុសិស្សផ្ទាល់ត្រូវតែមានភារកិច្ចចាំបាច់ក្នុងការអប់រំផ្តល់ភាពជាគម្រូល្អៗដល់កូនចៅរបស់ខ្លួនពួកគេផ្ទាល់ បន្ទាប់ពីការអប់រំរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សាស្ត្រាចារ្យនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សានានា និង គោលនយោបាយលើកកម្ពស់ប្រព័ន្ធអប់រំជាតិប្រកបដោយគុណភាពត្រឹមត្រូវច្បាស់លាស់។
«ធនធានមនុស្សមានគុណភាពនាំឲ្យជាតិមានការអភិវឌ្ឍរីកចម្រើនរឹងមាំ»។ នេះជាប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ថ្លែងក្នុងកិច្ចពិភាក្សាស្តីពី អ្វីជាធនធានចម្បងដើម្បីអភិវឌ្ឍជាតិ។
ជាចុងបញ្ចប់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានប្រកាសលើកឡើងយ៉ាងច្បាស់លាស់ថា រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាស្វាគមន៍អ្នកវិទ្យាសាស្រ្តដែលមានសមត្ថភាពពីគ្រប់ទិសទីមកបង្ហាញចំណេះដឹង និងស្នាដៃ ដើម្បីចូលរួមអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិឱ្យកាន់តែរីកចម្រើនប្រកដដោយនិរន្តរភាពដល់ខ្មែរជំនាន់ក្រោយ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានប្រកាសដល់សាធារណជន និងបញ្ញវន្តដែលសមត្ថភាពមកពីគ្រប់ទិសទីដែលមានបំណងចង់បង្ហាញចំណេះដឹង និងស្នាដៃរបស់ខ្លួន សូមអញ្ជើញទាក់ទងមករាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និងឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យផ្ទាល់។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យបានមានប្រសាសន៍យ៉ាងមុតមាំថា រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាស្វាគមន៍បញ្ញវន្តដែលមានសមត្ថភាពគ្រប់កម្រិត ដើម្បីបង្ហាញចំណេះដឹង សមត្ថភាព និងស្នាដៃចូលរួមអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ។ ហើយតាមរយៈរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាដែលជាស្ថាប័នសិក្សាស្រាវជ្រាវជាន់ខ្ពស់ជាតិខ្មែរ ពួកគេនឹងទទួលបានកេរ្តិ៍ឈ្មោះការតែងតាំង និងការផ្តល់សញ្ញាបត្រ ស្របតាមចំណេះដឹង និងសមត្ថភាពរបស់ពួកគេយ៉ាងប្រាកដ៕