រហូតមកទល់ពេលនេះ កិច្ចពិភាក្សា និងពិនិត្យលើសេចក្តីព្រាងនៃកិច្ចកិច្ចព្រមព្រៀងរវាងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងរដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធរុស្សី ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្រ្តនិងបច្ចេកទេសនុយក្លេអែរនៅលើទឹកដីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ឈានដល់ដំណាក់កាលដែលជិតទទួលបានផ្លែផ្កា។ ក្នុងនាមស្ថាប័នស្រាវជ្រាវជាន់ខ្ពស់ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានកំពុងចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងដំណើរការនៃការពិភាក្សា និងត្រួតពិនិត្យលើពង្រាងកិច្ចព្រមព្រាងរវាងរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសទាំងពីរ ដោយមានឯកឧត្តមបណ្ឌិត នុត សម្បត្តិ ប្រធានវិទ្យាស្ថានជីវសាស្រ្ត វេជ្ជសាស្រ្ត និងកសិកម្ម ជាតំណាងរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។នៅរសៀលថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត នុត សម្បត្តិ បានទៅចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំដែលរៀបចំឡើងនៅឯនាយកដ្ឋានវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យានៃក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាពនៃក្រសួងបរិស្ថាន ហើយ នេះក៏មិនមែនជាកិច្ចប្រជុំលើកដំបូងមកដែរអំពីបញ្ហាសេចក្តីព្រៀងកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ។ កិច្ចប្រជុំនេះ រៀបចំឡើងក្រោមអធិបតីភាពរបស់ឯកឧត្តម ទិន ពន្លក ប្រធានក្រុមការងារថ្នាក់ជាតិ ដើម្បីសម្របសម្រួលកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការប្រើប្រាស់ថាមពលនុយក្លេអ៊ែរសម្រាប់បម្រើឱ្យបំណងសន្តិភាព ក្នុងគោលបំណងពិនិត្យឡើងវិញអំពីខ្លឹមសារនៅក្នុងសេចក្តីព្រាងកិច្ចព្រមព្រៀងរវាងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងរដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធរុស្ស៊ី ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យានុយក្លេអ៊ែរនៅលើទឹកដីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ជាពិសេសយកចិត្តទុកដាក់លើមាត្រានានាពាក់ព័ន្ធនឹងការដឹកជញ្ជូនគ្រឿងសម្ភារៈបរិក្ខារនុយក្លេអ៊ែរសម្រាប់ការសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌល និងការលើកលែងពន្ធនានាដល់ការនាំចូលសម្ភារៈ និងការសាងសង់ជាដើម។
បន្តពីកិច្ចប្រជុំថ្ងៃទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត នុត សម្បត្តិ និងលោកបណ្ឌិត លឹម សេងឌី តំណាងឱ្យរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា តបតាមការអញ្ជើញរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន បានអញ្ជើញចូលរួមកិច្ចក្នុងប្រជុំ នៅរសៀលថ្ងៃទី២៤ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ ក្រោមអធិបតីភាពរបស់រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងបរិស្ថាន ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ដើម្បីពិភាក្សាផ្លាស់ប្តូរមតិយោបល់ស្តីពីភាពចាំបាច់ និងសារៈសំខាន់នៃវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ សម្រាប់បម្រើឱ្យការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។
សូមបញ្ជាក់ថា អគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព នឹងរៀបចំកិច្ចប្រជុំជាមួយក្រុមការងារនៃប្រទេសរុស្ស៊ី Rosatom នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ ខាងមុខនេះនៅទីស្តីការក្រសួងបរិស្ថាន។ កិច្ចប្រជុំនេះ មានគោលបំណងសំខាន់ ពិនិត្យ និងពិភាក្សាបញ្ចប់លើសេចក្តីព្រាងនៃកិច្ចព្រមព្រាងរវាងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងរដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធរុស្ស៊ី ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការសាងសង់មជ្ឍមណ្ឌលស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យានុយក្លេអ៊ែរ នៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។