2. ភាគីទាំងពីរព្រមព្រៀងគ្នាចំពោះការផ្លាស់ប្តូរនិស្សិត,
3. ភាគីវៀតណាមព្រមព្រៀងជួយលើកិច្ចការបច្ចេកទេសនៅពេលរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ធ្វើវចនានុក្រម «ខ្មែរ-វៀតណាម»,
4. ការសិក្សាររួមគ្នាលើបញ្ហាកសិកម្ម, និង
5. ការសិក្សារួមគ្នាលើបញ្ហាទេសចរណ៍ និងសេដ្ឋកិច្ច។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា តាមរយៈកិច្ចសហការអន្តរជាតិកន្លងមកនេះ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានពង្រីកវិសាលភាព និងកិត្តិនាមក្នុងនាមជាស្ថាប័នស្រាវជ្រាវជាន់ខ្ពស់របស់ជាតិ ភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយសាកលវិទ្យាល័យនៃបណ្តាប្រទេសជាច្រើន ដូចជា ប្រទេសជប៉ុន ចិន សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ថៃ វៀតណាម ឡាវ បង់ក្លាដែស ម៉ាឡេស៊ី ជាដើម ដើម្បីពង្រឹកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ។ ក្នុងនោះដែរ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយស្ថាប័នដៃគូ ដូចជាការផ្លាស់ប្តូរសមិទ្ធផលស្រាវជ្រាវ ការផ្លាស់ប្តូរអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវ ដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សា ការបញ្ជូនមន្ត្រីទៅចូលរួមក្នុងវេទិកាវិទ្យាសាស្ត្រ សិក្ខាសាលានានានៅក្រៅប្រទេស ក៏ដូចជា ការបញ្ជូនសិស្សទៅសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យដៃគូផងដែរ។ នេះបាន បង្ហាញពីការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាក្នុងការពង្រឹងនិងអភិវឌ្ឍការស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្រ ក៏ដូចជា ការធ្វើកំណែទំរង់ស៊ីជម្រៅលើវិស័យអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពមន្ត្រីនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា៕