កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី ២០កុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០១៨ វិទ្យាស្ថានភាសាជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានធ្វើពិធីប្រកាសផ្សាយ « វចនានុក្រមអក្ខរាវិរុទ្ធ» ដែលជាការបោះពុម្ពលើកទីពីរ ដែលមានចំនួនជាង ៤ម៉ឺនពាក្យ រួមទាំងមេពាក្យ និងកូនពាក្យ ដើម្បីបានជាប្រយោជន៍សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា ក្នុងការអាន និងសរសេរភាសាជាតិឱ្យបានកាន់តែត្រឹមត្រូវ និងដើម្បីជាការរួមចំណែកអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
មុនពេលចាប់ផ្តើមកម្មវិធី ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ជួរ គារី បានអានប្រវត្តិនៃការកើតមាន វចនានុក្រមអក្ខរាវិរុទ្ធ ព្រមទាំងការប្រឹងប្រែងរបស់គណៈកម្មការនិពន្ធ ថា្នក់ដឹកនាំវិទ្យាស្ថានភាសាជាតិ និងថា្នក់ដឹកនាំរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ដែលបានជួយជ្រោមជ្រែង និងលើកទឹកចិត្តចំពោះការបោះពុម្ភផ្សាយនេះ។ នៅក្នុងពិធីនៃការប្រកាសផ្សព្វផ្សាយនោះ ត្រូវបានអញ្ជើញចូលរួមជាអធិបតីដោយឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ស៊ុ ឈុំប៊ុន អនុប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និងមានការចូលរួមពីសំណាក់ប្រធានវិទ្យាស្ថានទាំងអស់នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
នៅក្នុងសុន្ទរកថាបើកកម្មវិធីនោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ស៊ុ ឈុំប៊ុន បានមានប្រសាសន៍ថា “នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាយើង បានសម្រេចយកវចនានុក្រមរបស់សម្តេចព្រះសង្ឃរាជ ជួន ណាត ធ្វើជាគោលសម្រាប់ការអាន និងការសរសេរភាសាជាតិ ហើយយើងគោរពទៅតាមអ្វីដែលមាននៅក្នុងវចនានុក្រមនោះ តែដោយសារមានពាក្យថ្មីៗ និងមានភាពមិនស្របគ្នាក្នុងការអានពាក្យមួយចំនួន អីចឹងហើយបានជាកើតមានវចនានុរក្រមអក្ខរាវិរុទ្ធភាសាខ្មែរនេះ ”។
កម្មវិធីនៃការប្រកាសផ្សព្វផ្សាយនោះ បានបញ្ចប់នៅវេលាម៉ោង ១០ព្រឹក ដោយការសារទរ និងក្តីសង្ឃឹមសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍជាតិ។