(រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា)៖ នៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១៤រោច ខែផល្គុន ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព.ស. ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ វិទ្យាស្ថានជីវសាស្ត្រ វេជ្ជសាស្ត្រ និងកសិកម្ម នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានរៀបចំសិក្ខាសាលា ស្ដីពី «ការអភិរក្សជីវៈចម្រុះនិងការលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅប្រកបដោយចីរភាព ក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីព្រៃកោងកាងខេត្តកោះកុង» ក្រោយការសិក្សាស្រាវជ្រាវពីប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីព្រៃកោងកាងក្នុងតំបន់ពាក្យក្រសោបនិងតំបន់រ៉ាមសារកោះកាពិ ខេត្តកោះកុង។
សិក្ខាសាលាដ៏មានសារៈសំខាន់នាព្រឹកនេះ បានចាប់ផ្ដើមដោយមានការចាក់បញ្ចាំងវីដេអូឯកសារខ្លី អំពីដំណើរការសិក្សាស្រាវជ្រាវពីប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីព្រៃកោងកាងក្នុងតំបន់ពាក្យក្រសោបនិងតំបន់រ៉ាមសារកោះកាពិ ខេត្តកោះកុង និងមានការអញ្ជើញថ្លែងចំណាប់អារម្មណ៍បើកដោយឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ព្រមទាំងមានការថ្លែងសុន្ទរកថាបិទ ពីសំណាក់ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាផងដែរ។
វាគ្មិនជំនាញដែលអញ្ជើញធ្វើបទបង្ហាញក្នុងសិក្ខាសាលានាឱកាសនេះរួមមាន៖
១. លោកស្រីបណ្ឌិត ហ៊ន សុទ្ធនា ប្រធាននាយកដ្ឋានស្ដីទី នៃនាយកដ្ឋានបរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិ បកស្រាយលើប្រធានបទស្ដីពី «ស្ថានភាពព្រៃកោងកាងខេត្តកោះកុង»
២. លោកបណ្ឌិត តាំង ស៊ិន ប្រធាននាយកដ្ឋានស្ដីពី នៃនាយកដ្ឋានវិទ្យាសាស្ត្រកសិកម្ម បកស្រាយលើប្រធានបទស្ដីពី «ស្ថានភាពទូទៅនៃតំបន់ការពារធម្មជាតិពាមក្រសោប និងតំបន់រ៉ាមសារកោះកាពិ»