វេទិកាកម្រិតខ្ពស់នៃធនាគារខួរក្បាលកម្ពុជា-ចិន លើកទី៤ ស្ដីពី«ក្របខណ្ឌកិច្ចសហប្រតិបត្តិការត្បូងពេជ្រ: ទំព័រថ្មីនៃសហគមន៍កម្ពុជា-ចិន ដែលមានអនាគតរួមគ្នាក្នុងយុគសម័យថ្មី» ដែលបានចាប់ផ្ដើមកាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលមានការចូលរួមពីសំណាក់វាគ្មិនជាថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងស្ថាប័នជំនាញ និងអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវកម្ពុជា-ចិន សរុបចំនួន ២៧រូប បានបិទបញ្ចប់នៅយប់ថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ជាមួយនឹងធាតុចូលដែលមានអត្ថន័យស្ថាបនា ទទួលបានពីកិច្ចពិភាក្សាស៊ីជម្រៅប្រកបលក្ខណៈវិទ្យាសាស្ត្រ។
ចាប់តាំងពីត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ២០១៩ វេទិកាកម្រិតខ្ពស់នៃធនាគារខួរក្បាលកម្ពុជា-ចិន បានដើរតួនាទីជាមជ្ឈមណ្ឌលនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្នែកបញ្ញាញាណ និងជំរុញកិច្ចសន្ទនារវាងបញ្ញវន្ត អ្នករៀបចំគោលនយោបាយ និងអ្នកដឹកនាំគំនិតនៃប្រទេសទាំងពីរ និងទាំងក្នុងនិងក្រៅតំបន់។ វេទិកានេះគឺជាជំនួបដ៏មានសារៈសំខាន់មួយរៀងរាល់២ឆ្នាំម្ដង នៅក្នុងការរួមចំណែកគាំទ្រផែនការកសាងសហគមន៍ជោគវាសនារួម កម្ពុជា-ចិន ដែលបានដាក់ចេញកាលពីឆ្នាំ២០១៩ (ផែនការកសាងសហគមន៍ជោគវាសនារួម កម្ពុជា-ចិន ២០១៩-២០២៣) នៅក្នុងក្របខណ្ឌគម្រោងខ្សែក្រវាត់និងផ្លូវ។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត គិន ភា ប្រធានវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងនៃកម្ពុជា នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានគូសបញ្ជាក់អំពីចំណុចសំខាន់ៗមួយចំនួន ដែលបានផុសចេញពី វេទិកាកម្រិតខ្ពស់នៃធនាគារខួរក្បាល កម្ពុជា-ចិន ដែលប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេលពីរថ្ងៃកន្លងមកនេះ ដែលឯកឧត្ដមបណ្ឌិតជឿជាក់ថា ចំណុចសំខាន់ៗទាំងនោះ នឹងក្លាយជាមគ្គុទេសក៍សម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរបស់ប្រទេសទាំងពីរ នាពេលអនាគត និងពង្រឹងភាពជាដៃគូរបស់ប្រទេសទាំងពីរ ដូច ខាងក្រោម៖
• ទីពីរ : ប្រធានបទនៃវេទិកានេះដែលផ្តោតលើច្រករបៀងមច្ឆានិងអង្ករ និងច្រករបៀងអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្មបានបំភ្លឺការយល់ដឹងថ្មីសម្រាប់ ទំនើបក ម្ម កសិកម្មការសម្របសម្រួលពាណិជ្ជកម្ម និងការអភិវឌ្ឍបៃតងប្រកប ដោយ ចីរភាព។ តាមរយៈការធ្វើសមាហរណកម្មជាយុទ្ធសាស្រ្តនូវជំនាញ របស់ ប្រទេសចិនក្នុងវិស័យនានា ដូចជាកសិកម្មឌីជីថល បច្ចេកទេសវារីវប្បកម្ម ទំនើប និងអភិបាលកិច្ចជនបទប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ជាមួយ នឹងធនធាន ធម្មជាតិដ៏សម្បូរបែបរបស់កម្ពុជា យើងបានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេច ដើម្បី ធ្វើឱ្យ មានកំណើនប្រកបដោយនិរន្តរភាពសម្រាប់សហគមន៍ជនបទ ពង្រឹងសន្តិសុខ ស្បៀងក្នុងតំបន់ និងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយ បរិយាបន្ន។
• ទីបី : កិច្ចពិភាក្សាដ៏ស៊ីជម្រៅអំពីការផ្លាស់ប្តូររវាងប្រជាជននិងប្រជាជន បានបញ្ជាក់ជាថ្មីថា ភាពជាដៃគូរបស់យើងបានលាតសន្ធឹងហួសពីវិស័យសេដ្ឋកិច្ច និងនយោបាយ។ វាគឺជាភាពជាដៃគូដែលចាក់ឫសយ៉ាងជ្រៅ ប្រកបដោយ ការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមក ការយោគយល់គ្នា និងការផ្តល់តម្លៃដល់គ្នាទៅ វិញទៅមកចំពោះវប្បធម៌និងប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់យើងរៀងៗខ្លួន។ ពី កិច្ចសហ ប្រតិបត្តិ លើវិស័យទេសចរណ៍ដែលត្រូវបានពង្រឹង រហូតដល់ការអភិរក្ស បេតិកភណ្ឌ វប្បធម៌ ដ៏សម្បូរបែបរបស់យើង និងការលើកកម្ពស់នវានុវត្តន៍ ឌីជីថល ចំណង មិត្តភាពរវាងអរិយធម៌របស់យើងកាន់តែស៊ីជម្រៅ និង រីក ធំធាត់។ ការរៀបចំវេទិការបស់យើងនៅខេត្តសៀមរាប ទឹកដីនៃវប្បធម៌ និង អរិយធម៌ និងជាតំបន់បេតិកភណ្ឌពិភពលោក គឺជាការរំលឹកដ៏មាន អានុភាព ថាប្រវត្តិសាស្ត្ររួមរបស់យើង និងការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមកគឺជាមូលដ្ឋាន គ្រឹះ នៃអនាគតរួមគ្នាដ៏ពិតប្រាកដ។