(ខេត្តកំពង់ធំ)៖ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អនុប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាលចុះមូលដ្ឋានឃុំអណ្ដូងពោធិ៍ តំណាងឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាលចុះជួយមូលដ្ឋានឃុំអណ្ដូងពោធិ៍ បានអញ្ជើញប្រគល់ឯកសណ្ឋានជូនប្រជាការពារ និងឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ជូនដល់រដ្ឋបាលឃុំអណ្ដូងពោធិ៍ ព្រមទាំងបានថ្លែងសំណេះសំណាល និងផ្ដល់អនុសាសន៍មួយចំនួនចំពោះការងារថែរក្សានិងការពារសន្តិសុខនិងសណ្ដាប់ធ្នាប់ និងការផ្ដល់សេវាសាធារណៈនៅក្នុងមូលដ្ឋានឃុំអណ្ដូងពោធិ៍។
ឯកសណ្ឋាននិងសម្ភារៈដែលប្រគល់ជូនកម្លាំងប្រជាការពារនិងរដ្ឋបាលឃុំអណ្ដូងពោធិ៍ក្នុងឱកាសនេះរួមមាន សម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងខ្សែក្រវាត់ សរុបចំនួន ៧២កំប្លេ ជូនដល់ប្រជាការពារ និងឧបករណ៍បំពងសម្លេង រួមមាន មេក្រូ និងក្បាលមីក្រូហ្វូន ព្រមទាំងខ្សែភ្លើងសម្រាប់ការប្រើប្រាស់នៅក្នុងសាលាឃុំអណ្ដូងពោធិ៍។
ថ្លែងក្នុងឱកាសអញ្ជើញប្រគល់ឯកសណ្ឋានជូនប្រជាការពារ និងឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ជូនដល់រដ្ឋបាលឃុំអណ្ដូងពោធិ៍ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត បានជំរុញឱ្យសមត្ថកិច្ច និងប្រជាការពារទាំងអស់ ត្រូវបន្តចូលរួមថែរក្សាសន្តិសុខ សណ្ដាប់ធ្នាប់នៅក្នុងមូលដ្ឋានឃុំ និងទប់ស្កាត់នូវសកម្មភាពអសកម្មនានាដូចជា ការលេងល្បែងស៊ីសង និងអំពើចោរកម្មជាដើម។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតបានថ្លែងសង្កត់ធ្ងន់ថា កម្លាំងប្រជាការពារទាំងអស់ គឺជាចំណែកដែលមិនអាចខ្វះបាននៅក្នុងការថែរក្សាសន្តិសុខ និងសណ្ដាប់ធ្នាប់នៅមូលដ្ឋាន ហើយត្រូវតែបន្តបំពេញការងារដោយធ្វើជាគម្រូដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងមូលដ្ឋាន និងក្រុមគ្រួសាររបស់ខ្លួន ហើយត្រូវចៀសវាងឱ្យបាននូវការជាប់ពាក់ព័ន្ធ និងការប្រព្រឹត្តសកម្មភាពអសកម្មនានាដូចមានរៀបរាប់ខាងលើនេះ។
ចំពោះការកែសម្រួលឯកសារអត្រានុកូលដ្ឋានជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត បានក្រើនរំឭកដល់រដ្ឋបាលឃុំ មេភូមិ និងអនុភូមិទាំងអស់ ត្រូវធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព និងជួយសម្រួលការរៀបចំឯកសារ និងនីតិវិធីជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ។ បន្ថែមពីនេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតបានស្នើឱ្យមន្ត្រីអត្រានុកូលដ្ឋាន ផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់លើការបំពេញព័ត៌មាន និងអាចពន្យល់ឬណែនាំបន្ថែម ទាំងអក្ខរាវិរុទ្ធ និងខ្លឹមសារផ្សេងៗ ដើម្បីផ្ដល់ភាពងាយស្រួល និងផ្ទៀងផ្ទាត់ព័ត៌មានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋបានត្រឹមត្រូវ ព្រោះរាល់ឯកសារអត្រានុកូលដ្ឋានទាំងអស់ ពិតជាមានសារៈសំខាន់ជាខ្លាំងសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ និងនៅក្នុងករណីចាំបាច់ផ្សេងៗទៀត។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា បើតាមលោកអធិការស្រុកតាំងគោក បានឱ្យដឹងថា ឃុំអណ្ដូងពោធិ៍ គឺជាឃុំដែលជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ នៅក្នុងការអនុវត្តគោលនយោបាយភូមិឃុំមានសុវត្ថិភាព នៅក្នុងចំណោមឃុំទាំង៨ នៅក្នុងស្រុកតាំងគោក ខេត្តកំពង់ធំ៕