2018-05-26 01:57:43 ថ្ងៃសៅរ៍, 26 ឧសភា 2018 ម៉ោង 08:57 AM
នៅរសៀលថ្ងៃសុក្រ ១១កើត ខែជេស្ឋ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស ២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៨ ផ្នែកបណ្តុះបណ្តាល និងស្រាវជ្រាវ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មានរៀបចំកម្មវិធីការពារសាកល្បងនិក្ខេបបទ បេក្ខជនបណ្ឌិត២រូប ក្រោមការដឹកនាំរបស់លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ខ្លូត ធីតា លើឯកទេសនីតិសាស្ត្រ ជំនាន់ទី២ វគ្គ១ គឺ៖
១. បេក្ខជនបណ្ឌិត លឹម វណ្ណនី ការពារប្រធានបទ «ការអនុវត្តន៍ច្បាប់គយនៅកម្ពុជា» ។
២. បេក្ខជនបណ្ឌិត ឥន យឿន ការពារប្រធានបទ «តួនាទីតុលាការរដ្ឋបាល» ។
ក្រោយពីការពិនិត្យ និងវិនិច្ឆ័យចំពោះការ ការពារសាកល្បងនិក្ខេបទ អង្គសមាជិកគណៈកម្មការបានធ្វើការវាយតម្លៃសម្រេចលទ្ធផលជូនបេក្ខជនបណ្ឌិតទាំង២ រូប បានបន្តទៅកាន់ការការពារនិក្ខេបទចុងក្រោយទៀតដើម្បីសម្រាប់បញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បណ្ឌិតរបស់ខ្លួន។ ចំណែកបេក្ខជនបណ្ឌិតទាំងពីររូប ត្រូវទទួលយកការកែលម្អ អនុសាសន៍នានាពីគណៈកម្មការសម្រាប់បំពេញការខ្វះខាតមួយចំនួនដែលសមាជិកគណៈកម្មការវាយតម្លៃបានរកឃើញពីនិក្ខេបបទការពារសាកល្បងរបស់បេក្ខជនបណ្ឌិតទាំងពីរ ក៏ដូចជាខ្លឹមសារនៃការស្រាវជ្រាវមួយចំនួន និងបន្ថែមនូវគុណតម្លៃនៃនិក្ខេបបទឱ្យមានលក្ខណៈសមស្របតាមបទដ្ឋានដែលបានកំណត់ បូករួមទាំងទម្រង់នៃការរៀបចំនិក្ខេបបទផងដែរ ។​
សូមបញ្ជាក់ថា រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ជាស្ថាប័នស្រាវជ្រាវជាន់ខ្ពស់របស់រដ្ឋ កំពុងបំពេញភារកិច្ចក្នុងការជំរុញ និងអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងថ្នាក់បណ្ឌិត។ គិតបច្ចុប្បន្ននេះ បេក្ខជនបណ្ឌិតចំនួន ១០២នាក់​ ហើយដែលបានការពារនិក្ខេបបទបញ្ចប់លើ១៧ មុខជំនាញផ្សេងៗគ្នា និងបានទទួលសញ្ញាបត្រពីរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។ និស្សិតដែលសិក្សានៅរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាទាំងអស់ ត្រូវឆ្លងកាត់ការជ្រើសរើស ប្រឡងសមត្ថភាព និងធ្វើនិក្ខេបបទការពារនិក្ខេបបទរបស់ខ្លួន ហើយនិក្ខេបបទដែលទទួលបានជោគជ័យ នឹងត្រូវរក្សានិងបញ្ជូនទៅតំកល់ទុកនៅបណ្ណាល័យរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា៕