2024-12-23 08:58:19 ថ្ងៃចន្ទ, 23 ធ្នូ 2024 ម៉ោង 03:58 PM
នៅរសៀលថ្ងៃចន្ទ ៨ រោច ខែមិគសិរ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ វេលាម៉ោង ២:៣០នាទីព្រឹក ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានអញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំ ស្ដីពី “ដំណើរការរៀននិងបង្រៀន និងកម្មវិធីសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ” ដែលមានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់ឯកឧត្ដម លោកជំទាវ លោក លោកស្រី ជាគ្រូបង្រៀន ឬសាស្ត្រាចារ្យដែលត្រូវបង្រៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រក្នុងឆ្នាំសិក្សា ២០២៤-២០២៥ ឆ្នាំទី១ ឆមាសទី១ វគ្គទី១។
អញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំ ស្ដីពី “ដំណើរការរៀននិងបង្រៀន និងកម្មវិធីសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ” នារសៀលនេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានណែនាំនិងផ្ដល់អនុសាសន៍ដល់ឯកឧត្ដម លោកជំទាវ លោក លោកស្រី ជាគ្រូបង្រៀន ឬសាស្ត្រាចារ្យទាំងអស់ថា ការបង្រៀននៅរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ត្រូវផ្ដោតជាសំខាន់ទៅលើការពង្រឹងគុណភាពរបស់និស្សិត ពិសេសត្រូវផ្ដោតលើការជំរុញ​ឱ្យនិស្សិតអាននិងស្រាវជ្រាវ នៅគ្រប់ម៉ោងសិក្សាទាំងអស់ ដើម្បីជំរុញការយល់ដឹងអំពីវិធីសាស្ត្រអាននិងស្រាវ​ជ្រាវរបស់ធនធានមនុស្សរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត បានស្នើសូមឱ្យគ្រូបង្រៀននិងសាស្ត្រាចារ្យទាំងអស់ បញ្ជ្រាបនូវតម្លៃទស្សនៈសីលធម៌ និងសិល្ប៍វិជ្ជាសង្គមខ្មែរ ដើម្បីឱ្យយុវជនជានិស្សិតទាំងអស់ ស្គាល់និងយល់ដឹងកាន់តែប្រសើរឡើងបន្ថែមទៀតអំពីគុណតម្លៃរបស់ប្រជាជាតិខ្មែរ។
បន្ថែមពីនេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត បានផ្ដល់អនុសាសន៍ដល់ថ្នាក់ដឹកនាំមជ្ឈមណ្ឌលបណ្ដុះបណ្ដាលនិងស្រាវជ្រាវ គ្រូបង្រៀន និងសាស្ត្រាចារ្យទាំងអស់ថា ការបណ្ដុះបណ្ដាលថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រក្នុងឆ្នាំសិក្សា ២០២៤-២០២៥ ឆ្នាំទី១ ឆមាសទី១ វគ្គទី១ នាពេលខាងមុខនេះ ត្រូវផ្ដោតលើពាក្យស្លោក “សីលធម៌ ចំណេះដឹងវិទ្យាសាស្ត្រ និងឥរិយាបថល្អក្នុងនាមជាប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ”។
RAC Media | លឹម សុវណ្ណរិទ្ធ នាយកដ្ឋានទំនាក់ទំនងសាធារណៈនិងពិធីការ
«មន្រ្តីរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាទទួលបានគ្រឿងឥស្សរិយយសពីវិទ្យាស្ថានស្តង់ដាកម្ពុជានៃក្រសួងឧស្សាហកម្មនិងសិប្បកម្ម»