តាមរយៈសេចក្ដីជូនដំណឹងរបស់អគ្គលេខាធិការដ្ឋានរដ្ឋសភា នៅថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤នេះ រដ្ឋសភាកម្ពុជានឹងបើកសម័យប្រជុំរដ្ឋសភាជាវិសាមញ្ញ នីតិកាលទី៧ ដើម្បីបោះឆ្នោតផ្ដល់សេចក្ដីទុកចិត្តលើការកែសម្រួលសមាសភាពរាជរដ្ឋាភិបាលនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ចំនួន ២រូប។ នេះគឺជាដំណើរការជាប្រក្រតីភាពស្របតាមច្បាប់ ដែលប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលអាចស្នើសុំរដ្ឋសភាបោះឆ្នោតផ្ដល់សេចក្ដីទុកចិត្តលើការកែសម្រួលសមាសភាពរាជរដ្ឋាភិបាល ផ្អែកលើភាពចាំបាច់ ទិដ្ឋភាពជាក់ស្ដែងនៃសង្គម នយោបាយ ភាពចាំបាច់របស់ក្រសួង ឬភាពចាំបាច់របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការកែសម្រួលសមាសភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនេះដែរ មានការលេចឭពាក្យចចាមអារ៉ាមថា នឹងមានការផ្លាស់ប្ដូររដ្ឋមន្ត្រីដើម្បីពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពនៃការបំពេញតួនាទីការងារ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ការកែសម្រួលតួនាទីរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងណាមួយ ដូចពាក្យចចាមអារ៉ាមក្រៅផ្លូវការនេះ គឺអាចត្រូវបានធ្វើឡើងនៅក្រោមហេតុផលលទ្ធភាព សមត្ថភាព នៃការដឹកនាំគ្រប់គ្រងក្រសួងស្ថាប័នផងដែរ។ ត្រង់ចំណុចនេះ មានន័យថា ប្រសិនបើឥស្សរជនរូបណាដែលមានសមត្ថភាពនិងថាមភាពពេញលេញ ទោះបីជាផ្លាស់ប្ដូរទៅក្រសួង ឬស្ថាប័នណា ក៏នឹងនៅតែអាចបញ្ចេញសមត្ថភាពនៅក្នុងការដឹកនាំក្រសួងស្ថាប័នថ្មីផងដែរ ប៉ុន្តែប្រសិនបើពុំមានសមត្ថភាពនោះទេ បើទោះបីជាផ្លាស់ប្ដូរក្រសួងក្ដី ក៏ពុំអាចដឹកនាំក្រសួងស្ថាប័នមិនមានប្រសិទ្ធភាព មិនអាចដោះស្រាយបញ្ហាដែលកើតមានបាននោះដែរ។ ប្រការនេះ គេអាចមើលឃើញយ៉ាងជាក់ច្បាស់ ពីបទពិសោធនៃការផ្លាស់ប្ដូររដ្ឋមន្ត្រីនៅក្នុងនីតិកាលកន្លងមក ដែលរដ្ឋមន្ត្រីសកម្ម និងមានសមត្ថភាព បាននាំមកនូវវឌ្ឍនភាពថ្មីនៅក្នុងក្រសួងស្ថាប័ន ដែលខ្លួនបានដឹកនាំនិងគ្រប់គ្រង។ ទោះជាយ៉ាងណា ការដឹកនាំក្រសួងស្ថាប័នរបស់រដ្ឋមន្ត្រីនៅក្នុងរាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ នៅក្នុងរយៈពេល១ឆ្នាំកន្លងទៅនេះ អាចនឹងជួបការប្រឈមផ្សេងៗ ដោយសារបញ្ហាខ្លះគឺជារឿងបន្សល់ពីរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលមុន ដែលពុំទាន់អាចដោះស្រាយបញ្ចប់បាន។
ជាមួយគ្នានេះផងដែរ បញ្ហាវិស័យទេសចរណ៍ ត្រូវបានមហាជនផ្ដោតការចាប់អារម្មណ៍ច្រើន ដោយសារតែមានការអះអាងថាមានកំណើនភ្ញៀវទេសចរ ដោយប្រៀបធៀបទៅនឹងដំណាក់កាលរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩។ ទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី ក៏ទស្សនៈពីស្រទាប់មហាជន ដែលមានការលើកឡើងពីអ្នកមុខរបរតូចតាចជាច្រើននៅក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ បានរអ៊ូរទាំចំពោះការខាតបង់ ដួលរលំ និងផលវិបាកជាច្រើនទៀត ពីអ្នកប្រកបមុខរបរតូចៗ អ្នកលក់រាយ និងអ្នកប្រកបរបរនៅក្នុងវិស័យទេសចរណ៍នេះ។
វិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា ដែលរងគ្រោះដោយសារវិបត្តិសាកល នៅតែបន្តមានកំណើនតិចតួច បើធៀបជាមួយនឹងប្រទេសជិតខាង ដែលបានបើកទទួលភ្ញៀវទេសចរឡើងវិញរហូតដល់រាប់សិបលាននាក់ ខណៈដែលអ្នកប្រកបមុខរបររកស៊ី និងបំពេញការងារនៅក្នុងវិស័យនេះ បន្តការត្អូញត្អែរជាបន្តបន្ទាប់ដែលទាមទារឱ្យមានដំណោះស្រាយជាក់លាក់ និងមានប្រសិទ្ធភាព។ ជាការពិតណាស់ បញ្ហាវិស័យទេសចរណ៍ មិនអាស្រ័យដោយសារបុគ្គលម្នាក់ឬពីរនាក់នោះទេ គឺអាស្រ័យទៅលើប្រព័ន្ធទាំងមូល ដែលគេត្រូវទទួលស្គាល់ និងសិក្សាស្រាវជ្រាវ ពិនិត្យពិចារណា ស្វែងរកដំណោះស្រាយរួមមួយដែលមានប្រសិទ្ធភាព ដើម្បីឈានទៅធ្វើការកែសម្រួលជាលក្ខណៈប្រព័ន្ធ។ បញ្ហានៅក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ដែលគប្បីត្រូវពិនិត្យ និងដោះស្រាយនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះរួមមានដូចជា បាតុភាពអសកម្មនានានៅតាមច្រកអន្តរជាតិ ថ្លៃចំណាយផ្សេងៗសម្រាប់ការធ្វើដំណើរកម្សាន្តនិងហូបចុក បញ្ហាសន្តិសុខសណ្ដាប់ធ្នាប់ បញ្ហាអនក្ខរកម្មព័ត៌មាន និងការរៀបចំកញ្ចប់សេវាកម្មទេសចរណ៍។ ការគិតគូរអំពីការធ្វើបដិសណ្ឋារកិច្ច និងសេវាកម្មប្រកបដោយភាពកក់ក្ដៅចំពោះភ្ញៀវទេសចរ ពិសេសភ្ញៀវទេសចរបរទេស គឺជារឿងដ៏សំខាន់មួយដែលត្រូវផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់ ព្រោះប្រសិនបើគេមានអនុស្សាវរីយ៍ល្អនៅកម្ពុជា គេនឹងដក់ចិត្តស្រឡាញ់ពេញចិត្តនិងរីករាយជាមួយដំណើរកម្សាន្តនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយមានបំណងវិលត្រឡប់មកលេងកម្សាន្តជាថ្មីម្ដងទៀត។ បន្ថែមពីលើនេះ ពួកគេគឺជាអ្នកនាំសារទៅកាន់បងប្អូន មិត្តភក្តិ និងប្រជាជនរបស់ពួកគេ  គេពិតជានឹងនាំសារល្អៗ ដើម្បីទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរជាច្រើនទៀត ឱ្យគិតពិចារណាអំពីដំណើរកម្សាន្តមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជា ជាចំណែកដ៏សំខាន់នៅក្នុងជំរុញវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា។