2024-09-17 10:04:03 ថ្ងៃអង្គារ, 17 កញ្ញា 2024 ម៉ោង 05:04 PM
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ បានគូសបញ្ជាក់ថារាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការចែករំលែកនូវការកសាងបដិមាទោលព្រះនាងឥន្ទ្រទេវី ដើម្បីបង្កើតស្មារតីស្រឡាញ់វប្បធម៌ជាតិ ក៏ដូចជាការផ្សព្វផ្សាយពីអារ្យធម៌រុងរឿងសម័យអង្គរផងដែរ។
ក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រខ្មែរ ព្រះកិត្តិនាមព្រះនាងឥន្ទ្រទេវី ត្រូវបានចាត់ទុកជាកំពូលវីរនារី ដ៏អស្ចារ្សអង់អាចក្លាហានមួយអង្គ និងមានស្នាព្រហស្ថជាច្រើន នៃផ្នែកអប់រំ ភាសាសាស្ត្រ និងផ្នែកព្រះពុទ្ធសាសនា តាមរយៈភស្តុតាងសិលាចារឹកជាស្នាព្រះហសត្ថរបស់ទ្រង់។ ព្រះនាងជាព្រះអគ្គមហេសីរបស់ព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៧ដែលជាព្រះមហាក្សត្រឆ្នើមមួយអង្គក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រ។ យ៉ាងណាមិញនាពេលនោះ បដិមាព្រះនាងនៅពុំទាន់មានការកំណត់អត្តសញ្ញាណណាមួយច្បាស់លាស់នៅឡើយ ទើបឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ចង្អុលបង្ហាញឱ្យមានការសិក្សាស្រាវជ្រាវច្បាស់លាស់តាមបែបផែនវិទ្យាសសាស្ត្រដើម្បី «កំណត់អត្តសញ្ញាណបដិមាទោលព្រះនាងឥន្ទ្រទេវី» ។
កិច្ចការងារស្រាវជ្រាវនេះ ចាប់ពីឆ្នាំ២០១៩ - ២០២០ បានបញ្ចប់ទៅយ៉ាងជោគជ័យគួរជាទីមោទណៈ និងបានបន្សល់នូវស្នាដៃជារូបបដិមាព្រះនាងឥន្ទ្រទេវីតម្កល់នៅមុខអគារឥន្ទ្រទេវី នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា នាពេលបច្ចុប្បន្ន និងបានចងក្រងនូវស្នាដៃជាសៀវភៅ «អត្តសញ្ញាណបដិមាទោលព្រះនាងឥន្ទ្រទេវី» ចងក្រងដោយ៖ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ , ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ផុន កសិកា , លោកស្រី ម៉ិល វាសនា និងកញ្ញា តាកេត ស័កដា។
គួររំលឹកដែរថា សំណង់បុស្បុក បដិមាទោលព្រះនាងឥន្ទ្រទេវី និងសៀវភៅ «អត្តសញ្ញាណបដិមាទោលព្រះនាងឥន្ទ្រទេវី» ជាអំណោយដ៏ថ្លៃថ្លារបស់ លោកជំទាវឧកញ៉ាកត្តិបណ្ឌិត សៀង ចាន់ហេង អគ្គនាយិកាក្រុមហ៊ុនហេងអភិវឌ្ឍន៍។
ថ្មីៗនេះរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានទទួលឯកសារផ្លូវការ សំណើសុំអនុញ្ញាតចម្លងព្រះរូបបដិមាទោលព្រះនាងឥន្ទ្រទេវីលម្អិតអំពីស្ពាន់ និងគំរូប្លង់បុស្បុកសម្រាប់សាងសង់នៅ សាកលវិទ្យាល័យស្វាយរៀង ខេត្តស្វាយរៀង និងសាលាវិចិត្រសិល្បៈខេត្តសៀមរាប។
ទាំងនេះជាភស្តុតាងបង្ហាញថា លទ្ធផលនៃការស្រាវជ្រាវ «កំណត់អត្តសញ្ញាណបដិមាទោលព្រះនាងឥន្ទ្រទេវី» ក្លាយជាការកំណត់ជាក្បួនខ្នាតមួយ ជាគំរូសម្រាប់ប្រើប្រាស់ជាថ្នាក់ជាតិដែលស្ថាប័ននានាទទួលស្គាល់។