៣. «បទបញ្ជា និងសុវត្ថិភាពក្នុងការរស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា» ដោយលោកស្រី ZHAO Yuexi តំណាងការិយាល័យគ្រប់គ្រងគ្រូស្ម័គ្រចិត្តជនជាតិចិននៃមជ្ឈមណ្ឌលកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនិងផ្លាស់ប្ដូរភាសាចិន-បរទេស នៃក្រសួងអប់រំចិន
៤. «ច្បាប់ពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនរបស់ប្រទេសកម្ពុជា» ដោយលោកបណ្ឌិត ង៉ូ សាឡុង ប្រធាននាយកដ្ឋានអ្នកបកប្រែ និងជាអ្នកជំនាញក្នុងវិស័យច្បាប់ និងយុត្តិធម៌
៥. «ប្រពៃណី ទំនៀមទម្លាប់ ការរស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា» ដោយលោកស្រីបណ្ឌិត ជា វណ្ណី ប្រធាននាយកដ្ឋានធម្មសាស្ត្រ ចរិយាសាស្ត្រ និងយេនឌ័រ នៃវិទ្យាស្ថានមនុស្សសាស្ត្រ និងវិទ្យាសាស្ត្រសង្គម នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា
ថ្លែងក្នុងឱកាសបើកពិធីសំណេះសំណាល និងតម្រង់ទិសការងារជូនគ្រូបង្រៀនជនជាតិចិន ឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥នេះនាឱកាសនេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានថ្លែងកោតសរសើរនូវវីរៈភាពរបស់គ្រូបង្រៀនជនជាតិចិន ដែលធ្វើដំណើររាប់ពាន់គីឡូម៉ែត្រ ដើម្បីបង្រៀនភាសាចិនដល់ប្រជាជនកម្ពុជា ដែលជាផ្នែកមួយនៃការផ្លាស់ប្ដូរវប្បធម៌រវាងប្រទេសទាំងពីរ។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យក៏បានបានគូសបញ្ជាក់អំពីទំនាក់ទំនងកម្ពុជា-ចិន ដោយផ្ដោតទៅលើទិដ្ឋភាពសំខាន់ៗចំនួន ៥គឺ៖ ១. ឥទ្វិពលនៃវប្បធម៌ចិនបានផ្លាស់ប្ដូរឥរិយាបថនៃការបរិភោគរបស់ប្រជាជនខ្មែរ ២. ភាសាគឺជាស្ពានឆ្លងនៃការដោះដូរ និងមានទំនាក់ទំនងជាមួយគ្នា ហើយគ្រូបង្រៀនភាសាចិនទាំងអស់ នឹងក្លាយទៅជាវិចិត្រករឆ្លាក់សិស្សដែលរៀនជាមួយ ដែលនឹងក្លាយធនធានមនុស្សភាសាចិនដ៏សំខាន់ ៣. ទំនាក់ទំនងកម្ពុជា-ចិន គឺជាទំនាក់ទំនងប្រវត្តិសាស្ត្រ ហើយការបង្រៀនរបស់លោកគ្រូអ្នកគ្រូនឹងផ្ដល់នូវអនុស្សាវរីយ៍នៃការរៀននិងបង្រៀនដល់ប្រជាជនកម្ពុជា ៤. រយៈពេល១៥ឆ្នាំនៃដំណើរការវិទ្យាស្ថានខុងជឺ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានក្លាយជាពេលវេលាដ៏មានគុណតម្លៃសម្រាប់ការសិក្សានិងស្វែងយល់អំពីភាសាចិន។ ៥. ទំនាក់ទំនងកម្ពុជា-ចិន ដែលចាប់ផ្ដើមជាផ្លូវការដោយស្ថាបនិកទាំងពីរ សម្ដេចនរោត្ដមសីហនុ និងលោក ជូ អេនឡាយ នឹងកាន់តែរឹងមាំបន្ថែមទៀតដោយកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងការពង្រឹងទំនាក់ទំនងបន្ថែមតាមរយៈគំនិតផ្ដួចផ្ដើមផ្លូវនិងខ្សែក្រវាត់។