(រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា)៖ «ការពិភាក្សាអំពីកិច្ចការអន្តរជាតិជារឿងចាំបាច់និងត្រូវរៀបចំឡើងប្រចាំ ហើយកម្ពុជាត្រូវពង្រឹងខ្លួន មិនត្រូវសម្ងំមើលការចាត់ចែងពីមហាអំណាចឡើយ» នេះជាការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ក្នុងឱកាសថ្លែងសុន្ទរកថាបើកវេទិកាទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិលើកទី ស្តីពី «សណ្តាប់ធ្នាប់ពិភពលោកប្រកបដោយការផ្លាស់ប្តូរ និងតួនាទីរបស់មហាអំណាចសម្រាប់សន្តិភាព ស្ថិរភាព និងវិបុលភាពសាកល» នៅព្រឹកថ្ងៃពុធ ២ កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤នេះ។
ដោយបានគូសបញ្ជាក់អំពីអតីតកាលក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានទសវត្សរ៍កន្លងទៅ ដែលសង្គមកម្ពុជា មិនសូវមានការរៀបចំវេទិកា និងកិច្ចពិភាក្សាអំពីកិច្ចការអន្តរជាតិនោះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានមានប្រសាសន៍ថា លើកឡើងថា ការពិភាក្សាអំពីកិច្ចការអន្តរជាតិជារឿងចាំបាច់និងត្រូវរៀបចំឡើងប្រចាំ ក៏ព្រោះតែការមិនសូវយកចិត្តទុកដាក់លើកិច្ចអន្តរជាតិនេះ បាននាំឱ្យសង្គមកម្ពុជាមានការបត់បែនយឺតជាងបណ្ដាប្រទេសនានានិងពិភពលោក ដោយហាក់បានចាត់ទុកថា កិច្ចការជជែកអំពីបញ្ហាអន្តរជាតិជា បុព្វសិទ្ធិផ្ដាច់មុខរបស់មហាអំណាច។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតបានគូសបញ្ជាក់បន្ថែមថា ការបង្កើតកិច្ចពិភាក្សានិងវេទិកាអន្តរជាតិនានា ស្ដីអំពីទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ និងនយោបាយការបរទេសនៃមហាអំណាច ពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់ នៅក្នុងការប្រមូលទស្សនៈយល់ឃើញពីអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវនិងអ្នកជំនាញកិច្ចការអន្តរជាតិនានា ដើម្បីផ្ដល់នូវធាតុចូលជូនដល់រាជរដ្ឋាភិបាលនៅក្នុងការកំណត់គោលនយោបាយ និងមាគ៌ានយោបាយការបរទេសដែលកម្ពុជាត្រូវដើរ។
កម្ពុជាមិនត្រូវចាត់ទុកថាក្នុងនាមខ្លួនជាប្រទេសតូច ការសម្រេចចិត្តគឺអាស្រ័យទៅលើតែមហាអំណាចនោះទេ ព្រោះប្រសិនជាទុកឱ្យមហាអំណាចជាអ្នកចាត់ចែងផ្ដាច់មុខ នោះគេប្រាកដជាគិតគូរអំពីផលប្រយោជន៍ជាយុទ្ធសាស្ត្ររបស់គេជាក់ជាប្រាកដ ដូចរឿងព្រេងខ្មែរដែលតែងនិទានថា ជាធម្មតា មេចំណែកតែងតែទទួលបានចំណែកច្រើនជាងគេជាដរាប។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ បន្តទៀតថា មិនត្រឹមត្រូវស្វែងយល់ដឹងឱ្យកាន់តែច្បាស់ អំពីកិច្ចការអន្តរជាតិប៉ុណ្ណោះទេ កម្ពុជាត្រូវតែពង្រឹងខ្លួនដើម្បីមានសិទ្ធិសម្រេចចិត្តដោយខ្លួនឯង ទាំងការរៀបចំចាត់ចែងនយោបាយនៅក្នុងស្រុក និងនយោបាយការបរទេសនៅលើឆាកអន្តរជាតិ។ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ប្រទេសតូចៗដូចជាកម្ពុជា ត្រូវតែចូលរួមនៅក្នុងការចាត់ចែងជោគវាសនាប្រទេសជាតិរបស់ខ្លួន តាមរយៈការពង្រឹងភាពខ្លាំងរបស់ជាតិ ដោយរាប់ចាប់តាំងពីការកំណត់ជំហរនយោបាយផ្ទាល់ខ្លួន ការពង្រឹងអធិបតេយ្យនិងឯករាជ្យរបស់ជាតិ ក៏ដូចជាការប្រកាន់ឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួននូវ គោលជំហរអព្យាក្រឹត្យមិនចូលបក្សសម្ព័ន្ធ នៅចំពោះមុខការប្រកួតប្រជែងរបស់មហាអំណាចពិភពលោក៕