ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ព្រមទាំងថា្នក់ដឹកនាំ និងមន្រ្តីរាជការនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ប្រមាណ៤០នាក់ បាននាំយកទេយ្យទានទៅចូលរួមកាន់បិណ្ឌទី១០ នៅវត្តពោធិ៍រុន ស្ថិតក្នុងភូមិសំរ៉ង ឃុំត្រពាំងធំខាងជើង ស្រុកត្រាំកក់ ខេត្តតាកែវ ហើយនិងបាននាំយកថវិកាសម្រាប់ចូលរួមក្នុងព្រះពុទ្ធសាសនាប្រគេនវត្តចំនួន៤ទៀតនៅក្នុងឃុំត្រពាំងធំខាងជើងនេះ កាលពីព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១០រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស.២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ ។
ថ្នាក់ដឹកនាំរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និងមន្រ្តីទាំងអស់បានអញ្ជើញបូជាទៀន ធូប ផ្កាភ្ញី ថ្វាយព្រះពុទ្ធរូប និងនាំយកនូវគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ ចង្ហាន់បិណ្ឌបាត្រ និងបច្ច័យប្រគេនព្រះសង្ឃ និងសម្រាប់ទុកកសាងសមិទ្ធផលផ្សេងៗក្នុងទីអារាម ដើម្បីឧទ្ទិសទៅដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធជីដូន ជីតា បុព្វការីជន និងបញ្ញវន្តកម្ពុជា ពិសេសគឺឧទ្ទិសជូនដល់បញ្ញវន្តនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាដែលបានចែកឋានទៅ ទៅតាមប្រពៃណីសាសនា។
ចង្ហាន់ មី ទឹកសុទ្ធ គ្រឿងរណ្តាប់បង្សុកូល អង្ករ និងថវិកាចំនួន៣.៦៣០.០០០ រៀល បានវេរប្រគេនព្រះសង្ឃវត្តពោធិរុន ហើយតាយាយចាស់ៗដែលបានអញ្ជើញមកវត្តយ៉ាងកុះករសរុប ៨៩នាក់ ក្នុងវេលានេះ ក៏ទទួលបានថវិកាក្នុងម្នាក់ៗ ១០.០០០រៀល ពីឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាផងដែរ។ ក្រៅអំពីការធ្វើបុណ្យកាន់បិណ្ឌនៅវត្តពោធិ៍រុនថ្នាក់ដឹកនាំនិងមន្ត្រីរាជការនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ក៏បានចូលរួមជាថវិកាប្រគេនដល់ព្រះសង្ឃនៅតាមវត្តចំនួន៤ផ្សេងទៀតដែលមានក្នុងឃុំត្រពាំងធំខាងជើងផងដែរ ក្នុងនោះមាន៖ វត្តមង្គលមានលក្ខណ៍ ហៅវត្តត្រពាំងគល់ស្ថិតនៅភូមិត្រពាំងស្វាយ, វត្តអង្គស្អាតស្ថិតនៅភូមិព្រៃស្បាត, វត្តពោធិ៍ដុះស្ថិតក្នុងភូមិពោធិ៍ដុះ, និងវត្តសិរីដំណាក់នៅភូមិអង្គត្រាវ ទទួលបានបច្ច័យក្នុង១វត្តចំនួន ៤៦០.០០០រៀល ដោយឡែកតែវត្តពោធិ៍ដុះ ដែលថ្នាក់ដឹកនាំនិងមន្ត្រីវិទ្យាស្ថានវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បានមានសទ្ធាជ្រះថ្លាបរិច្ចាកថវិកាបន្ថែមពីលើចំនួន២៤០.០០០រៀល សម្រាប់បិណ្ឌទី១០ និង ៩០.០០០រៀលបន្ថែមសម្រាប់បិណ្ឌទី១១ នៅវត្តពោធិ៍ដុះ សរុបវត្តពោធិ៍ដុះទទួលបាន ៧៩០.០០០ រៀល។
បន្ទាប់ពីប្រគេនចង្ហាន់ និងបច្ច័យរួចហើយ ថ្នាក់ដឹកនាំរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ព្រមទាំងមន្រ្តី បានបួងសួងឱ្យថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្រ្តីរាជការទាំងអស់មានសុខភាពល្អ រួមគ្នាជាកម្លាំងបញ្ញាញាណ ធនាគារខួរក្បាល ខិតខំបំពេញភារកិច្ច សិក្សាស្រាវជ្រាវ ផ្តល់ជាធាតុចូលជូនរាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីបន្តអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសឱ្យរីកចម្រើនតទៅមុខទៀត៕