ថ្ងៃពុធ ទី៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨
យោងតាមប្រភពព័ត៌មាន ពីកាសែត រ៉យទ័រ ចុះផ្សាយនៅថ្ងៃទី០២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ បានឱ្យដឹងថាមូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ (IMF)កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានឹងស្ថិតនៅ ៧,២៥% នៅឆ្នាំ២០១៨នេះ និង ៧% នៅឆ្នាំក្រោយ។បើតាមការដកស្រង់ការផ្សាយចេញពីភ្នំពេញដេលី នៅថ្ងៃទី០៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ ថា ប្រធានគណៈប្រតិភូដឹកនាំក្រុមការងារIMF លោកJarkko Turunene ដែលធ្វើទស្សនកិច្ចនៅកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានថា ឥណ្ឌទានធនាគារ ដែលផ្ដល់កម្ចីទៅឱ្យវិស័យអចលនទ្រព្យ ត្រូវរំពឹងថា នឹងកើនឡើងក្នុងរង្វង់ ២០% នៅឆ្នាំ២០១៨នេះ ហើយជាមួយនឹងគុណភាពឥណ្ឌទាន និងកម្ចីក្រៅផ្លូវការដោយអ្នកអភិវឌ្ឍន៍អចលទ្រព្យ បន្ដបង្កើតជាហានិភ័យដល់ស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុ និងម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច។
បើតាមប្រភពព័ត៌ដដែរ លោកបន្ដថា ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានដាក់ចេញយន្តការគោលនយោបាយជាច្រើនដើម្បីលុបបំបាត់ហានិភ័យ រួមទាំងបានដាក់ឱ្យអនុវត្តការការពារអភិរក្សមូលធន និងការគ្រប់គ្រងសាច់ប្រាក់។ទន្ទឹមនោះIMF បានជំរុញឲ្យរដ្ឋាភិបាលពន្លឿនកំណែទម្រង់វិស័យសុខាភិបាល និងអប់រំ ដើម្បីសម្រេចគោលដៅកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ៧% ក្នុងរយៈពេលមធ្យម និងលើកកម្ពស់បរិយាកាសពាណិជ្ជកម្ម ដោយទម្លាក់តម្លៃថាមពល អភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ៕