ថ្ងៃអង្គារ ទី២ តុលា ឆ្នាំ២០១៨
រូបសំណាកព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៧ដែលបានឆ្លាក់ពីថ្មភក់កំពស់១,២ម៉ែត្រនិងទទឹង១,២ម៉ែត្រ ត្រូវបានថ្នាក់ដឹកនាំនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជារៀបចំជាអសនៈមួយកន្លែងនៅក្នុងបរិវេណរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាដើម្បីជាទីសក្ការៈនាសៀលថ្ងៃអង្គារ៨រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស. ២៥៦២ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២ខែតុលាឆ្នាំ២០១៨ក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត្យសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
នៅក្នុងពិធីនៃការយាងរូបសំណាកព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៧គង់នៅលើអសនៈដែលមានថ្នាក់ដឹកនាំរបស់អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន ថ្នាក់ដឹកនាំរបស់វិទ្យាស្ថាននានាក្រោមឧបសម្ព័ន្ធរបស់រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា រួមទាំងមន្ត្រីរាជការនៃរាជ បណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជានោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត្យសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានថ្លែងថា គោលបំណងនៃការរៀបចំទីសក្ការៈបូជានេះគឺ៖
១-រលឹកដល់ស្នាដៃដឹកនាំប្រទេសរបស់ព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៧ ដែលទ្រង់បានដឹកនាំប្រទេសកម្ពុជា​ឱ្យមានភាពសម្បូរបែប មានការរីកចម្រើនលើគ្រប់វិស័យ ជាប្រទេសអច្ឆរិយ និងជាអាណាចក្រពិតប្រាកដនាសម័យអង្គរ។
២-បានបង្ហាញនូវស្នាដៃចម្លាក់របស់ខ្មែរដែលបង្កប់ស្នាដៃដឹកនាំដ៏ជ្រាលជ្រៅនិងមានអត្ថន័យខាងទស្សនៈវិជ្ជានៃការគ្រប់គ្រងដឹកនាំរបស់ទ្រង់ ហើយចម្លាក់ដែលគ្មានព្រះហស្ថ គឺវាបានបង្ហាញពីការដឹកនាំសង្គមនាដំណាកកាលក្រោយៗ គឺនៅពេលដែលគ្មានទ្រង់ គឺគ្មានមន្ត្រីណាមួយមានសមត្ថភាពដឹកនាំប្រទេសបានរីកចម្រើន លូតាលស់ គឺប្រទេសគ្មានសុខសន្តិភាពនិងរីកលូតលាស់ និងបានធ្វើឱ្យប្រទេសកាន់តែរួញតូចទៅៗ។
RAC Media | ស៊ាង រ៉ូហ្សាត
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច អញ្ជើញទទួលជួបនិងពិភាក្សាការងារជាមួយប្រតិភូបណ្ឌិត្យសភាវិទ្យាសាស្ត្រសង្គមខេត្តសានទុង នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន