ថ្ងៃអង្គារ ទី២​ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨
បច្ចុប្បន្ន​អត្រា​នៃ​ប្រជាជន​ពេញវ័យ ដែល​ប្រើប្រាស់​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​នេះ​មាន​ការ​កើនឡើង​ខ្ពស់ រហូតដល់​៦៧% បើ​ធៀប​កាលពីមុន​មាន​ត្រឹម​ក្រោម​១០%​ប៉ុណ្ណោះ។នេះ​បើ​យោង​តាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក ជា ចាន់តូ អគ្គទេសា ភិបាល​ធនាគារ​ជាតិ​នៃ​កម្ពុជា ក្នុង​ជំនួប​រវាង​សមាគម​នាវា​យុវជន​អាស៊ីអាគ្នេយ៍​កម្ពុជា​-​ជប៉ុន​លើ​ក​ទី​៤៥។
លោក​ជា ចាន់តូ បាន​ឱ្យយ​ដឹង​ថា បច្ចុប្បន្ន​វិស័យ​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​កម្ពុជា បាន​កំពុង​រួមចំណែក​កាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ និងលើកស្ទួយ​ជីវភាព​របស់​ពលរដ្ឋ ហើយ​ការ​កើនឡើង​ជា​លំដាប់​នេះ បាន​ឆ្លុះបញ្ចាំង​តាមរយៈ​កំណើន​នៃ​ប្រជាជន​ពេញវ័យកំពុង​ប្រើប្រាស់​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ។បន្ត​ទៀត​ថា វិស័យ​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​កំពុង​រីកចម្រើន ដោយ​ក្នុង​នោះ​ទ្រព្យសកម្ម​ក្នុង​វិស័យ​នេះ​កើន​រហូត​ដល់​១៤% នៃ​ទ្រព្យ​សកម្ម​របស់​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ ឥណទាន​បាន​កើន​ដល់​១៩,២% នៃ​ឥណទាន​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ និង​ប្រាក់​បញ្ញើ​កើន​ដល់​១១,១​ភាគរយ នៃ​ប្រាក់​បញ្ញើ​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ។ លោក​ក៏​បានបញ្ជាក់​ទៀត​ថា កំណើន​រហូត​ដល់​៦៧% នៃ​ការប្រើប្រាស់​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ របស់​ប្រជាជន​ពេញវ័យ​នៅ​កម្ពុជា​នេះ មាន​ការ​កើនឡើង​ខ្ពស់​មែនទែន បើ​ធៀប​នឹង រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពី​១​ទសវត្សរ៍​កន្លង​ទៅ ដែល​មាន​ត្រឹមតែ​ក្រោម​១០%​ប៉ុណ្ណោះ។លើស​ពី​នេះ​កំណើន​ប្រជាជន​កំពុង​ប្រើប្រាស់​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ក៏​ឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​កម្រិត​នៃ​ការ​យល់ដឹងរស់​ពលរដ្ឋ​មក​លើ​វិស័យ​នេះ​។
​​គួរ​បញ្ជាក់​ថា វិស័យ​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​បាន​ផ្ដល់​ឥណទាន ដល់​ប្រជាជន​ចំនួន​១,៨​លាន​នាក់ និង​មាន​អ្នក​ដាក់​ប្រាក់​បញ្ញើ​១,៦​លាន​នាក់ ព្រមទាំង​បាន​ផ្ដល់​ការងារ​ដល់​ប្រជាជន​៣​ម៉ឺន​នាក់ ហើយ​ឥណទាន​របស់​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ បាន​ផ្ដល់​ទៅ​លើ​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​នានា​រួមមាន​៖ វិស័យ​កសិកម្ម​៣០%, ក្រុម​គ្រួ សារ​៣០.៥%, វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​១៨,៨%, វិស័យ​សេវាកម្ម​១០% និង​វិស័យ​ផ្សេងៗ​ទៀត​១០ % ផង​ដែរ៕