គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ពិធីចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ ត្រូវបានររៀបចំឡើងដោយមានការអញ្ជើញចុះហត្ថលេខាដោយ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា, លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងលោកសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត HAN Mooyoung តំណាងមជ្ឍមណ្ឌលស្រាវជ្រាវទឹកភ្លៀង នៃសាកលវិទ្យាល័យជាតិសេអ៊ូល និងមានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់ លោកជំទាវ ឯកឧត្ដមជាថ្នាក់ដឹកនាំ និងលោកលោកស្រីជាមន្ត្រីរាជការនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាជាច្រើនរូបទៀត៕
2024-11-04 04:09:39   ថ្ងៃចន្ទ, 04 វិច្ឆិកា 2024 ម៉ោង 11:09 AM
តើគួរចាត់វិធានការយ៉ាងណា ឆ្លើយតបនឹងការផ្សព្វផ្សាយអវិជ្ជមានអំពីប្រទេសកម្ពុជា?
ដោយ៖ លឹម សុវណ្ណរិទ្ធ
ថ្មីៗកន្លងទៅនេះ មានការផ្សព្វផ្សាយក្នុងន័យអវិជ្ជមានជាច្រើនប្រឆាំងនឹងប្រទេសកម្ពុជា រាប់ចាប់តាំងពីរការផលិតជាខ្សែភាពយន្ត មាតិកាជាវីដេអូ មាតិកាព័ត៌មាន និងសារព្រមានផ្សេងៗទៀត ដែលបានចង្អុលបង្ហាញប្រទេសកម្ពុជាថាជាទីគួរឱ្យខ្លាចរអារ ឬជាទីកន្លែងនៃការប្រព្រឹត្តអំពើឧក្រិដ្ឋ ឬជាប្រទេសអសន្តិសុខជាដើម។ ថ្វីដ្បិតតែមានការប្រតិកម្មពីរាជរដ្ឋាភិបាល និងការចាត់វិធានការមួយចំនួនឆ្លើយតបទៅនឹងករណីដំបូងក៏ដោយក្ដី ក៏គេសង្កេតឃើញថា ការផ្សព្វផ្យាយក្នុងរូបភាពនេះ កើតមានជាបន្តបន្ទាប់រហូតមក។ តើអ្វីជាមូលបញ្ហានៃករណីនេះ? តើគេគួរតែចាត់វិធានការយ៉ាងដូចម្ដេច ដើម្បីទប់ស្កាត់បាតុភាពដែលជះឥទ្ធិពលដល់វិស័យទេសចរណ៍និងបរិយាកាសវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា?
គេប្រហែលជានៅចងចាំបាន អំពីករណីភាពយន្តចិន ដែលមានចំណងជើងថា «No more bets» ដែលកាលពីឆ្នាំ២០២៣ បានបង្កឱ្យមានប្រតិកម្មយ៉ាងខ្លាំងក្លាពីសំណាក់មហាជនពាក់ព័ន្ធនឹងការដែលក្រុមហ៊ុនចិនបានផលិតរឿង បង្កឱ្យមានផលប៉ះពាលដល់កេរ្តិ៍ឈ្មោះប្រទេសក្នុងតំបន់មួយចំនួន ពិសេសប្រទេសកម្ពុជា អំពីការជួញដូរមនុស្សនិងឧក្រិដ្ឋកម្មក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដែលក្នុងភាពយន្តនោះថែមទាំងបានប្រើប្រាស់អក្សរខ្មែរថែមទៀតផង។ ថ្វីដ្បិតតែពេលនោះ ក្រសួងវប្បធម៌កម្ពុជាបានប្រតិកម្មតាមរយៈស្ថានទូតកម្ពុជាប្រចាំប្រទេសចិនក្ដី ប៉ុន្តែភាពយន្តនោះ បានបង្កឱ្យមានផលប៉ះពាល់រួចទៅហើយដល់កេរ្តិ៍ឈ្មោះប្រទេសកម្ពុជា ដោយពិតជាបានបណ្ដាលប្រជាជនចិន និងប្រជាជនបណ្ដាប្រទេសផ្សេងទៀតដែលពុំបានស្គាល់និងយល់ដឹងពីស្ថានការណ៍ជាក់ស្ដែងនៅកម្ពុជា អាចមានការភ័យខ្លាចអំពីប្រទេសកម្ពុជា បន្ទាប់ពីបានទស្សនារឿងនេះ។
បន្ទាប់មកទៀត យើងក៏ឃើញមានករណីដែលជនជាតិចិនតៃវ៉ាន់ចំនួន ២នាក់ កាលពីខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤ បានថតវីដេអូប្រតិដ្ឋរឿងធ្វើទារុណកម្មនៅខេត្តព្រះសីហនុដើម្បីបង្ខូចឈ្មោះប្រទេសកម្ពុជា ហើយត្រូវបានតុលាការកម្ពុជាផ្ដន្ទាទោសដាក់ពន្ធនាគារនិងពិន័យជាសាច់ប្រាក់ជាដើម។ ក្រោយមក មានករណីផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានដោយសារព័ត៌មានអង់គ្លេស និងការផលិតមាតិកាវីដេអូនៅលើទូរទស្សន៍កូរ៉េខាងត្បូង ដែលបានលើកឡើងថា មានករណីជួញដូរនិងបង្ខាំងមនុស្សទ្រង់ទ្រាយធំនៅកម្ពុជា ដែលក្នុងមានទាំងជនជាតិកូរ៉េខាងត្បូង និងករណីនៅប្រទេសឥណ្ឌាដែលគេឃើញមានការតាំងបង្ហាញឈ្មោះប្រទេសកម្ពុជាធំៗថាជាគោលដៅឆបោកការងារនៅតាមព្រលានយន្តហោះឥណ្ឌាជាដើម។ ទាំងអស់នេះ សុទ្ធសឹងតែជាចំណែកនៃការផ្សព្វផ្សាយរូបភាពអវិជ្ជមានអំពីប្រទេសកម្ពុជា បើទោះជាករណីខ្លះធ្វើឡើងដោយវិស័យឯកជន ជាលក្ខណៈបុគ្គល ឬបម្រើគោលបំណងផ្សេងៗក៏ដោយក្ដី ប៉ុន្តែនេះគឺជាបញ្ហាធ្ងន់ធ្ងរដែលកម្ពុជាត្រូវតែចាត់វិធានការឆ្លើយតបឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព និងបង្ការកុំឱ្យមានករណីស្រដៀងគ្នានេះកើតឡើងជាថ្មីម្ដងទៀត។
ជាការពិតណាស់ នៅក្នុងប្រទេសនីមួយៗតែងតែកើតមានឡើងនូវបាតុភាពអវិជ្ជមានផ្សេងៗដោយជៀសពុំរួច បើទោះបីជាប្រទេសនោះមានការរីកចម្រើនខាងសេដ្ឋកិច្ចឬសង្គមយ៉ាងណាក្ដី ព្រោះមនុស្សរស់នៅក្នុងសង្គមនីមួយៗ សុទ្ធសឹងតែមានការគិតផ្សេងៗគ្នា មានឥរិយាបថនិងនិន្នាការផ្សេងៗគ្នា មានទំនោរស្វែងយកប្រយោជន៍ខុសៗគ្នា ពិសេសនៅក្នុងសង្គមដែលចម្រុះទៅដោយជាតិសាសន៍ ឬក្រុមអម្បូរជនជាតិផ្សេងៗគ្នា។ ទោះជាយ៉ាងណា មានការលើកឡើងពីមជ្ឈដ្ឋានខ្លះថា ការផ្សព្វផ្សាយទាំងនេះអាចឆ្លុះបញ្ចាំងពីការពិតក្នុងចំណែកណាមួយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងមជ្ឈដ្ឋានខ្លះទៀតថាការផ្សាយទាំងនេះគឺជាការបំភ្លៃការពិតទាំងស្រុងដើម្បីវាយប្រហារប្រទេសកម្ពុជា។ មិនថានៅក្នុងន័យណានោះទេ តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយរូបភាពអវិជ្ជមានទាំងអស់នេះ ប្រទេសនិងប្រជាជនកម្ពុជាផ្ទាល់គឺជាអ្នកទទួលរងផលប៉ះពាល់ ហើយកម្ពុជាត្រូវខ្នះខ្នែងស្វែងរកដំណោះស្រាយ។
វិធានការដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាត្រូវឆ្លើយតបដំបូងគេគឺ តាមរយៈស្ថានទូតព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាប្រចាំប្រទេសទាំងនោះ ដែលត្រូវចេញមុខពន្យល់បកស្រាយ និងឆ្លើយបំភ្លឺត្រឡប់ទៅកាន់ប្រភពផ្សព្វផ្សាយសារអវិជ្ជមានទាំងនោះ។ ស្ថានទូតកម្ពុជាគប្បីមានការសហការជាមួយនឹងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីស្វែងយល់អំពីដំណើររឿងដែលត្រូវបានគេលើកឡើងទាំងនោះ។ ក្នុងករណីរកឃើញថា សារផ្សព្វផ្សាយទាំងនោះ ជាការប្រតិដ្ឋ បំភ្លៃរឿងហេតុខុសពីការពិត ស្ថានទូតគួរតែចេញលិខិតផ្លូវការស្នើសុំឱ្យប្រភពទាំងនោះកែតម្រូវ ឬលុបចោលមាតិកា ឬការផ្សព្វផ្សាយ ដែលប្រាសចាកការពិតអំពីប្រទេសកម្ពុជា ហើយទាមទារឱ្យធ្វើការសុំទោសជាផ្លូវការចំពោះការផ្សព្វផ្សាយមិនពិតបំផ្លាញកេរ្តិ៍ឈ្មោះកម្ពុជា។ ក្នុងករណីដែលភាគីផ្សព្វផ្សាយនោះ ពុំយល់ព្រមតាមសំណើនោះទេ ស្ថានទូតគប្បីចាត់វិធានការទៅតាមនីតិវិធីច្បាប់មានជាធរមាននៅក្នុងប្រទេសនោះ ដើម្បីបង្ហាញទៅសាធារណៈមតិក្នុងប្រទេសនោះ ពិសេសការពារកេរ្តិ៍ឈ្មោះ និងកិត្តិយសរបស់ប្រទេសនិងប្រជាជនកម្ពុជា។
ទោះជាយ៉ាងណា គេក៏ពុំត្រូវទាត់ចោលទាំងស្រុងនូវលទ្ធភាពដែលថា រឿងហេតុទាំងនោះ អាចកើតចេញពីតថភាពជាក់ស្ដែងមួយជ្រុងតូចណាមួយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជានោះឡើយ។ ក្រសួង ស្ថាប័ន និងអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចត្រូវតែចាត់វិធានការក្ដៅ ចំពោះបទល្មើសនិងបទឧក្រិដ្ឋទាំងឡាយ ដែលកើតមានឡើងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ទាំងករណីតូចធំទាំងអស់ ពិសេសករណីដែលមានជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងជនបរទេស បើទោះជាជនបរទេសនោះជាអ្នកប្រព្រឹត្តបទល្មើស ឬជាជនរងគ្រោះក្ដី ព្រោះបើពិនិត្យមើលទៅលើការចោទប្រកាន់ទាំងនោះមកលើប្រទេសកម្ពុជា ទាំងអ្នកដែលប្រព្រឹត្តនិងជនរងគ្រោះភាគច្រើនសុទ្ធសឹងជាជនបរទេស។ បទល្មើសនិងបទឧក្រិដ្ឋទាំងនេះហើយ ដែលប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយបរទេសអាចឆ្កឹះយកមកចោទប្រកាន់ ឬបំភ្លៃពន្លើសរឿងហេតុពិតប្រាកដ ដើម្បីវាយប្រហារលើប្រទេសកម្ពុជា។ ការចាត់វិធានការនេះទៀតសោត ត្រូវតែធ្វើឡើងជាប្រចាំ ជាជាងយុទ្ធនាការភ្លៀងធំមួយមេ ក៏ស្ងប់ខ្យល់រួចក៏រាំងភ្លៀងស្ងប់ស្ងាត់ទៅវិញ។ គេត្រូវតែវែកមុខរកឱ្យឃើញនូវមេក្លោងនៃបទល្មើសនិងបទឧក្រិដ្ឋសំខាន់ៗ ហើយរាជរដ្ឋាភិបាលត្រូវមានបង្ហាញពីឆន្ទៈមុតមាំ  និងឥតបន្ធូរដៃរបស់ខ្លួន ដើម្បីឈានទៅវះកាត់អ្នកនៅពីក្រោយខ្នងឬជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងបទឧក្រិដ្ឋទាំងឡាយ ដើម្បីសងភាពស្អាតស្អំដល់រាជរដ្ឋាភិបាល ប្រជាជន និងប្រទេសកម្ពុជាវិញ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ យុទ្ធនាការស្ដារមុខមាត់ និងកេរ្តិ៍ឈ្មោះប្រទេសកម្ពុជា គប្បីត្រូវបានធ្វើឡើងក្នុងកម្រិតអន្តរស្ថាប័ន និងជាលក្ខណៈទ្រង់ទ្រាយធំពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានទាំងអស់ តាមរយៈការចាប់ផ្ដើមចេញពីក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ដែលត្រូវជំរុញការផ្សព្វផ្សាយឱ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយ អំពីសក្ដានុពលនៃការវិនិយោគ និងសក្ដានុពលទេសចរណ៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា។ ក្នុងតថភាពជាក់ស្ដែង ប្រទេសកម្ពុជានៅតែបន្តជាគោលដៅសក្ដានុពលសម្រាប់ការវិនិយោគពីបរទេស (FDI) តាមរយៈលក្ខណៈសម្បត្តិសំខាន់ៗមួយចំនួនដូចជាការស្ដារឡើងវិញយ៉ាងឆាប់រហ័សក្រោយការរីករាលដាលជំងឺជាសាកល, កំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្រោយរងផលប៉ះពាល់នៃការផ្លាស់ប្ដូរសណ្ដាប់ធ្នាប់ពិភពលោក, យន្តការលើកទឹកចិត្តដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញនាពេលថ្មីៗ, ស្ថិរភាពនយោបាយដែលបាននិងកំពុងបន្តរក្សាបាន និងឱកាសទីផ្សារថ្មីៗដែលកម្ពុជាទទួលបានពីការធ្វើសមាហរណកម្ម និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទាំងក្នុងតំបន់និងពិភពលោក។ សម្រាប់សក្ដានុពលវិស័យទេសចរណ៍ កម្ពុជាមានប្រភេទទេសចរណ៍សំខាន់ៗពីរគឺ ទេសចរណ៍វប្បធម៌ និងទេសចរណ៍ធម្មជាតិ ដោយសម្រាប់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ កម្ពុជាគឺជាប្រទេសដែលមានវប្បធម៌ដ៏ចំណាស់មួយនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ពិសេសមានប្រាសាទនិងសំណង់ស្ថាបត្យកម្មបុរាណ ក៏ដូចជាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវទឹកដ៏សម្បូរបែប និងធ្លាប់ជាទីតាំងមជ្ឈមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិតាមសមុទ្រដំបូងគេក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ (កំពង់ផែអូរកែ សម័យនគរភ្នំ) ជាដើម។ សម្រាប់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ កម្ពុជាមានឆ្នេរសមុទ្រដ៏ស្រស់ស្អាតជាងគេលើពិភពលោក (ជាសមាជិកនៃក្លិបសមុទ្រឆ្នេរស្អាតជាងគេលើពិភពលោក) មានសម្រស់ព្រៃឈើនិងរុក្ខជាតិរាប់ពាន់ប្រភេទនៅពាសពេញប្រទេស ពិសេសនៅក្នុងតំបន់អភិរក្សសំខាន់ៗ, មានបឹងទន្លេសាបដែលជាបឹងទឹកសាបដ៏ធំជាងគេនៅក្នុងតំបន់ជាមួយនឹងមច្ឆជាតិរាប់រយប្រភេទ (ជាទីបណ្ដុំប្រភេទត្រីទឹកសាបដ៏ច្រើនលើសលប់) និងប្រភេទសត្វស្លាបកម្រនិងជិតផុតពូជជាច្រើន ព្រមទាំងទេសភាពខ្នងភ្នំធម្មជាតិសំខាន់ៗដ៏ច្រើនសន្ធឹកសន្ធាប់។ លើសពីនេះទៅទៀត ភ្ញៀវទេសចរដែលមកលេងកម្សាន្តនៅកម្ពុជានឹងកាន់តែមានភាពកក់ក្ដៅនៅក្នុងចិត្ត ជាមួយនឹងភាពរួសរាយរាក់ទាក់និងស្នាមញញឹមរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ដែលកើតចេញពីមនោសញ្ចេតនាពិតប្រាកដ សុទ្ធសឹងជាចំណុចទាក់ទាញដែលភ្ញៀវទេសចរបរទេសជាច្រើនពុំបានដឹង និងជ្រួតជ្រាបអំពីប្រទេសកម្ពុជានៅឡើយនោះ។ នៅត្រង់ចំណុចនេះ យើងឃើញថា ប្រទេសកម្ពុជាពិតជាមាតុភូមិដែលសម្បូរទៅដោយលក្ខណៈសម្បត្តិពិសេសៗ ដែលភ្ញៀវទេសចរនិងអ្នកផ្សងព្រងគ្រប់ជាតិសាសន៍ប្រាថ្នាចង់ឃើញ ចង់ជួប និងចង់ស្គាល់នូវចំណុចទាំងអស់នេះ ប៉ុន្តែការផ្សព្វផ្សាយអំពីសក្ដានុពលទេសចរណ៍របស់កម្ពុជាហាក់នៅមានកម្រិតនៅឡើយ ដែលនេះជាចំណុចសំខាន់គប្បីត្រូវបានយកចិត្តទុកដាក់ និងជំរុញឱ្យខ្លាំងក្លាបន្ថែម។ ទោះជាយ៉ាងណា សក្ដានុពលសម្រាប់ការវិនិយោគ និងវិស័យទេសចរណ៍របស់ប្រទេសកម្ពុជាទាំងអស់នេះ អាចនឹងក្លាយទៅជាអសារបង់ មិនអាចទាក់ទាញវិនិយោគិនក៏ដូចជាភ្ញៀវទេសចរមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជាបាននោះទេ ប្រសិនបើរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធទាំងអស់  មិនអាចបង្ហាញអំពីរូបភាពនៃការធានាបាននូវសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសណ្ដាប់ធ្នាប់សាធារណៈដ៏ប្រសើរ ដែលឆ្លើយតបទៅនឹងការផ្សព្វផ្សាយក្នុងន័យអវិជ្ជមានជាច្រើនប្រឆាំងនឹងប្រទេសកម្ពុជាដែលធ្លាប់មានកន្លងមកនេះ។
មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ ក្រៅពីឆន្ទៈនិងការអនុវត្តសកម្មភាពជាក់ស្ដែងរបស់តំណាងទូតកម្ពុជានៅបរទេស រាជរដ្ឋាភិបាលនិងក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនោះ ការចូលរួមពីសំណាក់សាធារណជន ពិសេសប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា គឺជាចំណែកដែលមិនអាចខ្វះបានឡើយ។ ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាខ្លួនឯងផ្ទាល់ ត្រូវតែចូលរួមចំណែកនៅក្នុងការប្រឆាំងការផ្សព្វផ្សាយអវិជ្ជមានអំពីប្រទេសជាតិខ្លួន តាមរយៈការបញ្ឈប់ការផ្សព្វផ្សាយសារ និងចែករំលែកមាតិកាអវិជ្ជមានទាំងឡាយអំពីសង្គមកម្ពុជា ដោយក្នុងនាមជាកោសិកាសង្គម ពលរដ្ឋទាំងអស់ត្រូវមានមោទកភាពនឹងប្រជាជាតិរបស់ខ្លួននៅក្នុងជ្រុងផ្សេងៗ ហើយរួមចំណែកក្នុងការផ្សព្វផ្សាយសារវិជ្ជមាន និងសក្ដានុពលសំខាន់ៗដែលកម្ពុជាមាន ទៅកាន់ពិភពលោកខាងក្រៅ ជាជាងការបន្តុះបង្អាប់ជាតិសាសន៍ខ្លួនបន្ថែម ឬបង្ហាញកាយវិការគាំទ្រនឹងការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានអវិជ្ជមានរបស់ប្រទេសជាតិខ្លួនទៅកាន់បរទេស។ ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរគួរតែឈ្វេងយល់អំពីបទពិសោធន៍ដ៏ជូរចត់នៅក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រ ដែលប្រទេសកម្ពុជាបានរងគ្រោះដោយសារតែការបែកបាក់ផ្ទៃក្នុង និងការហែកហួរជាតិសាសន៍ឯង នៅចំពោះមុខមហិច្ឆតារបស់បរទេសលើប្រទេសកម្ពុជា ដូចពាក្យសុភាសិតខ្មែរមួយឃ្លាលើកឡើងថា «សាមគ្គីរស់ បែកបាក់សាមគ្គីស្លាប់» និង «ឈ្លោះគ្នាក្នុងគ្រួសារដូចស្រាតកាយាបង្ហាញញាតិ ឈ្លោះគ្នាក្នុងសង្គមជាតិដូចលាតកំណប់បង្ហាញចោរ»។ ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរគ្រប់រូប គួរតែចងចាំថា នៅពេលដែលប្រទេសជាតិជួបនឹងវិបត្តិ មានតែប្រជាជាតិនិងប្រជាជនខ្មែរទេដែលរងគ្រោះ និងត្រូវប្រឈមមុខជាមួយនឹងទុក្ខវេទនាដោយផ្ទាល់ ខ្មែរគួរតែរួមគ្នានៅក្នុងការកសាង និងជំរុញវឌ្ឍនភាពជាតិ ទៅតាមជំនាញ និងសមត្ថភាពប្រកបដោយមនសិកាជាតិរៀងៗខ្លួន៕
2024-11-01 10:29:27   ថ្ងៃសុក្រ, 01 វិច្ឆិកា 2024 ម៉ោង 05:29 PM
លទ្ធផលប្រឡងបាក់ឌុប បង្ហាញពីនិន្នាការឱ្យតម្លៃលើការអប់រំនិងផ្លែផ្កានៃកំណែទម្រង់ ហើយក៏ជាការដាស់ស្មារតីយុវជនថា ខ្លួនត្រូវក្លាយជាមនុស្សពេញវ័យ ដែលត្រូវមានភាពរឹងមាំនៅក្នុងការគិតពិចារណា
ក្រោយការប្រកាសលទ្ធផលនៃការប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ (បាក់ឌុប) ឆ្នាំ២០២៤ បានបង្ហាញថា ចំនួនសិស្សថ្នាក់ទី១២ ដែលបានប្រឡងជាប់ជាស្ថាពរមានកំណើនឡើងជាងឆ្នាំមុនៗ ដែល​មានរហូតដល់ទៅ១០៦ ៣៥១ ស្មើនឹង៧៩%នៃចំនួនសិស្សប្រឡងសរុប ខណៈដែលចំនួនសិស្សជាប់និទ្ទេស A និងនិទ្ទេស B ក៏មានការកើនឡើងជាងឆ្នាំមុនផងដែរ។ នៅក្នុងនាមជាអាណាព្យាបាល ជាគ្រូបង្រៀន និងជាអ្នកតែងតែផ្ដល់ទស្សនៈអប់រំ​សម្រាប់សង្គម លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានវាយតម្លៃទៅលើលទ្ធផលនៃការប្រឡងបាក់ឌុប ឆ្នាំ២០២៤នេះថា គឺជាការបង្ហាញពីនិន្នាការឱ្យតម្លៃលើការអប់រំនិងផ្លែផ្កានៃកំណែទម្រង់ ហើយក៏ជាការដាស់ស្មារតីយុវជនថា ខ្លួនត្រូវក្លាយជាមនុស្សពេញវ័យ ដែលត្រូវមានភាពរឹងមាំនៅក្នុងការគិតពិចារណា។ នៅក្នុងន័យនេះ លោកបណ្ឌិត ក៏បានគូសបញ្ជាក់នូវទស្សនៈចំនួន ៥ចំណុច ពាក់ព័ន្ធនឹងដំណើរឆ្ពោះទៅមុខ​សម្រាប់យុវជន វិស័យអប់រំ និងដំណើរការអភិវឌ្ឍសង្គមផងដែរ។ ទស្សនៈទាំង ៥ចំណុចនោះគឺ៖
១. ត្រូវចៀសវាងការប្រៀបធៀបពិន្ទុ ឬនិទ្ទេស ត្រូវគិតការរៀបចំដំណើរជីវិតឆ្ពោះទៅមុខ
នៅក្នុងការប្រឡង ពិតជាមានលទ្ធផលគួរជាទីគាប់ចិត្ត និងមិនសមបំណងសម្រាប់សិស្សានុសិស្សផ្ទាល់ ក៏ដូចជាក្រុមគ្រួសារផងដែរ អាស្រ័យទៅលទ្ធភាព សមត្ថភាព និងការខិតខំប្រឹងប្រែង ប៉ុន្តែនៅក្នុងទស្សនៈរបស់អាណាព្យាបាល និងសិស្សានុសិស្សជាសាមីខ្លួនផ្ទាល់ មិនត្រូវព្យាយាមប្រៀបធៀបនិទ្ទេសនិងលំដាប់ពិន្ទុ ទៅអ្នកដទៃ ហើយកំណត់ព្រំដែននៃការគិតអំពីដំណើរជីវិតឆ្ពោះទៅមុខនោះទេ។ លទ្ធផលប្រឡងបាក់ឌុប គឺគ្រាន់តែជាការវាស់ស្ទង់នូវកម្រិតចំណេះដឹងទូទៅ ដែលសិស្សានុសិស្សអាចស្រូបយកបាននៅកម្រិតមធ្យមសិក្សាតែប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែនៅក្នុងដំណើរជីវិតឆ្ពោះទៅអនាគតខាងមុខ មានកិច្ចការងារ និងភារកិច្ចជាច្រើនទៀត ដែលប្អូនៗជាសិស្សានុសិស្សដែលបញ្ចប់ការសិក្សាត្រូវបំពេញ និងសម្រេចឱ្យបន្ថែមជាបន្ថែមទៀត។ ពិន្ទុ ឬនិទ្ទេស ដែលទទួលបានពីការប្រឡងបាក់ឌុបនឹងមិនអាចកំណត់ជោគ​វាសនា​ទាំងស្រុងរបស់ប្អូនៗនោះឡើយ តែនេះគ្រាន់តែជាសារដាស់តឿន ឬលើកទឹកចិត្តឱ្យប្អូនៗពិនិត្យ និង​រៀបចំផែនការ និងផ្លូវដែលត្រូវជ្រើសរើសនៅក្នុងដំណើរជីវិតរបស់ខ្លួនតែប៉ុណ្ណោះ។
២. យុវជនត្រូវគិតអំពីទស្សនវិជ្ជារៀនពេញមួយជីវិត
ទស្សនវិជ្ជាអប់រំពេញមួយជីវិត គឺជាទស្សនវិជ្ជាសម្រាប់វិស័យអប់រំ ប៉ុន្តែនេះក៏ជាសច្ចភាពមួយរបស់​មនុស្សរស់នៅក្នុងសង្គមផងដែរ ដោយមនុស្សត្រូវការរៀនសូត្រអ្វីដែលថ្មីៗជាប្រចាំ ដើម្បីសម្រួលដល់ស្ថានភាពជីវភាព ការបំពេញកិច្ចការងារសម្រាប់បុគ្គល សម្រាប់សហគមន៍ និងដើម្បីសង្គមជាតិទាំងមូល។ ការប្រឡងបាក់ឌុបមិនមែនជាការ​បញ្ចប់ការសិក្សារបស់យុវជននោះទេ ប៉ុន្តែនេះគឺជាការបង្ហាញថា យុវជនបានបញ្ចប់ការសិក្សានៅកម្រិតចំណេះដឹងទូទៅហើយ ដោយជំហានបន្ទាប់ ត្រូវចាប់យកទស្សនវិជ្ជារៀនពេញមួយជីវិត មានន័យថា ត្រូវអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពនិងចំណេះដឹងរបស់ខ្លួនតាមរយៈសិក្សារៀនសូត្រនៅ​គ្រប់ទិដ្ឋភាពទាំងអស់នៃជីវិត។ ក្នុងនាមជាឪពុក ជាមេគ្រួសារ ជាមន្ត្រីរាជការ និងជាអ្នកផ្ដល់ទស្សនៈអប់រំនៅតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនទាំងអស់ ត្រូវចាប់យកឱកាសសិក្សានៅថ្នាក់ឧត្ដមសិក្សា ឬជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ហើយបន្តការសិក្សាស្វែងយល់អំពីបរិយាកាសជុំវិញខ្លួន ទាំងនៅក្នុងថ្នាក់រៀន នៅក្នុងសង្គម និងនៅក្នុងទំនាក់ទំនងជាមួយមនុស្សថ្មីៗជាច្រើនផ្សេងទៀត។
៣. រដ្ឋាភិបាលបានផ្តល់គោលនយោបាយដែលមានជម្រើសច្រើនសម្រាប់យុវជន
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានគូសបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាមានគោលនយោបាយផ្ដល់ជម្រើសច្រើនសម្រាប់យុវជន នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព និងចាប់យកជំនាញដើម្បីអាជីព និងការប្រកបមុខរបរផ្សេងៗ ដូច្នេះបើទោះជាលទ្ធផលនៃការប្រឡងរបស់យុវជន ទទួលបានពិន្ទុឬនិទ្ទេសណាក៏ដោយ រាជរដ្ឋាភិបាលមានគោលនយោបាយគាំទ្រដល់គ្រប់យុវជនទាំងអស់ ដោយមិនប្រកាន់និន្នាការនយោបាយ ភេទ ឬអាយុនោះឡើយ។ តាមរយៈការជំរុញនិងគាំទ្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាល នៅប្រទេសកម្ពុជាមានសាកលវិទ្យាល័យជាច្រើន ទាំងសាកលវិទ្យាល័យរដ្ឋ និងឯកជន ហើយក៏មានអាហាររូបករណ៍ជាច្រើនដែលត្រូវបានប្រកាសឡើង ដូចជា អាហារូបករណ៍សម្ដេចតេជោ អាហារូបករណ៍សម្ដេចធិបតី និងអាហារូបករណ៍ដែលផ្ដល់ជូនដោយសប្បុរសជន និងសាកលវិទ្យាល័យនានា ក៏ដូចជាឱកាសអាហារូបករណ៍ផ្ដល់ដោយប្រទេសជាមិត្តតាមរយៈរាជរដ្ឋាភិបាល សាកលវិទ្យាល័យ និងសប្បុរសជននានាផងដែរ។ ទាំងនេះ សុទ្ធសឹង​តែជាឱកាស និងការលើកទឹកចិត្តចំពោះអ្នកមានសមត្ថភាព និងមានឆន្ទៈបន្តការសិក្សានៅថ្នាក់ឧត្ដមសិក្សា ដើម្បីឈានទៅចាប់យកអាជីពកម្រិតជំនាញឯកទេស។ បន្ថែមពីនេះ គោលនយោបាយដែលដាក់ចេញដោយរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏បានគិតគូរទៅដល់ការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈជាច្រើន ដែលផ្ដល់ដល់យុវជន ទាំងអ្នកជាប់និងធ្លាក់បាក់ឌុប ឱ្យចាប់យកជំនាញវិជ្ជាជីវៈបច្ចេកទេស និងជំនាញវិជ្ជាជីវៈដូនតាជាដើម ដែលអនុញ្ញាតឱ្យយុវជនទើបបញ្ចប់ការសិក្សា អាចសិក្សានិងចាប់យកជាជំនាញប្រកបអាជីពចិញ្ចឹមជីវិតបានផងដែរ។ ដូច្នេះហើយ នេះគឺជាពេលវេលាដ៏ល្អ សម្រាប់យុវជនកម្ពុជាយើង ដែលមិនមានភាពទ័លច្រកនៅក្នុងការចាប់យកជំនាញ ឬឯកទេស ដើម្បីប្រកបអាជីព និងបំពេញការងារជាមួយនឹងជំនាញផ្សេងៗជាច្រើន ដែលពួកគេអាចជ្រើសរើសតាមទេពកោសល្យ ការស្រឡាញ់ពេញចិត្ត លទ្ធភាព និងសមត្ថភាពដែលខ្លួនមាន សម្រាប់យកទៅអនុវត្តដើម្បីចិញ្ចឹមជីវិត និងចូលរួមអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិគ្រប់ៗគ្នា។
៤. ប្រជាពលរដ្ឋចាប់ផ្តើមយល់ដឹងពីគុណតម្លៃនៃការអប់រំ
យើងឃើញថា និន្នាការបច្ចុប្បន្ន ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរបានជ្រួតជ្រាបកាន់តែទូលំទូលាយអំពីគុណតម្លៃនៃការអប់រំកាន់តែប្រសើរឡើង តាមរយៈលទ្ធផលនៃការប្រឡងបញ្ចប់មធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ (បាក់ឌុប) ដែលនៅឆ្នាំ២០២៤នេះ សិស្សប្រឡប់ជាប់និទ្ទេស A និង B មានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់។ កំណើនសិស្សជាប់និទ្ទេស A និង B នេះ បានសបញ្ជាក់ឱ្យឃើញអំពីការប្រឹងប្រែងរបស់អាណាព្យាបាលក្នុងការជំរុញនិងលើកទឹកចិត្តឱ្យកូនក្មួយ ឱ្យសិក្សារៀនសូត្រដើម្បីមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ ហើយអាចវាស់ស្ទង់ឱ្យមើលឃើញបានតាមរយៈលទ្ធផលនៃការប្រឡង។ តាមរយៈនិន្នាការនេះ លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ ជឿជាក់ថា ប្រទេសកម្ពុជានឹងកាន់តែមានធនធានមនុស្សសម្បូរបែប និងប្រកបដោយគុណភាពបន្ថែមទៀតនាពេលអនាគតខាងមុខ ហើយយុវជនប្រកបដោយសមត្ថភាពភាពទាំងនេះ ក៏នឹងក្លាយទៅជាចលករជំរុញដល់ការអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិកាន់តែជឿនលឿនរហ័ស ឆ្ពោះទៅសម្រេចបាននូវគោលដៅរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលមានមហិច្ឆតាចង់សម្រេចឱ្យកម្ពុជាក្លាយទៅជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់ នៅឆ្នាំ២០៥០ផង​ដែរ។
៥. កម្ពុជានៅតែមានភាពចាំបាច់នៅក្នុងការបន្តកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំ
តាមរយៈលទ្ធផលនៃកំណែទម្រង់អប់រំ ពិសេសកំណែទម្រង់នៃរដ្ឋបាលប្រឡងបាក់ឌុប ដែលក្រសួងអប់រំប្រើប្រាស់ពេលវេលាប្រមាណជាង១០ឆ្នាំកន្លងទៅនេះ លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានបង្ហាញការយល់ឃើញថា កម្ពុជាពិតជាទទួលបានផ្លែផ្កាគួរជាទីកត់សម្គាល់ពីកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំ។ ទោះជាយ៉ាងណា បើតាមលោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ កម្ពុជាត្រូវតែបន្តកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំបន្ថែមទៀត ដែលគ្រប់គ្នាបានយល់ដឹងហើយថា វិស័យអប់រំគឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏សំខាន់នៅក្នុងការកសាងនិងអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិមួយ ហើយភាពរឹងមាំរបស់ពលរដ្ឋ ផ្ដើមចេញពីការអប់រំកុមារតូចប្រកបដោយគុណភាពពិតប្រាកដ ដែលត្រង់ចំណុចនេះ គេត្រូវពង្រឹងគុណភាពនៃការអប់រំនិងបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្សកម្ពុជាចាប់ពីថ្នាក់ដំបូងមកម្ល៉េះ ពោលគឺកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំត្រូវផ្ដោតលើការពង្រឹងគុណភាពនៃការអប់រំនិងបណ្ដុះបណ្ដាលដល់កុមារតូច រហូតដល់មធ្យមសិក្សា។ លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ ជឿជាក់ថា ការជំរុញកំណែទម្រង់កាន់តែស៊ីជម្រៅនៅក្នុងវិស័យអប់រំនេះ ត្រូវការការចូលរួមពីគ្រប់ភាគីទាំងអស់នៅក្នុងសង្គម ដែលត្រូវពិនិត្យពិចារណា និងវាយម្លៃលើលទ្ធភាពនៃការធ្វើកំណែទម្រង់ទាំងប្រព័ន្ធសិក្សា កម្មវិធីសិក្សា បរិយាកាសអប់រំនៃសង្គមទាំងមូល ដែលរាប់ចាប់តាំងពីទិដ្ឋភាពសង្គម និងបរិយាកាសនៃការអប់រំនៅតាមសាលារៀននានា ពិសេសគ្រឹះស្ថានសិក្សារបស់រដ្ឋ៕
2024-10-31 04:22:57   ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍, 31 តុលា 2024 ម៉ោង 11:22 AM
បណ្ឌិត យង់ ពៅ៖ ពលរដ្ឋគប្បីសិក្សាស្វែងយល់ឱ្យបានទូលំទូលាយពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ចការដឹកនាំរដ្ឋ និងទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ ចៀសវាងអ្នកនយោបាយ ញុះញង់ឱ្យធ្លាក់ចូលក្នុងល្បិចកលនយោបាយដោយពុំដឹងខ្លួន
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការតំបន់ត្រីកោណអភិវឌ្ឍន៍ (CLV-DTA) បើទោះបីជារាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានព្យាយាមបកស្រាយពន្យល់គ្រប់ទិដ្ឋភាពទាំងអស់ និងចុងក្រោយនេះរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាសដកប្រទេសកម្ពុជាចេញពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ និងបានជូនដំណឹងទៅភាគីនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរួចក៏ដោយក្ដី អ្នកប្រឆាំងនៅក្រៅប្រទេសនៅតែបន្តបកស្រាយ និងលើកចំណុចផ្សេងៗដើម្បីភ្ជាប់ទៅនឹងរបៀបវារៈ​នយោបាយប្រឆាំង ដែលកន្លងទៅនេះ អ្នកនយោបាយប្រឆាំងបានលើកឡើងដោយចោទប្រកាន់ថា ការប្រកាសរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលដកប្រទេសកម្ពុជាចេញពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការតំបន់ត្រីកោណអភិវឌ្ឍន៍ (CLV-DTA) មិនគ្រប់គ្រាន់នោះទេ ពោលគឺដើម្បីអាចដកប្រទេសកម្ពុជាចេញពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះបាន លុះត្រាតែឆ្លងកាត់ការអនុម័តពីរដ្ឋសភាថែមទៀតផង។ ដោយផ្អែកតាមរបៀបវារៈដែលបង្កប់នូវនយោបាយប្រឆាំងជ្រុលនិយមនេះ អ្នកនយោបាយប្រឆាំងនៅក្រៅប្រទេស បានបន្តដុតរោល និងបំផុសបំផុលពលរដ្ឋខ្មែរនៅក្រៅប្រទេស ឱ្យចូលរួមបាតុកម្មប្រឆាំងនឹងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ហើយបើទោះបីជាមានការចូលរួមពីពលរដ្ឋខ្មែរមួយចំនួនតូចក្ដី តែនេះក៏បានបញ្ជាក់អំពី និន្នាការប្រឆាំងជ្រុលនិយមនៅក្នុងចំណោមពលរដ្ឋខ្មែរនៅបរទេស ដែលពុំបានព្យាយាមឈ្វេងយល់ឱ្យបានស៊ីជម្រៅ និងជាក់លាក់អំពីរឿងហេតុដែលទាក់ទងនឹងនយោបាយប្រទេស និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិនោះទេ។
នៅក្នុងទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ កិច្ចព្រមព្រៀង និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិរវាងប្រទេសនីមួយៗនៅក្នុងពិភពលោក មានកម្រិត និងឋានានុក្រមខុសៗគ្នា ប្រៀបដូចជាច្បាប់ឬបទដ្ឋានគិតយុត្តិនៅក្នុងប្រទេសនីមួយៗផងដែរ ដែលទាមទារឱ្យមានការសិក្សាស្វែងយល់ឱ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ មុននឹងវាយតម្លៃ ឬឈានទៅដល់ការសន្និដ្ឋានដែលខ្វះមូលដ្ឋានវិទ្យាសាស្ត្រ។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ឬកិច្ចព្រមព្រៀងរវាងប្រទេសមួយនិងប្រទេសមួយ អាចនឹងត្រូវបានធ្វើឡើងនៅក្នុងកម្រិតផ្សេងៗគ្នា អាស្រ័យទៅលើលក្ខខណ្ឌ ភាពចាំបាច់ និងការព្រមព្រៀងគ្នារវាងគូភាគីនិងគូភាគី ដែលកន្លងទៅនេះ គេក៏ឃើញមានផងដែរ កិច្ចសហប្រតិបត្តិនៅក្នុងកម្រិតរដ្ឋនិងរដ្ឋ រដ្ឋាភិបាលនិងរដ្ឋាភិបាល កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងក្រសួងស្ថាប័នអន្តរប្រទេស និងមានរហូតដល់កម្រិតមន្ត្រីជំនាញថែមទៀតផង។
នៅត្រង់ចំណុចនេះ គេត្រូវដឹងផងដែរថា កិច្ចព្រមព្រៀង ឬកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលត្រូវបានចុះហត្ថលេខារវាងរដ្ឋាភិបាលនឹងរដ្ឋាភិបាល អាចបន្តនិរន្តរភាព ឬត្រូវបានបញ្ចប់ដោយការសម្រេចចិត្តក្នុងកម្រិតរដ្ឋាភិបាល ពុំមែនធ្វើឡើងដោយរដ្ឋាភិបាលនិងរដ្ឋាភិបាល ហើយត្រូវបញ្ចប់ទៅវិញនៅក្នុងកម្រិតរដ្ឋសភា ឬប្រមុខរដ្ឋនោះទេ។ ការយល់ដឹងពុំច្បាស់លាស់អំពីកម្រិតកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរប្រទេស គឺជាចំណុចខ្សោយមួយរបស់អ្នកនយោបាយ ដែលខ្វះខាតការសិក្សាស្វែងយល់អំពីកិច្ចការអន្តរជាតិ ហើយក៏ជាភាពអាម៉ាស់មួយរបស់ប្រទេសជាតិផងដែរ ប្រសិនបើអ្នកនយោបាយនោះស្ថិតនៅក្នុងកម្រិតមេដឹកនាំ ឬអ្នកកាន់កិច្ចការទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិក្នុងនាមតំណាងប្រទេស។
មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ សាធារណជន ក៏ដូចជាពលរដ្ឋដែលដើរតាមអ្នកនយោបាយ ក៏គប្បីគួរតែព្យាយាមសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងយល់ដឹងអំពីកិច្ចការនានាពាក់ព័ន្ធនឹងដំណើរការដឹកនាំរដ្ឋ ក៏ដូចជានៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិផងដែរ ដើម្បីជាទុននៅក្នុងពង្រីកចំណេះដឹង និងការយល់ឃើញឆ្លុះបញ្ចាំងទៅលើសារនយោបាយ ក៏ដូចជាយុទ្ធសាស្ត្របំផុសបំផុលរបស់អ្នកនយោបាយ ដើម្បីទាក់ទាញការគាំទ្រនិងការចូលរួមពីពលរដ្ឋ ក្នុងគោលបំណងបម្រើមហិច្ឆតានយោបាយរបស់ខ្លួន។ មនសិកាជាតិ ការស្រលាញ់ និងព្រួយបារម្ភអំពីជោគវាសនាប្រទេសជាតិ គឺជារឿងដ៏គួរឱ្យសោមនស្សសម្រាប់ប្រជាជាតិទាំងមូល ប៉ុន្តែពលរដ្ឋក៏គួរតែពង្រីកការយល់ដឹងរបស់ខ្លួនអំពីនយោបាយ និងច្បាប់សង្គម ក៏ដូចជាច្បាប់អន្តរជាតិផងដែរ ដើម្បីឱ្យខ្លួនមានមូលដ្ឋានចំណេះដឹង អាចពិចារណា ថ្លឹងថ្លែង និងវាយតម្លៃហេតុការណ៍នានាដែលកើតឡើងចំពោះប្រទេសជាតិ បានត្រឹមត្រូវ និងអាចចូលរួមជំរុញថែរក្សា និងការពារផលប្រយោជន៍ជាតិកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
បន្ថែមពីលើនេះ ប្រជាពលរដ្ឋទាំងនៅក្នុងនិងក្រៅប្រទេសទាំងអស់ ក៏គួរតែស្ដាប់និងទទួលយកការបកស្រាយពីគ្រប់ភាគីនិងគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានទាំងអស់ ពាក់ព័ន្ធនឹងប្រធានបទនីមួយៗ ដើម្បីយកមកជាការពិចារណាថ្លឹងថ្លែង និងអាចឈានទៅធ្វើការសន្និដ្ឋាន ឬសម្រេចចិត្ត ប្រកបដោយភាពគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ជៀសវាងជឿជាក់ទៅលើតែភាគីឬអ្នកនយោបាយម្ខាងៗ ពិសេសអ្នកនយោបាយប្រឆាំង ដែលតែងតែព្យាយាមប្រើប្រាស់ចរន្តជាតិនិយមជ្រុលទៅលើបញ្ហាអធិបតេយ្យជាតិ មកដុតរោលនិងបញ្ឆេះកំហឹងបងប្អូនពលរដ្ឋខ្មែរនៅក្រៅស្រុក ដើម្បីធ្វើជាទុនបន្តនយោបាយប្រឆាំងរបស់ខ្លួន។ ពលរដ្ឋខ្មែរគ្រប់រូប និងគ្រប់និន្នាការពុំគួរធ្វើការសន្មត់ដោយបុរេវិនិច្ឆ័យរបស់ខ្លួនដោយទាត់ចោលនូវមូលដ្ឋានវិទ្យាសាស្ត្រ និងដោយកង្វះការពិចារណាទៅលើហេតុផលគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ទៅលើព្រឹត្តិការណ៍ ឬហេតុការណ៍ណាមួយ ពិសេសកិច្ចការដែលពាក់ព័ន្ធទៅនឹងឧត្ដមប្រយោជន៍ជាតិឡើយ ព្រោះការណ៍នេះ ពុំបាននាំមកនូវការថែរក្សានិងការពារបាននូវផលប្រយោជន៍ជាតិនោះទេ ប៉ុន្តែ គឺជាការបង្ហាញស្មារតីស្នេហាជាតិ ដោយការចូលរួមក្នុងន័យស្ថាបនាទៅវិញទេ៕