៣. ជំនួបលើកទី៣ នៅថ្ងៃទី០៧-០៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ១៩៨៨ នាទីក្រុង Fère-en-Tardenois ប្រទេសបារាំង
៤. ជំនួបលើកទី៤ នៅថ្ងៃទី២៤-៣០ កក្កដា ១៩៨៩ នៅទីក្រុង សែនសាំងខ្លូដ ប្រទេសបារាំង
៥. ជំនួបលើកទី៥ ថ្ងៃទី១៧ កុម្ភៈ ១៩៩០ នៅផ្ទះនាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ ឆាធីឆៃ នៅទីក្រុងបាងកក ប្រទេសថៃ
សន្និសីទ អន្តរជាតិទីក្រុងប៉ារីសនាសម័យប្រជុំលើកទី១ នៅថ្ងៃទី៣០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ១៩៩១ ប្រទេសដែលជាភាគីចូលរួមក្នុងសន្និសីទអន្តរជាតិទីក្រុងប៉ារីសមានចំនួន១៨ប្រទេសគឺ៖ បារាំង និងឥណ្ឌូនេស៊ី ដែលជាសហប្រធាន និង អូស្ត្រាលី កាណាដា ឥណ្ឌា ជប៉ុន ចិន អង់គ្លេស សហរដ្ឋអាមេរិក អតីតសាធារណរដ្ឋសហព័ន្ធសង្គមនិយមសូវៀត យូហ្គោស្លាវី និងបណ្ដាប្រទេសជាសមាជិកសមាគមប្រជាជាតិអាស៊ីអាគ្នេយ៍(ប្រ៊ុយណេ ឡាវ ម៉ាឡេស៊ី សឹង្ហបុរី ហ្វីលីពីន ថៃ និងវៀតណាម) រួមទាំងអគ្គលេខាធិការអ.ស.ប មួយរូប។
នាសម័យប្រជុំលើកទី២ នៃសន្និសីទអន្តរជាតិទីក្រុងប៉ារីស ដែលប្រព្រឹត្តិទៅចាប់ពី ថ្ងៃទី២១ ដល់ថ្ងៃទី២៣ ខែតុលា ឆ្នាំ១៩៩១។ទីបំផុតសន្និសីទអន្តរជាតិទីក្រុងប៉ារីសបានសម្រេចបាននូវកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពទីក្រុងប៉ារីសដែលត្រូវបានចុះហត្ថលេខាដោយប្រទេសហត្ថលេខីទាំង១៨។
កិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពទីក្រុងប៉ារីសកញ្ចប់នៃកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពទីក្រុងប៉ារីស ដែលត្រូវបានចុះហត្ថលេខាដោយប្រទេសហត្ថលេខីទាំង១៨នៅក្នុងសន្និសីទអន្តរជាតិទីក្រុងប៉ារីស មានឯកសារសំខាន់ៗ៤ដែលបានចុះហត្ថលេខាគឺ
ទី១៖ “កិច្ចព្រមព្រៀងស្ដីពី ដំណោះស្រាយរួមមួយនៃជំលោះកម្ពុជា ”
ទី២៖ “កិច្ចព្រមព្រៀងទាក់ទងនឹងអធិបតេយ្យភាព ឯករាជ បូរណភាព និងភាពមិនអាចរំលោភបាននៃដែនដី អព្យាក្រឹត្យភាព ឯកភាពជាតិកម្ពុជា ”
ទី៣៖ “សេចក្ដីថ្លែងការណ៍ ស្ដីពីការស្ដារនិងការកសាងប្រទេសកម្ពុជាឡើងវិញ ”
ទី៤៖ “កិច្ចព្រមព្រៀងចុងក្រោយនៃសន្និសីទប៉ារីស ” ក្រោយកិច្ចព្រមព្រៀងនេះចូលជាធរមានប្រទេសនិងប្រជាជនកម្ពុជាបានស្គាល់នូវការបោះឆ្នោតតាមបែបប្រជាធិបតេយ្យសេរីពហុបក្សជាលើកដំបូងក្រោយសង្គ្រាមស៊ីវិលជាង៣ ទសវត្សរ៍។
ការបោះឆ្នោតនីតិកាលទី១ ដែលបានប្រព្រឹត្តិទៅចាប់ពីថ្ងៃទី២៣ ដល់ថ្ងៃទី២៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ១៩៩៣ ដោយគណ បក្សដែលបានចូលរួមការបោះឆ្នោតមានចំនួន២០គណបក្ស។ប៉ុន្តែការព្រួយបារម្ភអំពីសង្គ្រាមស៊ីវិលនៅកម្ពុជាបានកើតឡើងជាថ្មី ដោយនៅក្នុងក្រុមខ្មែរត្រីភាគីឯណោះ អតីតកម្លាំងនៃរបបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ(ខ្មែរក្រហម)បានបោះបង់ចោល ការចូលរួមប្រកួតប្រជែងយកអំណាចដឹកនាំរដ្ឋតាមបែបប្រជាធិបតេយ្យ ហើយចាប់កាន់អាវុធឡើងវិញ ដែលបង្ខំឱ្យកម្លាំងនៃរបបរដ្ឋកម្ពុជាបដិសេធមិនព្រមទុកអាវុធតាមការស្នើសុំរបស់អាជ្ញាធរបណ្ដោះអាសន្ននៃអង្គសហប្រជាជាតិប្រចាំកម្ពុជា (UNTAC)។
ទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក្រោយបោះឆ្នោតរួចនៅឆ្នាំ១៩៩៣ រដ្ឋាភិបាលស្របច្បាប់មួយរបស់កម្ពុជាត្រូវបានបង្កើតឡើង ហើយនៅអាណត្តិបន្ទាប់មកទៀត តាមរយៈនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះរបស់សម្ដេច ហ៊ុន សែន រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានធ្វើសមាហរណកម្មកម្លាំងដែលនៅសេសសល់របស់ខ្មែរក្រហម ឱ្យចូលមករួមរស់ដោយភាតរភាពក្នុងសង្គមជាតិ ហើយកម្ពុជាបានទទួលសន្តិភាពពេញលេញ និងបញ្ចប់ការគ្រប់គ្រងទឹកដីតាមរបៀបស្បែកខ្លានៅឆ្នាំ២០០០៕
2018-10-21 05:41:44   ថ្ងៃអាទិត្យ, 21 តុលា 2018 ម៉ោង 12:41 PM
«ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច៖ ព្រះសង្ឃជាង៥ម៉ឺនអង្គ មិនមែនខូចទាំងអស់នោះទេ ប៉ុន្តែយើងត្រូវកែសង្ឃដែលខុសវិន័យ២-៣អង្គ»
ភ្នំពេញ៖ នៅព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ១០កើត ខែអស្សុជ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស. ២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានរៀបចំសិក្ខាសាលាជាតិ ស្ដីពី «សង្គតិភាពនៃព្រះពុទ្ធសាសនា ដើម្បីពង្រឹងនិងអភិវឌ្ឍវិស័យពុទ្ធចក្រ និងអាណាចក្រក្នុងសង្គមកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន៖ ការពង្រឹងសង្ឃវិន័យ» ដែលប្រព្រឹត្តិទៅនៅសាលនួន នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ដោយមានការចូលរួមពីព្រះសង្ឃ មន្ត្រីរាជការ និស្សិត និងសាធារណជនទូទៅប្រមាណជា ១០០នាក់។
ក្នុងឱកាសនៃការប្រកាសបើកសិក្ខាសាលាជាតិខាងលើនេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច បានលើកឡើងនូវស្ថានភាពនិងការប្រតិបត្តិក្នុងវិស័យពុទ្ធចក្រ និងទំនោររបស់បុព្វជិកអង្គខ្លះ ដែលហាក់ប្រាសចាកទៅនឹងពុទ្ធដីការរបស់ព្រះសម្មាសម្មុទ្ធ។ ឯកឧត្ដមបានមានប្រសាសន៍ថា «ព្រះពុទ្ធចេញពីក្នុងវាំង ចូលទៅក្រោមដើមពោធិ លះបង់អ្វីៗទាំងអស់ដើម្បីស្វែងយល់ព្រះធម៌ ប៉ុន្តែព្រះសង្ឃអង្គខ្លះ ចេញពីផ្ទះតូចមកនៅវីឡាកុដិ ហើយថាជាសាវ័ករបស់ព្រះពុទ្ធ ដោយមិនគិតខ្វល់អំពីជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋ។»ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានគូសបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងជំនឿសាសនា គេបានប្រើប្រាស់មនោនិយម (ការអប់រំផ្លូវចិត្ត) ដើម្បីឱ្យបរិស័ទជឿ និងអនុវត្តទៅតាមទ្រឹស្ដីទស្សនវិជ្ជារបស់សាសនានីមួយៗ ប៉ុន្តែនៅក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ បុព្វជិតមួយចំនួន បែរជាទទួលយកនូវទំនោរសម្ភារៈនិយម ហើយបង្អួតបង្ហាញពីភាពហ៊ឺហារនិងស្កឹមស្កៃទៅកាន់បរិស័ទទៅវិញ។ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យបានលើកឡើងថា «ឥឡូវនេះ គឺសម្ភារៈនិយមបានលុបទៅលើមនោនិយមហើយ នៅពេលដែលត្រូវគឺយកព្រះពុទ្ធមកដាក់នៅនឹងមុខ ហើយនៅពេលដែលខុសបែរជានិយាយថានេះគឺជាការវិវត្តនៃសម័យកាល។»
បន្ថែមពីលើនេះ ឯកឧត្ដមប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ព្រះសង្ឃដែលប្រតិបត្តិខុសទៅនឹងពុទ្ធោ វាទ និងសង្ឃវិន័យ មានចំនួនតិចតួចប៉ុណ្ណោះ បើប្រៀបធៀបនឹងព្រះសង្ឃជាង៥ម៉ឺនអង្គនៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ប៉ុន្តែគេត្រូវពង្រឹងសង្ឃវិន័យបន្ថែមទៀត និងកែប្រែទំនោរនៃការប្រតិបត្តិខុសឆ្គងទាំងនោះ។ ហើយទោះបីជាយ៉ាងនេះក្ដី ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរនៅតែមានជំនឿយ៉ាងមុតមាំលើព្រះពុទ្ធសាសនា៕
2018-10-19 13:39:32   ថ្ងៃសុក្រ, 19 តុលា 2018 ម៉ោង 08:39 PM
«សង្គតិភាពនៃព្រះពុទ្ធសាសនា ដើម្បីពង្រឹងនិងអភិវឌ្ឍវិស័យពុទ្ធចក្រ និងអាណាចក្រក្នុងសង្គមកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន៖ ការពង្រឹងសង្ឃវិន័យ»
រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា៖ នៅព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ១០កើត ខែអស្សុជ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស. ២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានរៀបចំសិក្ខាសាលាជាតិ ស្ដីពី «សង្គតិភាពនៃព្រះពុទ្ធសាសនា ដើម្បីពង្រឹងនិងអភិវឌ្ឍវិស័យពុទ្ធចក្រ និងអាណាចក្រក្នុងសង្គមកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន៖ ការពង្រឹងសង្ឃវិន័យ» ដែលប្រព្រឹត្តិទៅនៅសាលនួន នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
កម្មវិធីនេះបានរៀបចំឡើងដោយមជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវអាស៊ីសហការជាមួយវិទ្យាស្ថានមនុស្សសាស្រ្តនិងវិទ្យា សាស្រ្តសង្គម នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ក្រោមការឧបត្ថម្ភរបស់មូលនិធីកូរ៉េសម្រាប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ដែលជាអង្គការផ្ដោតការ យកចិត្តទុកដាក់លើការអប់រំសិក្សាស្រាវជ្រាវ មិនស្វែងរកកប្រាក់កម្រៃនិងផ្ដោតទៅលើផលប្រយោជន៍សាធារណៈនេះបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ១៩៧៤ ក្នុងគោលបំណងបណ្ដុះបណ្ដាលបញ្ញវន្តជាន់ខ្ពស់និងរួមវិភាគទានដល់វឌ្ឍនភាពនៃការសិក្សាស្រាវជ្រាវជាន់ខ្ពស់។ មានការចូលរួមពីព្រះសង្ឃ មន្ត្រីរាជការ និស្សិត និងសាធារណជនទូទៅប្រ មាណជា ១០០នាក់  ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
ការរៀបចំសិក្ខាសាលានេះ ដើម្បីឈ្វេងយល់អំពី មធ្យោបាយនានានៃការពង្រឹង និងការអភិវឌ្ឍវិស័យពុទ្ធចក្រនិងអាណាចក្រ ផលប៉ះពាល់ដោយការមិនគោរពតាមសង្ឃវិន័យរបស់ព្រះសង្ឃមួយចំនួននៅក្នុងព្រះរាជាណា ចក្រកម្ពុជា បញ្ហាប្រឈមនិងដំណោះស្រាយហើយនិងរៀបចំបាននូវផែនការយុទ្ធសាស្រ្តសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍ដើម្បីរម្ងាប់អធិករជាបាតុភូតអវិជ្ជមាននានា នៅក្នុងវិស័យព្រះពុទ្ធសាសនានៅក្នុងសង្គមកម្ពុជាយើង។
2018-10-19 13:29:13   ថ្ងៃសុក្រ, 19 តុលា 2018 ម៉ោង 08:29 PM
«កិច្ចប្រជុំពិភាក្សាសេចក្តីព្រាង ចក្ខុវិស័យ បេសកកម្ម ភារកិច្ច វិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិកម្ពុជា»
រសៀលថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៩កើត ខែអស្សុជ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៨ ខែតុលាឆ្នាំ២០១៨ ឯកឧត្តម បណ្ឌិត គិន ភា ប្រធានវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិកម្ពុជា ដឹកនាំអង្គប្រជុំពិភាក្សា ស្តីអំពី ការពិនិត្យ និងពិភាក្សាលើសេចក្តីព្រាង ចក្ខុវិស័យ បេសកកម្ម ភារកិច្ច របស់នាយកដ្ឋាន និងការិយាល័យចំណុះ របស់វិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិកម្ពុជា។
កិច្ចប្រជុំពិភាក្សាប្រព្រឹត្តទៅពេញមួយរសៀល ដើម្បីរៀបចំសេចក្តីព្រាង ចក្ខុវិស័យ បេសកកម្ម ភារកិច្ច របស់នាយកដ្ឋានទាំងប្រាំមួយ (នាយកដ្ឋានយោបាយនិងសន្តិសុខអន្តរជាតិ នាយកដ្ឋានច្បាប់អន្តរជាតិ និងការទូត​ នាយកដ្ឋានសេដ្ឋ កិច្ចអន្តរជាតិ នាយកដ្ឋានសិក្សាអាស៊ី និងអាហ្វ្រិក នាយកដ្ឋានសិក្សាអឺរ៉ុប និងរុស្ស៊ី និងនាយកដ្ឋានសិក្សាអាម៉េរិក អាម៉េរិកឡាទីន និងអូសេអានី) និងការិយាល័យចំណុះ។